Zdrowy uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia i wyglądu. Niestety, zarówno dzieci, jak i dorośli nie zawsze przestrzegają zasad higieny jamy ustnej i zapominają o regularnych wizytach u stomatologa. Jedną z chorób społecznych, na którą cierpi znaczna część Polaków, jest próchnica. Nieleczona prowadzi do poważnych zmian w całym organizmie. Jakie są objawy próchnicy i jak przebiega jej leczenie?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak dbać o jamę ustną?

Od małego jesteśmy uczeni, że mycie zębów jest kluczem do zdrowego i pięknego uśmiechu. Warto jednak wspomnieć, że na stan naszego uzębienia ma wpływ już nasza mama, a dokładnie stan jej jamy ustnej i dieta w ciąży – proces tworzenia się zębów rozpoczyna się już w wieku prenatalnym! Pierwsze miesiące życia są równie ważne – regularne czyszczenie dziąseł, wewnętrznej strony policzków i języka noworodka to konieczność. Podobnie jak dbanie o mleczne zęby dziecka i uczenie go prawidłowych zasad higieny jamy ustnej.

Nie bez znaczenia jest także dieta – ta bogata w słodycze i słodkie napoje sprzyja próchnicy. Samo mycie zębów i używanie płynów do płukania nie jest wystarczające, aby uniknąć chorób jamy ustnej. Każdy ząb ma 5 powierzchni, a podczas mycia oczyszczamy tylko 3 z nich, dlatego też dentyści przypominają o używaniu nici dentystycznych, irygatorów czy czyścików do przestrzeni międzyzębowych. Właściwa higiena, regularne kontrole stomatologiczne i odpowiednia dieta ma spory wpływ na to, czy rozwinie się u nas próchnica. Niestety, czasami nawet te działania nie uchronią nas od drobnych ubytków. Co wtedy?

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Objawy próchnicy

Próchnica to choroba bakteryjna zębów – jej bezpośrednią przyczyną są bakterie pochodzące z płytki nazębnej. Stan ten prowadzi do demineralizacji szkliwa, czyli znacząco je osłabia, powodując w kolejnych etapach m.in. ubytki. Jakie objawy daje próchnica? Początkowo żadnych, dlatego tak trudno ją wykryć samodzielnie. Dopiero ból zęba skłania nas do wizyty u specjalisty, choć wiele osób woli uśmierzać go tabletkami przeciwbólowymi. To rozwiązanie na krótką metę, powodujące tylko gorszy stan jamy ustnej.

Pierwszy etap rozwoju próchnicy przebiega bezobjawowo. Później mogą pojawić się małe plamki czy pęknięcia na szkliwie, a z czasem zęby mogą stać się nadwrażliwe. Gdy próchnica dotrze do zębiny, pojawia się mały ból zęba. Spożywanie ciepłych, zimnych czy kwaśnych potraw powoduje dyskomfort, jednak nawet te objawy nie skłaniają wielu pacjentów do wizyty u specjalisty. Kolejnym etapem jest dotarcie próchnicy do miazgi, co powoduje silny ból i infekcję. Towarzyszyć temu może gorączka, obrzęk twarzy, zaczerwienienie dziąseł.

Leczenie próchnicy

Im szybciej stomatolog zdiagnozuje próchnicę, tym szybsze i prostsze będzie leczenie. Początki próchnicy to małe zmiany w obrębie zębów, które pomoże wyeliminować ozonoterapia – bezbolesna i krótkotrwała alternatywa dla tradycyjnego borowania. Do tego właściwa higiena jamy ustnej i preparaty przepisane przez dentystę. Gdy próchnica spowodowała ubytek, konieczne jest jego wypełnienie. W przypadku zakażenia miazgi leczenie próchnicy jest bardziej skomplikowane i obejmuje kilka etapów, wiąże się także ze sporym kosztem. Konieczne jest usunięcie zakażonej miazgi, oczyszczenie i zamknięcie kanałów (leczenie kanałowe). Po takim leczeniu ząb jest słabszy i bardziej narażony na złamania. Jeśli próchnica spowodowała zbyt duże zmiany (np. ropień zęba), to stomatolog może także zadecydować o jego usunięciu.

Nieleczona próchnica to duże ryzyko utraty zęba – to z kolei wpływa na zanik kości i zmianę rysów twarzy, jak i zwiększone obciążenie pozostałych zębów. Warto także pamiętać, że próchnica to choroba nie tylko jamy ustnej. Bakterie przedostają się do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się po organizmie. Kłębuszkowe zapalenie nerek, cukrzyca typu 2, problemy z trzustką, zapalenie mózgu, udar, zapalenie wsierdzia czy nawracające afty to tylko kilka z chorób, którym sprzyjają bakterie próchnicotwórcze.

Właściwa dieta i higiena jamy ustnej, w połączeniu z regularnymi wizytami u stomatologa (co 6 miesięcy lub co 3 w przypadku małych dzieci) pozwolą nam uniknąć próchnicy lub wyleczyć ją już w początkowej jej fazie. Pamiętajmy, że nieleczona próchnica zębów mlecznych może prowadzić do próchnicy zębów stałych. To z kolei prosta i szybka droga do osłabienia i utraty zębów.