Ciemieniucha to żółte plamki, które czasami pojawiają się na głowie niemowlaka, a powstają na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Na szczęście dolegliwość ta nie jest bolesna dla maluszka i powinna minąć po kilku tygodniach. Jak możemy przyspieszyć ten proces i czy ciemieniucha może być groźna dla naszego dziecka?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Ciemieniucha – przyczyny powstawania

Ciemieniucha u niemowlaka jest dosyć typową przypadłością. Ma to związek z działaniem hormonów kobiecych na dziecko już po opuszczeniu łona matki. Część z nich razem z łożyskiem przenika do organizmu dziecka, czego efektem jest pobudzenie do pracy gruczołów łojowych, których najwięcej znajduje się na skórze głowy. Jak wygląda ciemieniucha? Łój po przedostaniu się na powierzchnię skóry prowadzi do łuszczenia się naskórka i początkowo przybiera biały kolor. Następnie zasycha, tworząc żółto-brązowe łuski. Co istotne – dziecko nie odczuwa z tego powodu ani bólu, ani swędzenia. Ciemieniucha nie jest zakaźna, nie jest też wynikiem braku higieny czy reakcji alergicznej.

Dolegliwość ta dotyczy nie tylko skóry głowy. Zaobserwować można ciemieniuchę na brwiach dziecka, ponieważ także jest to owłosiony fragment skóry. Zmiany zarówno na głowie, jak i brwiach powinny zniknąć do 3. miesiąca życia dziecka. Jeżeli utrzymują się dłużej i pojawia się ciemieniucha na czole oraz na kolejnych fragmentach twarzy i kończynach, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem podejrzenie, że nasze dziecko może mieć łojotokowe zapalenie skóry.

Oliwki i balsamy do ciała dla dzieci

Oliwki i balsamy do ciała dla dzieci

Balsamy i mleczka
Balsami i oliwki dla dzieci
Balsami i oliwki dla każdej skóry

Ciemieniucha u dzieci starszych

Problem ten może wystąpić również u dzieci kilkuletnich, przedszkolnych lub nastolatków. U mniejszych dzieci powodem jest niedojrzałość gruczołów łojowych skóry, a u starszych – ich nadmierna aktywność w okresie dojrzewania. Objawy tej dolegliwości są takie same jak w przypadku niemowląt. Jeżeli pomimo leczenia ciemieniucha u dziecka cały czas powraca, to jedną z przyczyn może być alergia, infekcja skóry, zakażenie grzybicze lub nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji głowy.

Co na ciemieniuchę?

Jak już zostało wspomniane, ciemieniucha jest problemem wyłącznie estetycznym i jedynie w przypadku nawrotów oraz objawów utrzymujących się powyżej dwóch tygodni warto skontaktować się z lekarzem. Bez względu na wiek dziecka, leczenie ciemieniuchy powinno opierać się na regularnej pielęgnacji skóry w celu zapobiegania infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Chodzi przede wszystkim o rozmiękczanie łusek naturalnymi metodami oraz delikatne ich usuwanie i mycie głowy kosmetykami przeznaczonymi do skóry z ciemieniuchą.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Łuski ciemieniuchy na brwiach lub główce dziecka należy najpierw namoczyć i nawilżyć. W tym celu można wykorzystać m.in. oliwę z oliwek (jest bogata w ważną dla skóry witaminę E), wazelinę, oliwkę dziecięcą, masło shea lub olej kokosowy. Preparat trzeba wetrzeć w skórę dziecka na ok. 30 minut przed kąpielą, a po jej zakończeniu wyczesać łuski miękką szczotką pod włos. Trzeba to zrobić delikatnie i nie podrażniając skóry maluszka. Dzięki temu problem powinien zniknąć po kilkunastu dniach.

Pomocne preparaty:
-> Oliwki do ciała
-> Masło shea
-> Olejki kokosowe

Jak pozbyć się ciemieniuchy w inny sposób? Absolutnie zakazane jest zdrapywanie łusek “na sucho” lub ich odrywanie np. paznokciami, bo może to uszkodzić wrażliwą skórę dziecka. Alternatywą jest wykonanie naturalnego peelingu np. z rozmoczonych płatków owsianych bądź otrębów, rozsmarowanie go na główce lub brwiach dziecka i delikatne starcie podczas kąpieli.

Jak uniknąć ciemieniuchy?

Ciemieniucha nie jest chorobą ani dolegliwością zagrażającą zdrowiu czy rozwojowi dziecka, ale warto wiedzieć, w jaki sposób można ograniczyć jej objawy. Przede wszystkim nie powinno się przegrzewać dziecka (odpowiedni do temperatury powietrza ubiór, czapka wykonana z naturalnego materiału). Niewskazana jest też zbyt długa ekspozycja na słońce. Profilaktycznie zaleca się smarować główkę dziecka oliwką do ciała np. kwadrans przed kąpielą.

Autor artykułu:
tech. farm. Katarzyna Talpa