Wracamy do naszego cyklu ciekawostek na temat ludzkiego ciała. Tym razem przeczytacie, co w nas piszczy… to znaczy w układzie trawiennym. Czy burczenie brzucha faktyczne jest objawem głodu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tekście. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Układ trawienny w litrach

Ile produkujemy śliny dziennie? Niemal półtora litra! Niespełna 2 litry kwasu chlorowodorowego produkuje nasz żołądek. Kwas ten to nie byle substancja – to w końcu kwas solny, który może rozpuszczać metale. Na szczęście nie jest dla naszego żołądka groźny. 

Niemal 8 metrów…

Chociaż może się nam to zupełnie nie mieścić w głowie, jelito grube i cienkie razem mają około 8 metrów długości! Powierzchnia tych dwóch organów to ponad 200 metrów kwadratowych! To jednak nic w porównaniu do krowy, której jelito cienkie ma około 40 metrów! 

Preparaty na bóle brzucha

Preparaty na bóle brzucha

Na ból brzucha
Na układ pokarmowy
Na nadkwaśność i zgagę

Gdzie tak naprawdę trawimy? 

Powszechnie uważa się, że to żołądek jest miejsce, w którym trawimy cały pokarm. Nie jest to jednak do końca prawda. Żołądek odpowiada za rozdrobnienie mechaniczne wszelkiego jedzenia, które następnie jest faktycznie trawione w jelitach. To tam dochodzi do wchłaniania najważniejszych składników odżywczych. 

Co z tym burczeniem w brzuchu? 

Mamy nadzieję, że nie zniszczymy Wam życia, ale burczenie w brzuchu tak naprawdę nie jest burczeniem w brzuchu, ale w jelicie cienkim. To sygnał, że nasz układ pokarmowy zakończył trawienie i w pewnym sensie jest gotowy na “jeszcze”. Nie oznacza to jednak głodu jako takiego. W końcu bardzo często chcemy coś zjeść, a tak dobrze znane nam burczenie występuje. 

Ile czasu trawimy pokarm?

Pojedyncze danie może być trawione 2-4 dni! Co ciekawe, jedzenie nie wpada do żołądka jak wrzucone do studni. Przełyk transportuje je w drobnych porcjach (ok. 20 ml), co trwa kilka, kilkanaście sekund. W końcu nie bez powodu możemy trawić i połykać jedzenie podczas wypoczynku (choć trudno powiedzieć, aby to było zalecane!). Sam przełyk natomiast ma ok. 25 centymetrów. 

Pojemność żołądka

Ludzki żołądek średnio ma od 1 do 3 litrów pojemności. Rekordziści w tym względzie mogą mieć znacznie większy. Dotyczy to jednak osób bardzo otyłych. W Krakowie w 2017 usunięto fragment żołądka mężczyźnie, który ważył ok. 300 kilogramów. Objętość wyciętego fragment wynosiła ponad 2,5 litra!

Alkohol a żołądek

Zdarza Ci się pić alkohol na pusty żołądek? To duży błąd. Gdy w tym osobliwym zbiorniku nie ma żadnej treści pokarmowej, alkohol szybciej dostaje się do krwi, przez co procenty bardzo szybko uderzają do głowy. Dlatego najlepszą ochroną jest zjedzenie czegoś tłustego, ponieważ tłuszcz jest trawiony (czy też rozdrabniany) najdłużej i chroni żołądek przed wchłanianiem alkoholu. Może to opóźnić wpływ procentów nawet o godzinę. 

Ślina silniejsza niż.. morfina

To nie mit. W naszej ślinie naprawdę znajduje się substancja znieczulająca – opiorfina, której moc ocenia się na kilka razy większą, niż ma morfina. Opiorfina ratuje nasz język i jamę ustną w chwili, gdy się zranimy. Oczywiście stężenie tej substancji jest niezwykle małe, ale jak się okazuje jest na tyle skuteczna, że możliwe będzie jej wykorzystanie w medycynie.