Nauka korzystania z toalety to ważny etap w rozwoju malucha. Co jednak robić, gdy dziecko nie trzyma moczu mimo, iż ma już 3 latka i więcej? Sprawdź nasze porady.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z toalety?

Około 3 roku życia warto “przestawić” malucha na korzystanie z toalety po rozpoczęciu 3. roku życia. Do tego momentu dziecko powinno już od dłuższego czasu korzystać z nocnika i niemal całkowicie zrezygnować z pieluch. Nie oznacza to jednak, iż dziecko natychmiast będzie funkcjonować jak w zegarku i wypróżniać się dokładnie tam, gdzie powinno. Warto pamiętać, iż wpadki dziecięce to jeszcze nie powód do niepokoju, Popuszczenie moczu w nocy lub w dzień, np. raz na miesiąc, zdarzy się każdemu dziecku. Nie jest to nic, co powinno wzbudzać uwagę rodziców na dłużej. Szczególnie w nocy – dziecko wówczas nie ma takiej kontroli nad swoimi potrzebami. Ponadto każde dorasta w swoim tempie, w związku z czym nie ma jednoznacznej granicy, kiedy powinno się przestać zdarzać. Jeśli jednak taka sytuacja zdarza się względnie często, np. raz w tygodniu, warto odwiedzić lekarza. Przyczyn może być kilka.

Zadbaj o układ moczowy

Zadbaj o układ moczowy

Na kamicę nerkową
Preparaty przeciwzapalne
Na układ moczowy

Nadprodukcja moczu lub za mały pęcherz

Zdrowy człowiek produkuje około 80% moczu za dnia i 20% w nocy. Przesunięcie tej granicy powoduje, iż dziecko nie trzyma moczu w nocy – po prostu nie jest w stanie tego zrobić. Odpowiada za to hormon zwany wazopresyną, który reguluje ilość produkowanego moczu w ciągu doby. Dziecko wówczas leczy się desmopresyną wraz z nocnym reżimem płynowym (tj. dziecko nie może pić przed snem). Możemy również sprawdzić na badaniu USG, czy dziecko nie ma za małego pęcherza. W tym wypadku moczenie nocne jest oczywiste. Pęcherz zbyt szybko się napełnia i daje odpowiedniego sygnału do nocnej pobudki.

Dziecko nie trzyma moczu? To może być objaw choroby

Wśród schorzeń, które mogą powodować moczenie się dziecka należy przede wszystkim wymienić zapalenie (infekcję) dróg moczowych. powoduje ono częstsze oddawanie moczu w ciągu dnia i moczenie nocne, ale również bóle brzucha, pieczenie podczas mikcji. Jeśli dziecko skarży się na takie dolegliwości, to warto nie czekać i do razu udać się do lekarza. Badanie pod kątem infekcji powinno wyjaśnić sprawę. Wśród innych chorób powodem może być cukrzyca lub niewydolność nerek. Wówczas konsultacja lekarska jest konieczna, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Jak powód niekontrolowanych mikcji wskazuje się także refluks moczowy (najczęściej u dziewczynek), przez który dziecko czuje ból w podbrzuszu i często musi biegać do toalety. Bezwiedne mikcje w nocy mogą być również objawem ADHD, bezdechów nocnych, padaczki lub anemii.

Jak pomóc? Po pierwsze, wsparcie emocjonalne dziecka

Bez względu na sposób leczenie malucha, najistotniejsze w procesie jest wsparcie rodzica. Nie może on wyśmiewać dziecko czy mieć pretensje o zmoczoną pościel lub mokre ubranie. W przezwyciężeniu problemów z sikaniem rodzice powinni zaoferować bezwarunkowe wsparcie. W teorii trzylatek posiadł już umiejętność powstrzymywania odruchu oddawania moczu, ale jeśli będziecie tego wymagać, to może to spowodować pogłębianie trudności. Możliwe również, iż moczenie nocne jest efektem dużego stresu, który dziecko przeżywa. Dlatego warto otoczyć je specjalną troską zawsze, gdy w rodzinie nie dzieje się najlepiej.

Po drugie, kontroluj, ile dziecko pije

Pamiętaj jednak, aby dziecko mimo wszystko piło tyle płynów, ile wymaga jego etap rozwojowy (od 3. roku życia jest litr i więcej). Możesz jednak dopilnować, aby maluch nie pił tuż przed snem. Koniecznie też powinien się przed pójściem do łóżka wysikać, aby nie iść spać z pełnym pęcherzem. Wyrobienie pewnych nawyków pomoże w walce z moczeniem nocnym. Jeśli jednak mimo samodzielnych prób dziecko nie trzyma moczu nadal, bezwzględnie udaj się do lekarza po poradę.