Leczenie niedoskonałości skóry laserem to coraz popularniejszy sposób na uzyskanie cery wolnej od blizn, zmarszczek czy bruzd. Czy zabiegi laserem kosmetycznym faktycznie są bezpieczne? Co powinnaś o nich wiedzieć, zanim udasz się do gabinetu medycyny estetycznej? 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zabiegi laserem – co możesz dzięki nim zyskać? 

Choć gabinety oferujące zabiegi laserem bardzo często obiecują wręcz odmłodzenie skóry, powinnaś nieco sceptycznie podchodzić do tego typu rewelacji. Skóra twarzy czy innych części ciała ma zdolność do regeneracji, którą pobudza odpowiedni zabieg laserem, ale te możliwości nie są nieskończone. Ważne jednak abyś pamiętała, że do uzyskania jakiegokolwiek efektu nie wystarczy jeden zabieg, ale seria co najmniej kilku. Możesz je wybrać, aby np. zminimalizować zmarszczki, cellulit, cienie pod oczami, blizny potrądzikowe, niektóre przebarwienia itp. Czas trwania pojedynczego zabiegu oraz ich liczba zależy od miejsca, które twoim zdaniem wymaga takiej interwencji. 

Preparaty pomagające w walce z cellulitem, rozstępami i przebarwieniami

Preparaty pomagające w walce z cellulitem, rozstępami i przebarwieniami

Na piękne ciało
Do oczyszczania
Na cellulit i rozstępy

Czym jest laser, który używa się w kosmetologii? 

W kosmetologii stosuje się szereg laserów i urządzeń, które są dopasowane do rodzaju zmian na skórze. Najogólniej lasery można podzielić na kilka grup:

  1. Laser typu IPL, który technicznie rzecz ujmując nie jest laserem, ponieważ szerokie spektrum rozproszonych fal świetlnych. To najczęściej spotykane urządzenie w gabinetach kosmetycznych, ponieważ służy do minimalizowania odbarwień skóry, zamykania naczynek itp. 
  2. Lasery frakcyjne.
  3. Lasery małej i średniej mocy, tj. laser helowo-neonowy i półprzewodnikowy.
  4. Lasery o dużej mocy, których może używać profesjonalnie wyszkolony personel przy asyście lekarza. Dlaczego? Lasery tego typu przerywają ciągłość skóry, co wymaga obecności wykwalifikowanego specjalisty. Wśród tego typu laserów wymienia się:
    – argonowy,
    – rubinowy,
    – aleksandrytowy,
    – CO2.

Jako świadoma konsumentka masz prawo zapytać, jakiej mocy laser będzie stosowany w przypadku Twojego zabiegu. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, zastanów się, czy nie warto zrezygnować i poszukać innego gabinetu. 

Bezwzględne przeciwwskazania przed zabiegiem laserem

Naturalnie zabiegi laserem nie są przeznaczone dla każdej czy każdego z nas. Dlatego tak ważny jest rzetelny wywiad, który powinien przeprowadzić z Tobą pracownik gabinetu. Do najczęściej pojawiających się przeciwwskazań do działań laserem wymienia się:

  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • choroby nowotworowe, szczególnie dotyczące skóry,
  • cukrzycę,
  • przerwaną ciągłość skóry,
  • menstruację,
  • przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe (np. opryszczka),
  • aktywny trądzik,
  • aktywne choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska,
  • przyjmowanie leków i ziół uczulających na słońce,
  • nadwrażliwość na światło. 

W przypadku niektórych zabiegów zakres przeciwwskazań może być szerszy. Istotne, abyś nigdy nie wybierała gabinetu, w którym te kwestie są pod jakimkolwiek pretekstem lekceważone. Chodzi w końcu o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. 

Czy zabiegi laserem są bolesne? 

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W gabinecie zazwyczaj usłyszysz, że pacjentki nie odczuwają bólu, ale jedynie pieczenie czy swędzenie. Nie zawsze tak to wygląda, a to dlatego, że każda z nas ma inny próg bólu. Ponadto znaczenie ma użycie odpowiedniego środka znieczulającego, który może na naszej skórze zadziałać z mniejszą lub większą skutecznością. Dlatego w tym wypadku musisz się przekonać sama, czy zabiegi laserem są dla Ciebie. Zwróć wówczas uwagę, czy osoba przeprowadzająca zabieg reaguje na Twoje sygnały, że ból jest zbyt silny. Może się okazać, że będziesz musiała zrezygnować z tego typu zabiegów.

Inną kwestią jest pielęgnacja skóry i jej zachowanie po terapii laserem. Tu musisz się bezwzględnie trzymać zaleceń osoby przeprowadzającej całą procedurę. Ochrona skóry po zabiegu jest niezwykle ważna, zwłaszcza przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie zwlekaj wówczas z zakupem i używaniem odpowiednich kremów (ich SPF powinno wynosić minimum 50), aby nie kusić żadnych powikłań. Z tego powodu również sugeruje się, aby zabiegi laserem przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, gdy obciążenie słońcem jest znacznie niższe.