Wobec wszechobecności chemii w naszym otoczeniu, coraz częściej poszukujemy zdrowia i witalności w naturalnych produktach roślinnych. Niektóre rośliny znane były już naszym przodkom jako prawdziwe bomby witaminowe, o których jednak dziś czasem zapominamy. Należy do nich pasternak. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak wygląda pasternak?

Korzeń tej rośliny łatwo jest pomylić z pietruszką. Obie rośliny różnią się jednak zdecydowanie smakiem. Pasternak jest słodkawy i lekko anyżkowy, a zarazem bardzo delikatny. W odróżnieniu od pietruszki można go jeść nawet samodzielnie – na przykład w postaci purée .

Po czym jeszcze można odróżnić go od pietruszki? Najłatwiej jest, kiedy kupujemy pietruszkę lub pasternak z nacią. Podczas gdy znana nam wszystkim nać pietruszki jest ciemnozielona, a jej listki całkowicie gładkie, listki pasternaku pokryte są od spodu delikatnym meszkiem i wyraźnie jaśniejsze. 

Zarówno pietruszka, jak i pasternak tworzą w pierwszym roku wegetacji bogatą rozetę liści i jadalny korzeń spichrzowy. Korzenie pietruszki, pomimo sporego podobieństwa, są jednak mniejsze od korzeni pasternaku. Zatem pewność, że roślina jest pasternakiem, mamy wybierając większe okazy. Warto też przyjrzeć się dokładnie miejscu, skąd wyrasta nać. W przypadku pasternaku jest tam ciemna obwódka w delikatnym wgłębieniu. 

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Pochodzenie pasternaku

Do XVIII wieku pasternak był w Polsce bardzo popularnym warzywem. Karmiono nim zwierzęta gospodarskie, ale też bardzo często gościł na stołach ich panów. Dopiero upowszechnienie się ziemniaka sprawiło, że pasternak odszedł w zapomnienie i jest dziś niedoceniany. 

Pasternak pierwotnie nie rósł na obszarze dziś należącym do Polski. Dziko porasta Australię, Nową Zelandię i Azję. Obecnie również Europę. W Polsce występuje na terenach nizinnych. Bywa chwastem porastającym pola uprawne lub wilgotne, przydrożne rowy. Dziki pasternak ma mniejsze i bardziej łykowate korzenie, niż odmiany uprawne. W przypadku pasternaku uprawnego mogą one sięgać nawet do 40 centymetrów długości i są dość mięsiste. 

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Właściwości odżywcze i zdrowotne 

Należący do selerowatych pasternak, jest uważany za prawdziwą bombę witaminową. Już starożytni spożywali go w rozmaitej postaci, głównie dla pobudzenia apetytu. Warzywo to zawiera witaminę B1, która reguluje pracę układu nerwowego oraz wspomaga układ odpornościowy. Wpływa też ponadto na koncentrację, pamięć i samopoczucie. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym witaminy B2 pasternak zapewnia witalność naszej skórze, włosom i paznokciom. Witamina B6 przyspiesza w naszym organizmie syntezę innych witamin i składników mineralnych, natomiast kwas foliowy zalecany jest kobietom w ciąży i tym, które dopiero planują macierzyństwo. Kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej, do jakich może dochodzić w życiu płodowym. 

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że korzeń pasternaku ma bardzo wiele pożytecznych właściwości i jego spożywanie może mieć na nas zbawienny wpływ. 

Sposób na choroby – kiedy warto po niego sięgnąć?

Pasternak jest świetnym sposobem na wspomaganie leczenia skoków ciśnienia tętniczego. Poprawia również trawienie i wzmaga apetyt. Dzięki zawartości związków zwanych furanokumarynami, może być stosowany nawet w leczeniu bielactwa. Warto jednak pamiętać, że pasternak może być alergenem. 

W jakiej postaci możemy jeść pasternak?

Zanim zaczęto w Polsce masowo uprawiać ziemniaki, pasternak był jedzony nawet samodzielnie w postaci pure. Obecnie często stosuje się go jako dodatek do sałatek. Można jednak też idąc za wzorem naszych przodków, spróbować wyprodukować nalewkę, czy wino na bazie pasternaku. 

Idealny dodatek do diety dziecięcej

Pasternak w bezalkoholowej postaci – jako dodatek pure do obiadu, składnik surówki, czy warzywo na zupę doskonale nadaje się dla dzieci. Korzeń nadaje się nawet do zrobienia pysznego i zdrowego ciasta. Jest słodszy od pietruszki i warto wiedzieć, że kiedyś używano go do słodzenia. Karmelizowane kawałki pasternaku, to zdrowe i pyszne cukierki witaminowe, które warto podawać dzieciom od czasu do czasu zamiast tradycyjnych słodyczy.