Kakao to jeden z ulubionych napojów dzieci, ale co ciekawe, pić powinni je również dorośli. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd pochodzi kakao?

Podobnie jak wiele innych przysmaków, tak i kakao pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Ziarna kakaowca były uprawiane przez starożytnych Majów i Azteków już ponad 3000 lat temu i zajmowały w kulturze tych ludów ważne miejsce do tego stopnia, że ziarna były środkiem płatniczym. Co ciekawe z ziaren wyrabiano również mąkę. Skąd je pozyskiwano? Ziarna kakaowca rosną na drzewie Theobroma cacao. Na pierwszy rzut oka nie wyglądają zbyt zachęcająco. Kryją się w zielonych, pomarszczonych owocach, a do tego nasiona są pokryte białym miąższem. Dopiero wysuszone ziarna przypominają barwą kakao, które znamy.

Do Europy ziarna trafiły wraz z Krzysztofem Kolumbem, jednak pierwsze napoje parzone na ich bazie w ogóle nie przypominały współczesnych. Dopiero gdy odkryto sposób na pozbawienie kakao nadmiaru tłuszczów, napoje zyskały na smaku i dzięki temu stały się popularniejsze. Obecnie światowa produkcja ziaren skupiona jest w Afryce. Ponad 50% ziaren na świecie pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Ghany.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Właściwości kakao

Gotowy proszek kakaowy jest źródłem wielu minerałów, których nasze organizmy potrzebują do sprawnego funkcjonowania. Znajdziemy w nim m.in. żelazo, fosfor, magnez i wapń, a więc pierwiastków, które mają bardzo szerokie spektrum działania – od układu nerwowego, przez kostny, po układ krwionośny. Kakao jest jednocześnie źródłem wartościowych tłuszczów nienasyconych, w tym tłuszczów z grupy omega-6, o których więcej przeczytasz w jednym z naszych tekstów.

Ponadto w produktach z ziarna kakaowca nie brakuje witamin (szczególnie tych z grupy B), co w połączeniu z obecnością flawonoidów i antyoksydantów czyni z kakao napój pełny prozdrowotnych właściwości. Badając skład kakao możemy natknąć się również na informację, iż zawiera ono kofeinę oraz teobrominę. Ich udział jest wprawdzie niższy niż np. w kawie, ale nie można napojom z proszku odmówić właściwości pobudzających. Ważne – teobromina jest trująca dla niektórych zwierząt, np. kotów czy psów, z tego powodu NIGDY nie podawaj im np. czekolady!

Dlaczego warto pić kakao?

To nie tylko smaczny napój. Kakao dzięki swojej wyjątkowej kombinacji składników pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia. Zdarzało Ci się pewnie sięgać po czekoladę, która w mig poprawiła humor czy choć na chwilę rozgoniła jesienną chandrę. Nie ma w tym przypadku – i wcale nie chodzi tutaj o zawartość cukru w czekoladzie! W ziarnach kakaowca znajduje się tryptofan, który pomaga naszemu organizmowi wydzielać serotoninę, hormon odpowiedzialny za – najogólniej mówiąc – nasz spokój. Bez serotoniny trudno byłoby się nam w pełni zrelaksować czy zasnąć.  

Kakao doskonale wpływa na pracę układu nerwowego, a więc i mózgu – dzięki niemu możemy dłużej cieszyć się dobrą pamięcią. Poza tym w kakao znajduje się epikatechina, czyli substancja, którą podejrzewa się o spowalnianie procesu starzenia. Napój kakaowy uznaje się również za afrodyzjak, który może podnieść libido. Uważały już tak plemiona z Ameryki Środkowej i Południowej, z czego następnie korzystali przez wieki Hiszpanie. Może warto dać szansę kubkowi napoju w trakcie romantycznego spotkania? Nie zapomnij, aby sięgnąć po wartościowy proszek, który zawiera ponad 50% faktycznego kakao!

kakao i jego łupiny

Masło kakaowe w kosmetyce

Surowiec zwany masłem lub olejem kakaowym to nie bez powodu substancja bardzo popularna w kosmetyce. Co ciekawe, to właśnie płynna masa jest pierwotnym produktem obróbki ziaren kakaowca – proszek jest po części “tylko” efektem ubocznym. Dlaczego olej kakaowy w kosmetykach ma w ogóle rację bytu? To bardzo dobry “nośnik” substancji odżywczych, które działają nawilżająco na skórę. Produkty z masłem kakaowym m.in. hamują procesy zapalne i wspomagają regenerację skóry. Poza tym masło pachnie przepięknie, co sprawia, że tym przyjemniej się je stosuje w zabiegach pielęgnacyjnych. Masło kakaowe jest również skutecznym filtrem UV i chroni skórę przed nadmiarem promieniowania słonecznego.