To pytanie może pozornie wydawać się niedorzeczne. W końcu każdy z nas wie, jak jeść warzywa. Który sposób jest jednak najzdrowszy? Na surowo, gotowane, a może smażone? W tekście poszukujemy odpowiedzi. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego warto jeść warzywa?

Obecność warzyw diecie nie podlega żadnej dyskusji. To w zasadzie najlepsze źródło witamin i minerałów, które jednocześnie nie jest na tyle kaloryczne, aby powodować np. nagły wzrost wagi. Co jest istotne w warzywach? Bez względu na to, które z nich lubisz, są pyszne i urozmaicają kuchnię, a także smak dziesiątek potraw. Wpływają na praktycznie wszystkie procesy zachodzące w naszych organizmach. Od budowania zdrowych kości i mięśnie, przez kondycję układu nerwowego i trawiennego, po wygląd skóry czy samopoczucie, z którym związany jest stan układu nerwowego. Warzywa są wpisane w praktycznie każdą dietę i trudno sobie bez nich wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Ze względu na ich bogactwo składników odżywczych nie bez powodu pytamy, jak jeść warzywa. W końcu ich obróbka termiczna wpływa na poziom wielu witamin, minerałów i innych substancji. Zdarza się również, że warzywa w surowej postaci nie są wskazane w przypadku niektórych chorób. 

Zalety i wady jedzenia surowych warzyw

Dla zdrowych ludzi jedzenie surowych warzyw jest dość oczywiste i naturalne. Uważa się, że w ten sposób zachowujemy zdecydowaną większość substancji odżywczych, czyli witamin, minerałów, aminokwasów czy błonnika. Dlatego np. poleca się surową paprykę czy jarmuż, a ze względu na smak nie sięgamy po surowe kartofle, bataty. Unikamy również warzyw strączkowych, które mogą powodować wzdęcia. Poza tym badania wykazują, że najwięcej witamin mają właśnie surowe warzywa. Aby jednak przyswajalność składników pokarmowych była lepsza, warto do nich dodawać tłuszcz roślinny – na przykład w sałatkach lub na kanapkach. Pomoże to szczególnie w wypadku witamin z grupy B

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Co ciekawe w przypadku schorzeń tarczycy nie poleca się spożywania niektórych warzyw na surowo. Są to m.in. brokuł, kalafior, kapusta oraz rzepa. Ich składniki utrudniają syntezę hormonów tarczycowych, co negatywnie wpływa na pracę całego organizmu. Osoby cierpiące na kamicę nerkową powinny uważać na warzywa, które zawierają szczawiany – np. szpinak – i nie jeść ich na surowo. Gotowanie pozwala usunąć te substancje na dobre. 

Gotowane czy smażone?

Jeśli zastanawiasz się, jak jeść warzywa i do głowy przychodzą Ci tylko wymienione wyżej opcje, to zdecydowanie postaw na gotowanie warzyw, niż ich smażenie. W przypadku smażenia istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostaną się do nich szkodliwe związki chemiczne, pozostałe po spalonym tłuszczu. Poza tym w wysokiej temperaturze warzywa tracą zdecydowanie więcej wartości odżywczych. Mimo wszystko nie wyobrażasz sobie np. warzyw z patelni? Przeczytaj w naszym tekście, które oleje roślinne najbardziej nadają się do smażenia, dzięki czemu utrata witamin czy minerałów nie będzie tak znaczna. 

A co z gotowaniem? W wielu wypadkach jest ono korzystniejsze nie tylko od smażenia, ale również od spożywania warzyw na surowo. Gotować możemy w wodzie, a także na parze, z czego ten drugi sposób jest bardziej polecany. Oczywiście, gotowanie warzyw sprawia, że tracą one nieco swoich prozdrowotnych właściwości. Jednocześnie jednak poprawia wchłanialność niektórych składników odżywczych. Dotyczy to między innymi marchewek i beta-karotenu, pomidorów, szpinaku, szparagów czy niektórych rodzajów kapusty i błonnika. Co jednak istotne, warzywa najlepiej gotować w możliwie jak największych kawałkach, a przy tym względnie krótko. Zbyt długa obróbka termiczna sprawia, że warzywa powoli wysycają się z witamin i minerałów. A tego przecież nie chcemy.