Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który może być związany z lżejszą infekcją, jak i poważniejszymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić jego przyczynę i wprowadzić odpowiednie leczenie. Wiele kobiet obawia się, że kaszel w ciąży negatywnie wpływa na rozwój i zdrowie maluszka. Czy słusznie? Jak leczyć duszący kaszel w ciąży i czy domowe sposoby zawsze są wystarczające?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kaszel w ciąży – zagrożenia

Odruch kaszlowy jest zwykle wynikiem zalegania w drogach oddechowych wydzieliny lub ciała obcego. Może być również objawem alergii i poważnych chorób, jak chociażby zapalenia płuc czy oskrzeli. W przypadku przeziębienia, kaszel jest zazwyczaj najdłużej utrzymującym się objawem infekcji. Jeśli jest uporczywy i trudny do wyleczenia, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku ciąży sprawa wygląda nieco inaczej. Wiadomo, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje, a ich leczenie jest utrudnione – większość środków farmaceutycznych jest szkodliwa dla płodu.

Jeśli miewasz napady kaszlu nie bój się, że podczas odkasływania szkodzisz dziecku. Nie wstrzymuj kaszlenia. O ile sam kaszel nie wpływa negatywnie na dziecko i jego zdrowie, o tyle związane z nim zakażenie dróg oddechowych czy inne schorzenia już tak. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej. Dlatego tak ważne jest, aby zasięgnąć porady specjalisty. Rozwijająca się infekcja może przerodzić się w groźną chorobę. Odpowiednia diagnoza pozwoli również ocenić, czy kaszel w ciąży nie jest objawem choroby przewlekłej.

Suchy kaszel, a może mokry?

Suchy kaszel to w większości przypadków objaw przeziębienia i podrażnionego gardła. Gorsze samopoczucie, niekiedy katar, bóle głowy i gorączka – w takich przypadkach zaleca się stosowanie domowych sposobów leczenia oraz paracetamolu. Gdy infekcja utrzymuje się przez kilka dni i nie odczuwasz żadnej poprawy, udaj się do lekarza. Jeśli masz suchy kaszel w ciąży i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości, może się okazać, że jest on wynikiem alergii.

A co z kaszlem mokrym? W przypadku przeziębienia początkowy suchy kaszel często przemienia się w mokry. Przyczyną jest zalegająca wydzielina, którą odkrztuszamy, co przynosi nam chwilową ulgę. Mokry kaszel w ciąży może jest mniej uporczywy, niż suchy, jednak i on wymaga odpowiedniego leczenia.

Jeśli męczy Cię kaszel, obserwuj swój organizm. Czy towarzyszą mu inne dolegliwości? Czy kaszel pojawia się np. tylko w trakcie zmiany pozycji ciała? Gdy zaobserwujesz coś niepokojącego, nie czekaj kilka dni – od razu skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Co na kaszel w ciąży?

Jak już zostało wspomniane, leczenie ciężarnej jest utrudnione. Oczywiście dostępne są leki, których skład jest bezpieczny dla przyszłej mamy i jej dziecka, jednak lekarz wprowadza je wtedy, gdy to konieczne. Zwykle kobiety przechodzą zakażenie dróg oddechowych – w tej sytuacji poleca są przede wszystkim domowe sposoby na kaszel w ciąży. Chodzi oczywiście o znane naszym babciom syropy z miodu, cytryny i cebuli, czy też te z dodatkiem czosnku. Pij 2 łyżki syropu dziennie. Pomocne są również napary z siemienia lnianego czy picie soku z malin.

Jeśli pierwszy trymestr ciąży jest już za Tobą, możesz także sięgnąć po imbir. Pamiętaj, że nie wszystkie zioła i naturalne składniki są polecane kobietom w ciąży. Stosowany do leczenia kaszlu tymianek i podbiał szkodzą dziecku, dlatego przyszłe mamy nie mogą zażywać produktów na ich bazie. Wolisz leki z apteki bez recepty? Produkty z paracetamolem przydadzą się podczas infekcji z gorączką. Na kaszel w ciąży sprawdza się syrop z prawoślazem.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Kolejnym wartym uwagi produktem jest sól fizjologiczna. Idealna do inhalacji, podobnie jak olejki eteryczne, na przykład eukaliptusowy. Jeśli nie masz przyrządu do inhalacji, zrób ją z wykorzystaniem sprawdzonego sprzętu, czyli miski z ciepłą wodą oraz koca/ręcznika. Wietrz mieszkanie i pij dużo płynów. Odpowiednio nawilżona śluzówka to klucz do szybkiego pożegnania infekcji. Jeśli te metody zawiodą lub kaszel jest objawem poważniejszej choroby, wtedy lekarz wprowadzi leczenie farmakologiczne, dobierając leki i ich dawki tak, aby zapewnić bezpieczeństwo kobiecie w ciąży i jej dziecku.