Lekarze zgodnie twierdzą, że karmienie naturalne to najlepsza i najbezpieczniejsza forma żywienia noworodków i niemowląt. Jest ona zalecana, o ile stan zdrowia matki lub dziecka nie stanowi przeciwwskazań do karmienia maluszka piersią. Jak długo karmić piersią i kiedy warto wprowadzić pokarmy uzupełniające do diety dziecka?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Korzyści karmienia naturalnego

Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka, dostosowany do jego potrzeb żywieniowych i możliwości trawiennych. Wraz z mlekiem, matka przekazuje maluszkowi cenne składniki odżywcze, a także przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami i chorobami, w tym cukrzycą oraz chorobami dróg oddechowych. Karmienie naturalne to również korzyści dla karmiącej. Mowa przede wszystkim o wspomaganiu procesu chudnięcia po ciąży, ochronie przed nowotworami czy też osteoporozą w przyszłości. Nieoceniona jest też więź tworząca się między matką a noworodkiem. Warto zwrócić również uwagę na aspekt ekonomiczny – karmienie piersią nie wymaga nakładów finansowych, nie licząc wydatków związanych z zakupem produktów typu wkładki laktacyjne czy maść na brodawki.

Zaleca się, aby pierwsze karmienie dziecka miało miejsce już w pierwszej godzinie po porodzie. Choć lekarze są zgodni co do korzyści płynących z karmienia naturalnego, czasem nie jest ono możliwe. Chodzi o zdrowotne przeciwwskazania u matki lub dziecka, jak chociażby zakażenie wirusem HIV u matki czy galaktozemia u dziecka. Czasowe lub stałe przeciwwskazania do karmienia piersią wiążą się z wyborem innej metody karmienia, czyli wprowadzeniem mleka modyfikowanego. Mleko to jest także alternatywną formą karmienia, jeśli kobieta ma problem z laktacją.

Karmienie piersią - akcesoria i mleka modyfikowane

Karmienie piersią - akcesoria i mleka modyfikowane

Akcesoria dla dzieci
Mleko modyfikowane
Laktatory i wkładki laktacyjne

Jak długo karmić piersią, aby wspomagać zdrowy rozwój dziecka?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dziecko było karmione wyłącznie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia. W tym okresie nie wprowadza się żadnych dodatkowych pokarmów, wody, a jedynie witaminy, oczywiście po konsultacji z lekarzem (chodzi głównie o witaminy D3 oraz K). Po tym czasie kobieta utrzymuje karmienie piersią, stopniowo wprowadzając pokarmy uzupełniające typu przecier warzywny, owocowy, kaszka i inne produkty. Warto pamiętać, aby nowe pokarmy pojawiały się w diecie dziecka pojedynczo, co pozwala szybko zdiagnozować ewentualne alergie u maluszka.

Do kiedy karmić piersią? Zalecenia lekarzy nie są jednoznaczne. WHO rekomenduje taki sposób karmienia do końca 2. roku życia dziecka. Warto jednak pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj indywidualne podejście do potrzeb dziecka i matki. Choć normy obyczajowe i kulturowe próbują wymusić na młodych mamach pewne wzorce zachowań, odejście od karmienia piersią musi być procesem stopniowym i naturalnym, bez szkody dla zdrowia i komfortu psychicznego dziecka. Jedne kobiety decydują się karmić piersią przez 12. miesięcy, inne 24., a jeszcze inne zastępują mleko z piersi tym modyfikowanym w 6-7. miesiącu życia dziecka. Wprowadzenie tego ostatniego warto skonsultować z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Warto również pamiętać, że mleko modyfikowane nie jest traktowane jako pokarm uzupełniający.

Problemy z karmieniem piersią

Karmienie piersią w teorii jawi się jako naturalny i łatwy proces, jednak nie zawsze tak jest. Ból piersi, pękanie brodawek, problemy z przystawianiem dziecka do piersi, brak chęci ssania przez niemowlę to tylko kilka z możliwych utrudnień, które może napotkać karmiąca naturalnie kobieta. W takich przypadkach pomoc położnej, lekarza lub doradcy laktacyjnego jest nieoceniona. Warto również pamiętać, że pierwsze tygodnie życia maluszka nie idą w parze z regularnymi porami karmienia, jednak ten rytm dobowy powoli się kształtuje. Jeśli dziecko nie wybudza się w nocy na jedzenie, należy go delikatnie obudzić. Usypiający podczas ssania maluszek pobudzi się, gdy mama pogłaszcze go po policzku lub rączce. Wiele kobiet zastanawia się także nad wprowadzeniem diety eliminacyjnej na czas karmienia piersią. Nie jest to konieczne, o ile dziecko nie jest alergikiem.

Wyłączne karmienie piersią to zalecana forma żywienia maluszka do ukończenia przez niego 6. miesiąca życia, jednak warto pamiętać, że problemy z laktacją mogą wpłynąć na wcześniejsze zakończenie karmienia naturalnego i wprowadzenie po konsultacji z lekarzem mleka modyfikowanego do diety dziecka.

Autor artykułu:
technik farmaceutyczny Anna Balicka