Zespół jelita drażliwego (IBS) to jedna z najczęstszych diagnoz, którą słyszą pacjenci u lekarza gastrologa. Co to za choroba? Czy da się ją wyleczyć?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zespół jelita drażliwego – objawy

Trudnością w rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego (czasami nazywanego zespołem jelita nadwrażliwego) jest nie tylko mnogość jego objawów, ale i obecność wielu innych chorób żołądkowych, które wpływają na diagnozę. Aby jednak mieć powody do wizyty u lekarza, nie trzeba wiele. Powtarzające się co najmniej 3 miesiące objawy, np. raz w tygodniu to znak, że musimy odwiedzić najpierw lekarza pierwszego kontaktu, a następnie gastrologa. Jakie objawy daje IBS? Z pewnością będą to nawracające bóle brzucha, zwłaszcza w okolicach oddawania stolca, jak również zmiany częstotliwości wypróżniania. Do tego niezwiązane z konkretnymi produktami uczucie niestrawności oraz częste biegunki, wzdęcia, zaparcia i tym podobne. W takich przypadkach powinniśmy rozpocząć diagnozę. Niekoniecznie może to jednak oznaczać zespół jelita drażliwego, a inną jednostkę chorobową.

Pochodzenie IBS

Niestety, mimo badań nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie jest pochodzenie zespołu jelita drażliwego. Wiadomo, że częściej dotyka ona kobiety. Podejrzewa się, iż właściwą przyczyną zespołu jelita drażliwego może być np. długa antybiotykoterapia. Z pewnością nie pomoże również nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik i oparta na produktach, co do których mamy nietolerancję. Stąd może pojawiać się nieprawidłowa flora bakteryjna w jelitach. Inną przyczyną IBS wskazuje się depresję czy nerwice, a to ze względu na połączenie jelita-mózg. Czasami jednak pojawiają się wątpliwości, czy IBS jest objawem depresji i nerwic. Być może jest na odwrót – to zespół jelita drażliwego wywołuje nerwice i inne dolegliwości psychiczne. Wówczas możemy częściowo mówić o nerwicy żołądka.

Produkty wspomagające oczyszczanie jelit

Produkty wspomagające oczyszczanie jelit

Preparaty na oczyszczanie
Preparaty z błonnikiem
Preparaty ziołowe

Diagnoza zespołu jelita drażliwego

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest bardzo dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza. Ma on na celu wstępne wykluczenie innych jednostek chorobowych lub określenie, jakie schorzenia współtowarzyszą nieprzyjemnym doznaniom ze strony układu pokarmowego. Aby jednoznacznie stwierdzić, czy cierpimy na IBS, lekarz może zlecić lub przeprowadzić m.in. następujące badania:

– testy na alergie pokarmowe, które pomogą w określeniu ewentualnych nietolerancji. Umożliwia to nawet wykluczenie IBS,
– kolonoskopia i gastroskopia, czyli badanie dolnego i górnego odcinka układu pokarmowego. Przeprowadza się je, aby stwierdzić, czy nie cierpimy na nowotwór układu pokarmowego, wrzody itp,
– określenie markerów oraz krwi utajonej w kale, co może wskazywać na stany zapalne jelit.

Leczenie i dieta w zespole jelita drażliwego

Uznaje się, iż całkowite wyleczenie zespołu jelita nadwrażliwego nie jest możliwe. Jeśli badania wskazują na czystą postać IBS, lekarz powinien wprowadzić leczenie objawowe. Jedną ze skuteczniejszych metod eliminacji objawów IBS jest zażywanie probiotyków. Nie oznacza to jednak, iż możemy łykać każdy z nich. To lekarz powinien dobrać probiotyk w oparciu o indywidualne dolegliwości pacjenta. Inne zaleca się cierpiącym z powodu zaparć, a inne osobom cierpiącym na przewlekłe biegunki. Probiotyki wpływają korzystnie na florę bakteryjną, a to właśnie jej zaburzenie często uważa się za przyczynę dolegliwości IBS. Ponadto, możemy stosować doraźnie zioła wspierające trawienie. Warto przy tym wybrać swoje ulubione, które zarówno łagodzą dolegliwości, jak i wpływają kojąco na zszarganą psychikę.

Dodatkowo konieczne będą zmiany w diecie. Jeśli nie ma przeciwwskazań (np. SIBO, czyli zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego) do diety możemy włączyć produkty bogate w błonnik (np. kasze). Obecność błonnika wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit i przyspiesza trawienie. Poza tym, gdy zespół jelita drażliwego jest obecny, sugeruje się dietę lekkostrawną, pozbawioną używek. Same posiłki natomiast powinny być częste, ale niezbyt obfite. Dzięki temu nie doprowadzimy układu pokarmowego do przeciążenia. Wykluczyć z nich należy wszelkie produkty wzdymające (np. kapustę, groch) czy wysoko przetworzone.