Hashimoto to choroba cywilizacyjna, która dosięga coraz więcej kobiet – w tym również w naszym kraju. Czy można ją wyleczyć? Czy istnieje idealna dieta wspierająca leczenie Hashimoto? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest choroba Hashimoto?

Mówi się o nim przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, co niejako wyjaśnia wiele na jej temat. Po pierwsze, dotyczy tarczycy, a więc jednego z najważniejszego narządu w naszych ciałach, który odpowiada za wiele procesów – m.in. metabolizm, funkcjonowanie układu nerwowego, gospodarkę wodną. Po drugie, zapalenie w tym wypadku prowadzi do niedoczynności tarczycy, a więc obniżonego poziomu dwóch hormonów tarczycy, tj. T3 – trójjodotyrniny oraz T4 – tyroksyny. Sama choroba dotyczy około 2% populacji, głównie jednak kobiety – mężczyźni chorują znacznie rzadziej. Pierwsze cztery przypadki choroby opisał w 1912 roku japoński chirurg, Hakaru Hashimoto, od którego pochodzi nazwa schorzenia. O Hashimoto mówi się, iż jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm z nieznanego powodu rozpoznaje swoje własne komórki jako obce i zaczyna je zwalczać. W przypadku Hashimoto odpowiedzialne za reakcje są przeciwciała anty-TPO oraz anty-TG. 

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Objawy choroby

Schorzenia związane z tarczycą nierzadko bywają późno zdiagnozowane, ponieważ ich objawy mogą być kojarzone z typowymi przypadłościami czy wyczerpaniem codziennymi obowiązkami. W przypadku Hashimoto mówimy najczęściej o:

  • przewlekłym zmęczeniu,
  • zaburzeniu miesiączki,
  • nieefektywnym odpoczynku (mimo snu nadal czujesz się zmęczona),
  • zaćmieniach umysłu – problemach z kojarzeniem i koncentracją,
  • nieustającym uczuciu zimna oraz trudności z rozgrzaniem się
  • zmianach skórnych, łamliwych paznokciach,
  • problemami z zajściem w ciążę,
  • nieuzasadnionym wzrostem wagi,
  • obniżeniu ciśnienia i wolnej akcji serca,
  • depresji,
  • kłopotach z wypróżnianiem się.

Schorzenia towarzyszące

Choroby autoimmunologiczne niestety “lubią się” ze sobą, w związku z czym Hashimoto może towarzyszyć innym schorzeniom tego typu. Może się również pojawiać z powodów genetycznych, tj. krewny chorego może cierpieć na jedną z poniższych chorób:

  • cukrzyca typu 1, 
  • depresja,
  • celiakia,
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • bielactwo
  • niedokrwistość Addisona i Biermera. 

Hashimoto a stres

Nie bez powodu przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy nazywa się chorobą cywilizacyjną. Jednym z niezwykle istotnych czynników, który może przyczynić się do jej aktywacji, jest stres. Znaczenie mają również zaburzenia, które się bardzo ze stresem łączą, np. brak snu, czy ogólnie styl życia, dieta (o której przeczytasz niżej) i tym podobne. Choć oczywiście nie jesteśmy w pełni wyeliminować stresu z życia, to zmiany na tym polu mogą przyczynić się do zahamowania postępu choroby. Niejednokrotnie diagnoza choroby ma miejsce po dłuższym, trudnym okresie w życiorysie, gdy w teorii poziom stresu jest już niższy.

Leczenie

Diagnostyka choroby polega na wykonaniu badania krwi, w którym można oznaczyć: TSH – hormon tyreotropowy, wolne frakcje ft4 i ft3, antyTPO oraz przeciwciała przeciw tyreoglobulinie. Ponadto jednym z ważniejszych badań jest USG tarczycy, niezbędne do pełnej diagnozy Hashimoto. Jest to o tyle istotne, ponieważ choroba może w niektórych wypadkach nie dawać żadnych jasnych objawów, a sam poziom hormonów w krwi nie będzie wzbudzał podejrzeń. Dopiero precyzyjne badanie USG powinno wykazać, czy faktycznie mamy do czynienia z chorobą. 

Jak wygląda leczenie? Podstawą jest przyjmowanie w ściśle przepisanych przez lekarza dawkach syntetycznego hormonu tarczycowego – lewoskrętnej tyroksyny. Lek ten chora osoba będzie brać do końca życia. Pomaga on wyrównać poziom hormonów w tarczycy, jednak samej choroby nie da się wyleczyć. Jeśli występują wraz z nią inne schorzenia, to je również należy leczyć. Ma to szczególne znaczenie w przypadku problemów o podłożu psychicznym. Dolegliwości spowodowane Hashimoto mogą doprowadzić do depresji. 

Dieta w chorobie Hashimoto

Na temat diety podczas choroby Hashimoto narosło wiele mitów i cudownych rad, które mają przynieść ulgę i wspomóc leczenie. Przede wszystkim bardzo ostrożnie podchodź do wszelkich diet eliminacyjnych. Nie są one z definicji złe czy dobre – po prostu nie zawsze mogą być pomocne. Sporo też mówi się na temat wyeliminowania glutenu. Owszem, ma to znaczenie, gdy chorujesz również na celiakię, ale w przebiegu Hashimoto jako takiego nie stwierdza się aż tak korzystnego wpływu odstawienia glutenu. Ważne jest natomiast, aby unikać pewnych produktów podczas zażywania wspomnianej tyroksyny, m.in. duże ilości błonnika, preparaty zawierające żelazo, wapń, grejpfruta oraz preparaty obniżające ciśnienie krwi. Ponadto w diecie w czasie choroby Hashimoto należy stosować większość zasad zdrowego żywienia – jeść warzywa i owoce, unikać potraw smażonych i bardzo tłustych, jak również spożywać ok. 4-5 posiłków dziennie. W niektórych wypadkach sugeruje się dodatkową suplementację witaminy D3 lub selenu. Dieta to naturalnie nie wszystko – istotna jest także regularna aktywność fizyczna. Tylko wówczas jest szansa zminimalizować większość negatywnych skutków choroby i wrócić do zdrowia.