Dwie pozornie identyczne nazwy, czyli depresja nerwicowa oraz nerwica depresyjna, to tak naprawdę zupełnie różne schorzenia. Jak je możemy odróżnić – gdzie przebiega granica? Czy ich leczenie także jest inne? 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Depresja nerwicowa (dystymia)

Inaczej mówiąc, jest to przewlekła depresja, której towarzyszy dodatkowo lęk. Czym w takim ujęciu jest dystymia? To schorzenie afektywne, trwający co najmniej dwa lata stan obniżonego nastroju (w przypadku dzieci i młodzieży mówi się o roku). Łączy się z nim poczucie beznadziei, brak energii, apetytu, smutek z krótkimi przerwami lepszego samopoczucia. Osoba chora na dystymię nie widzi żadnego wyjścia ze swojej sytuacji, trudno jest jej poprosić o pomoc, bardzo często na zewnątrz wydaje się doskonale funkcjonująca. 

Dystymia nieco różni się od klasycznej depresji. Nie jest tak dojmująca i głęboka, ale jednocześnie sprawia, że chory może nie odczuwać szczęścia. Jej przyczyna może być związana z gospodarką hormonalną, m.in. obniżonym poziomem serotoniny i noradrenaliny. Mogą się w tym czasie pojawić nieuzasadnione lęki, poczucie zagubienia, ale także np. nadmierna senność lub bezsenność. Dystymia znacznie częściej dotyka kobiety, nawet 3-krotnie częściej.

Nerwica depresyjna

Podstawą nerwicy jest lęk, który może występować pod różnymi postaciami. Najczęściej jednak jego pochodzenia jest nieuzasadnione. Brak wówczas jednoznacznej przyczyny, która by nam jasno komunikowała, że mówimy o strachu, np. przed ważnym wydarzeniem, chorobą czy innymi trudnymi wydarzeniami w życiu. Nie oznacza to jednak, że przyczyną nerwicy nie może być stres. Bardzo często to właśnie jest główny czynnik, który “uruchamia” nerwicę depresyjną u osób z takimi skłonnościami. 

W przypadku nerwicy bardzo często wskazuje się na liczne objawy somatyczne. Są to niejasnego pochodzenia bóle głowy, brzucha, stawów, czasami kołatanie serca. Może również dojść do zaburzeń snu (w tym bezsenności), drżenia kończyn i wielu innych objawów, które nie są możliwe do wyjaśnienia przez fizyczne badanie. W życiu chorego dominują nieuzasadnione lęki, fobie, nawet wycofanie społeczne połączone z napadami paniki. Mogą się również pojawić natręctwa oraz nadmierne pobudzenie, które dla osoby dotkniętej nerwicą będzie niezwykle trudne do opanowania. Z drugiej strony występuje ogólne przygnębienie. Nie jest ono tak trudne, jak w przypadku dystymii, ale w leczeniu tego typu schorzeń przyjmuje się, że występuje praktycznie zawsze. 

Różnice

Jak można wywnioskować z przyczyn i objawów powyższych schorzeń, różnica pomiędzy nimi nie jest łatwa do wyznaczenia. Bardzo często okazuje się, że obie choroby się przenikają – lęk może towarzyszyć depresji, tak jak depresja może “dołączyć” do nerwicy. W związku tym nie bez powodu oba schorzenia określa się mianem zaburzeń lękowo-depresyjnych. 

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Obie choroby łączy sposób leczenia – najczęściej podejmuje się je dwutorowo, łącząc psychoterapię z farmakoterapią. W przypadku depresji większy nacisk może zostać położony na odpowiednie leki, które pomogą choremu uporać się z przygniatającym smutkiem. Leczenie nerwicy natomiast często polega na próbach dotarcia do źródła schorzenia, którym mogą być poważne wydarzenia z przeszłości. Zarówno dystymię, jak i nerwicę depresyjną, leczy się kilka lat.