Oczy są ponoć zwierciadłem duszy, ale prawda jest taka, że kryją znacznie więcej. Zapraszamy do kolejnego artykułu z cyklu ciekawostek na temat ludzkiego ciała. Tym razem spojrzymy na nasze oczy. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Oczy szeroko zamknięte

Nieprzypadkowo zamykamy oczy podczas kichania. W przeciwnym wypadku moglibyśmy niemal stracić oczy! Wszystko przez ogromną prędkość, z jaką wyrzucamy z siebie powietrze podczas kichania – 170 km/h. Zdecydowanie powyżej jakichkolwiek ograniczeń!

Do góry nogami

Nasze oczy tak naprawdę rejestrują obraz “do góry nogami”, dopiero mózg interpretuje sygnał tak, abyśmy nie mieli wrażenia, że powiedzenie “chodzić po suficie” to najszczersza prawda. Nasze oczy mają jeszcze jedną właściwość – nie potrafią płynnie obserwować nieruchomego obiektu. Ruch gałki jest wówczas skokowy. Jak to oszukać? Wystarczy obserwować poruszający się obiekt, np. jadący samochód. 

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Oczy to zarazem bardzo ważny jak i niezwykle wrażliwy narząd. Sprawdź dostępne preparaty.
Produkty w formie kropli i maści
Produkty polecane przez specjalistów

Rzęsy

Każda z naszych powiek ma około 150 rzęs. Ich żywotność nie jest jednak długa, wynosi ok. 100-150 dni. 

Mruganie

Pojedyncze mrugnięcie trwa niespełna 0,3 sekundy i szacuje się, że każdy z nas mruga co około 10 sekund. Łącznie w ciągu roku daje to ponad 4 miliony mrugnięć! Strach się bać, ile nam przez to życia ucieka. Co interesujące, niemowlęta zaczynają mrugać oczami dopiero po kilku miesiącach od urodzenia. Początkowo również nie płaczą łzami. Ich wydzielanie zaczyna się po 50 dniach od przyjścia na świat. 

Ile widzimy kolorów?

Zdrowy człowiek dostrzega około miliona kolorów. Co ciekawe istnieją ludzie, którzy widzą ich setki milionów! Jak to możliwe? Nasze oczy mają 3 podstawowe receptory, odpowiadające za widzenie barw czerwonych, zielonych i niebieskich. Gdy oko posiada dodatkowy, czwarty receptor, ludzkie oko dostrzega niesamowite odcienie tam, gdzie “zdrowy” człowiek widzi jednolity kolor. Zjawisko to nazywamy tetrachromatyzmem

Z drugiej strony nawet 15% mężczyzn może cierpieć na daltonizm, natomiast liczbę osób niewidomych na świecie szacuje się na poziomie 37 milionów. 

Ile waży nasz wzrok?

Jedna gałka oczna ma około 25 mm średnicy i waży między 7 a 8 gramami. Daleko mu więc do największego oka w przyrodzie, których posiadaczkami są kałamarnice ważące aż pół tony. Ich oko ma natomiast 30 cm średnicy! Robi wrażenie. Z naszych oczu da się wiele wyczytać – mogą być przydatne w diagnozie schizofrenii i nowotworu oka. 

Oczy niczym… kolorowe palce

Tęczówka to fascynująca część oka, która potwierdza naszą wyjątkowość. W końcu nie ma dwóch takich samych tęczówek, co sprawia, że oko jest niepowtarzalne niczym linie papilarne. To jednak nie wszystko. Na unikalność tęczówki składa się ponad 200 różnych cech, a w przypadku linii papilarnych mówi się o “zaledwie” 40 zmiennych

Co równie ciekawe, tęczówka może zmieniać swój kolor. Dzieje się tak w przypadku dzieci, ponieważ produkcja melaniny (barwnika) w naszym przypadku rozpoczyna się nieco później. I tak berbeć może się urodzić z niebieskimi oczami, aby po kilku latach mieć zielone lub brązowe. Czy kolor oczu ma jakieś znaczenie? Niespecjalnie, zresztą kolor tęczówki inny niż brązowy to efekt mutacji, która pojawiła się jakieś 10 tysięcy lat temu.

Skąd się biorą czerwone oczy?

Nagły błysk flesza to dla naszych oczu spore zaskoczenie. Ponieważ w tak krótkim czasie źrenica nie jest w stanie zareagować, światło odbija się od wnętrza gałki ocznej, w której znajdują się naczynia krwionośne – stąd czerwona obwódka na tęczówce, która rujnuje nawet najlepsze imprezowe zdjęcia.