Uwielbiasz słodkie jabłka i gruszki, jednak nie wiesz, czy warto jeść je w całości? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, czy owoce można jeść ze skórą. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czy wiesz, co jesz? 

Skóry owoców sezonowych uważane są za ich najzdrowszy element, ponieważ zawierają mnóstwo substancji odżywczych. Są to przede wszystkim witaminy (szczególnie z grupy witamin B), ale i np. błonnik czy (w winogronach) resweratrol, doskonały antyoksydant. W jabłkach natomiast znajdziemy kwas ursolowy, który pomaga regulować poziom cukru we krwi. Nie zawsze jednak chcemy jeść skórę, gdyż obawiamy się pestycydów i innych chemikaliów stosowanych do ochrony roślin. Niejednokrotnie jest to więc wybór pomiędzy wartościami odżywczymi a ryzykiem przedostania się do organizmu groźnych substancji. Oczywiście z chemią możemy walczyć – więcej dowiesz się na ten temat na końcu artykułu.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Co z cytrusami? 

Czy owoce można jeść ze skórą? W przypadku cytrusów nie ma żadnych wątpliwości. Mają grubszą skórkę, która łatwo dochodzi, więc przed zjedzeniem je obieramy. Nie oznacza to jednak, że ich skóra jest w 100% bezpieczna. Aby cytrusy mogły do nas dotrzeć, muszą być odpowiednio przygotowane – m.in. są w związku z tym traktowane substancjami konserwującymi (oraz grzybobójczymi. Stosuje się również woski, które poprawiają kolor owocu i sprawiają, że jest on błyszczący, ale jednocześnie mogą być alergenami.

Natomiast w przypadku środków grzybobójczych i przedłużających trwałość cytrusów wymienia się głównie 3 substancje: tiabendazol, imazalil oraz orto-fenylofenolan sodu. Dwie pierwsze są uznawane za rakotwórcze, w związku z czym pamiętaj, aby cytrusy umyć przed ich obraniem. Pomoże to usunąć niechciane chemikalia. Nie zapomnij, aby po obraniu cytrusa na wszelki wypadek umyć ręce. Nigdy natomiast nie dodawaj do wypieków startej skórki z owoców, które nie pochodzą z ekologicznych upraw. W niektórych przypadkach sugeruje się, aby podczas obierania cytrusów pozostawić białą błonkę, która jest pełna wartości odżywczych. Jednak wobec ryzyka, iż tiabendazol i imazalil mogą tam przeniknąć, nie jest to do końca rozsądne. 

Owoce, które możesz spożywać wraz ze skórą

Nie jesteś pewna, które owoce można jeść bez obaw? Wystarczy tu podstawowa zasada, że wszelkie grube, łatwo odchodzące skóry nie są jadalne (jak u wspomnianych cytrusów), podobnie jak te wybitnie włochate. Wyjątkiem jest tu kiwi. Wiedziałaś, że owoc kiwi można jeść ze skórą? My też byliśmy zaskoczeni. Oczywiście należy go uprzednio przygotować. Włoski najlepiej usunąć szczotką, a cały owoc naturalnie najlepiej umyć pod ciepłą wodą. Skórka kiwi zawiera wiele wartościowych substancji odżywczych, w tym m.in. witaminę C oraz błonnik pokarmowy. 

Czy owoce można jeść ze skórą? Jeśli owoc ma cienką, miękką i mocno przylegającą do owocu skórę, to raczej jest jadalny. Należy go jednak dokładnie przygotować, o czym piszemy poniżej. Jabłka, brzoskwinie, gruszki, śliwki jemy od lat ze skórą, ale co z owocami tropikalnymi? Odradza się jedzenie m.in. skóry mango, ale ogólna zasada ma zastosowanie w przypadku większości owoców (np. kaki). Pamiętaj jednak o tym, że choć przemysł spożywczy dba o jakość swoich produktów, to potrzebuje do tego chemii, aby uzyskiwać obfite plony. Badania wykazują, iż pestycydy czy herbicydy nie przedostają się do wnętrza owocu właśnie dzięki skórze, dlatego należy ją odpowiednio umyć przed spożyciem produktu.  Dla 100% bezpieczeństwa dzieciom oraz osobom schorowanym lepiej podawać obrane owoce.

Jak bezpiecznie jeść owoce ze skórką?

Jeśli nie masz obaw związanych ze szkodliwymi substancjami, które znajdują się na skórkach owoców, to istnieje sposób, aby cieszyć się naprawdę czystymi owocami. Potrzebujesz do tego 3 lub dwóch misek z wodą. Do pierwszej z nich dodaj pół szklanki octu lub kilka łyżek kwasku cytrynowego, a do drugiej – odrobinę sody oczyszczonej. Pierwsza miska będzie miała w ten sposób odczyn lekko kwaśny, co pozwoli usunąć wszelkie bakterie. Jak łatwo się domyślić, druga miska ma odczyn zasadowy, co umożliwia pozbycie się środków chemicznych, które znajdują się na skórce owocu (np. wspomniane pestycydy). 3 miska służy do wypłukania owoców z odczynu zasadowego. Wystarczy je umyć, wkładając do każdej z misek po kolei i gotowe! Twoje owoce (a także warzywa) są gotowe do spożycia i wolne od wszelkich chemikaliów. Jeśli z jakiś przyczyn nie masz możliwości zrobienia takiej płukanki, to dobrym pomysłem jest wyparzanie w temperaturze np. 90 stopni. Ten zabieg również pomoże pozbyć się niechcianych substancji.