Argumentów za i przeciw spożywaniu mleka w dorosłości nie brakuje. Czy faktycznie jest to zdrowe rozwiązanie? Czy będziemy wielcy, pijąc mleko regularnie? Zebraliśmy argumenty od każdej ze strony, aby odpowiedzieć na pytanie, czy dorosły człowiek powinien pić mleko.  

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

W tekście oczywiście mówimy tutaj o mleku krowim. Według piramid żywienia codziennie powinniśmy pić około 2 szklanek mleka lub spożywać jego przetworzone produkty. Nie wszędzie jednak jest na to zgoda – istnieją zarówno badania, jak i mocne przekonanie, iż mleka w dorosłym życiu nie należy już pić. Argumentów nie brakuje – jednym z nich jest fakt, iż w świecie zwierząt żadne dorosłe osobniki mleka nie piją, co może wskazywać na to, że nie jest ono im potrzebne do dalszego rozwoju czy utrzymania zdrowia. Inny argument przemawia za tym, iż propagowanie mleka to wymysł koncernów spożywczych, które poprzez akcje społeczne poszukiwały nowego sposobu na sprzedaż swojego towaru. A co tkwi w samym mleku? Oddajemy głos tym, którzy są “za”, jak i przeciwnikom. 

Czy dorosły człowiek powinien pić mleko – argumenty “za”

Zawartość wapnia oraz witamin – ludzkie kości wymagają stałej obecności wapnia w organizmie, aby móc tworzyć solidne struktury. Mleko jest przy tym jednym z najbogatszych źródeł tego pierwiastka. W typowym mleku UHT 3,2 znajdziemy ponad 120 mg wapnia na 100 gramów produktu, a w niektórych serach jest go kilkakrotnie więcej. Chroni to również przed występowaniem próchnicy. 

Białko – białko zawarte w mleku to korzystny dla naszego ciała budulec, który uczestniczy w tworzeniu ludzkich białek. Ma to również znaczenie podczas np. przeziębienia, ponieważ mleko może działać antybakteryjnie. 

Obecność sprzężonego kwasu linolowego – to substancja chroniąca nasz organizm przed niektórymi chorobami nowotworowymi, np. rakiem żołądka.

Preparaty na alergię

Preparaty na alergię

Produkty przeciwko alergii
Produkty wzmacniające odporność

Argumenty przeciwko mleku w diecie dorosłego człowieka

Nadmiar wapnia powoduje złamania – w tym wypadku zdaniem przeciwników spożywania mleka nadpodaż wapnia jest szkodliwa. Dlaczego? Wypicie mleka powoduje gwałtowny wzrost poziomu tego pierwiastka we krwi, co skutkuje równie silnym wydaleniem z organizmu. Z tego powodu, zdaniem sceptyków, dochodzi do niedoboru wapnia. A stąd już prosta droga do złamań i osteoporozy. Poza tym wapń w diecie można uzyskać jedząc np. migdały. 

Mleko pozyskiwane jest od krów, które są hodowane w kiepskich warunkach. Choć normy unijne czy światowe nakazują stosowanie odpowiednich pomieszczeń, pasz i regulują stosowanie leków czy substancji wspierających wzrost, to dla wielu osób taka praktyka jest nie do pogodzenia z ekologicznym światopoglądem. Produkcja mleka, a co za tym idzie hodowla krów, pochłania mnóstwo zasobów (m.in. wody) i odpowiada za spory procent emisji CO2 do atmosfery. 

Alergia na kazeinę – mleko jest jednym z bardziej alergizujących pokarmów. Jednak w jego przypadku (nie mylić z nietolerancją laktozy!) dotyczy niewielkiego procenta ludzkości, nie więcej niż 3% populacji. Problem ten jest w gruncie rzeczy marginalny. 

Nietolerancja laktozy – mówi się, iż około 15% ludzi w Polsce nie toleruje laktozy, co jest jednym z głównych argumentów przeciwko jego spożyciu. Po co je pić (lub jeść jego przetwory), skoro jest przyczyną wzdęć, gazów i innych nieprzyjemnych? Można to oczywiście ominąć – zażywając preparaty z laktazą (enzym trawiący laktozę) lub stawiając na jogurty i inne sfermentowane produkty, które są łatwiejsze w przyswojeniu przez organizm z trudnościami w trawieniu laktozy. 

Mleko jest odpowiedzialne za powstawanie chorób – zdaniem przeciwników mleko ma być powodem:

  • chorób sercowo-naczyniowych, które są efektem produkcji homocysteiny,
  • anemii
  • nowotworów ze względu na zanieczyszczenie hormonami, antybiotykami,
  • zwiększa ryzyko cukrzycy i otyłości (poprzez wzrost poziomu cholesterolu).

Czy dorosły człowiek powinien pić mleko? Argumenty sięgają po różne badania, których rzetelność trudno ocenić przeciętnemu konsumentowi. Jak zwykle w takich sytuacjach doradzamy zdrowy rozsądek.