Czy rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie wyklucza możliwość porodu drogami natury w przyszłości? Niekoniecznie. Choć przez wiele lat można było usłyszeć głosy mówiące o tym, że jedna cesarka oznacza rozwiązanie kolejnych ciąż również przez cesarskie cięcie, sprawa ta wygląda nieco inaczej. Poród naturalny po cc jest możliwy, jednak w określonych przypadkach.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Wiele kobiet z pewnością zadaje sobie to pytanie, jednak prawdą jest, że muszą istnieć wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Chodzi oczywiście o przypadki m.in. ciąż mnogich, zagrożenie zdrowia i życia rodzącej oraz płodu, nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy, stan przedrzucawkowy czy też wady wzroku czy schorzenia współistniejące (np. kardiologiczne czy neurologiczne) u ciężarnej. To lekarz podejmuje decyzję na temat sposobu rozwiązania ciąży. Zdarzają się też sytuacje, kiedy planowany poród siłami natury kończy się interwencją chirurgiczną.

Można spotkać się z opinią, że w Polsce wykonuje się zbyt dużo cesarskich cięć. Wiele ciężarnych myśli, że jeśli raz urodziły dziecko przez cesarskie cięcie, to kolejne ciąże również muszą zostać rozwiązane w ten sposób. Warto zatem pamiętać, że poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy. Określa się go mianem VBAC, czyli Vaginal Birth After Caesarean Section. Zgodnie z wynikami badań, kobieta po jednej cesarce ma do 75% szans na udany poród siłami natury. W przypadku porodu po drugiej cesarce szanse te wynoszą 71%. Lekarze zaznaczają, że mówimy tutaj o próbie porodu drogą pochwową. W każdej chwili ta próba może zostać przerwana, a ciążę rozwiązuje się przez cesarskie cięcie. Mimo wszystko, jeśli ciąża jest prawidłowa, a stan zdrowia rodzącej dobry, warto taką próbę przeprowadzić. Dlaczego?

Poród - przygotuj się na narodziny Twojego dziecka!

Poród - przygotuj się na narodziny Twojego dziecka!

Dla mam i kobiet w ciąży
Na czas ciąży i połogu
Dla zdrowia mamy

Poród po cesarskim cięciu – czy to bezpieczne?

Cesarskie cięcie polega na nacięciu powłok brzusznych i macicy rodzącej. Jest to poważna operacja, która – jak każda – wiąże się z ryzykiem komplikacji oraz dłuższą rekonwalescencją. Rana długo się goi, mogą pojawić się infekcje. Niektóre ciężarne niezbyt dobrze wspominają cc oraz połóg po nim, chcą zatem urodzić kolejne dziecko w sposób naturalny. Cesarskie cięcie to także większe ryzyko wystąpienia u dziecka astmy, cukrzycy czy otyłości w przyszłości.

O ile powody, przez które poprzednia ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie już nie występują, naturalny poród po cesarce jest możliwy. Jednak jeśli wskazaniem do wcześniejszej cesarki były powody pozapołożnicze (wskazania kardiologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, psychiatryczne czy pulmonologiczne związane ze stanem zdrowia rodzącej), szansa na poród naturalny maleje. Podczas podejmowania decyzji pod uwagę brane są takie czynniki, jak: przebieg ciąży, stan zdrowia matki i dziecka, w tym:

  • ułożenie płodu w macicy (położenie poprzeczne lub miednicowe wyklucza poród naturalny),
  • stan blizny po cc (ryzyko jej pęknięcia),
  • odstęp między ciążami (zalecana przerwa to 1,5 roku),
  • waga płodu (mniej niż 4 kg, najlepiej w ok. 3,5 kg),
  • rodzaj cięcia przy poprzednim cesarskim cięciu (cięcie klasyczne wyklucza poród naturalny).

Poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy – ale w określonych przypadkach

Istotne jest także to, czy poprzednia ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie w wyniku braku postępu w porodzie. Jeśli tak, a u ciężarnej istnieje ryzyko rozejścia się blizny, lekarz z pewnością rozważy kolejną operację cc. Warto podkreślić rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników – jeśli poród u ciężarnej rozpoczął się samoistnie i nie występują żadne czynniki ryzyka, nie jest wymagana zgoda rodzącej na poród siłami natury. Podjęcie jego próby jest zatem wskazane.

Jak już zostało wspomniane, w każdej chwili mogą pojawić się wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Nawet jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego, a rodząca wyrazi chęć podjęcia takiej próby. Z tego powodu podczas porodu opiekę nad rodzącą sprawuje zarówno położna, jak i lekarz. Konieczne jest także stałe elektroniczne monitorowanie czynności serca płodu.