Swoboda wypowiedzi to ważny wyróżnik naszych czasów. Jednak żeby móc zabrać głos, trzeba go najpierw mieć. Nadużywanie strun głosowych może powodować spory dyskomfort, a także prowadzić do problemów zdrowotnych. Jak zadbać o sprawny głos? Jakich objawów nie można lekceważyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zawodowe przeciążanie głosu

Zwykło się mówić, iż głównym zawodem borykającym się z codziennym nadużywaniem narządu głosu jest profesja nauczyciela i wykładowcy. Obecnie, poza fachem nauczycielskim, dużym wysiłkiem głosowym odznaczają się również pracownicy call center, przedstawiciele handlowi, trenerzy czy osoby zatrudnione w różnego rodzaju punktach obsługi klienta. Oczywiście nie możemy zapomnieć o twórcach sztuki – śpiewacy i aktorzy to ludzie, dla których aparat mowy jest głównym źródłem dochodu i bywa często nadużywany.

Do grupy zagrożonej bez wątpienia należą również ludzie mediów, lektorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, którzy także powinni zatroszczyć się o swoje struny głosowe. W ostatnich latach, z uwagi na popularyzację twórców internetowych, do grona osób uzależniających swoją karierę od dobrej kondycji strun głosowych zaliczamy też youtuberów czy podcasterów. Oprócz grup zawodowych, problemy z głosem są też nieobce osobom cierpiącym na przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych.

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i nasiona
Herbaty ziołowe
Zioła w tabletkach

Jak nie przeciążać aparatu mowy?

W przypadku zagrożenia utraty głosu, kluczem do sukcesu jest profilaktyka. Podczas uczucia dyskomfortu w postaci suchości i bólu gardła, warto stosować ziołowe płukanki. Napary z szałwii, rumianku czy tymianku działają bakteriobójczo i pomogą Ci zwalczyć nagły ból i chrypkę. W niektórych przypadkach konieczna może być konsultacja laryngologiczna i wprowadzenie leczenia. Ludzie uzależnieni od papierosów i alkoholu to kolejna grupa, dla której problemy głosowe mogą stać się codziennością. W dbałości o donośny głos pomoże też odstawienie mocnej kawy i herbaty.

A co poza rezygnacją z używek? Aby mieć sprawny głos, dbaj o czystość w domu i miejscu pracy. Spora ilość kurzu unoszącego się w powietrzu może pogorszyć stan Twojego aparatu mowy. W okresie letnim staraj się unikać klimatyzacji – duże amplitudy temperatury powietrza wpływają niekorzystnie na stan górnych dróg oddechowych, gdyż powodują przerwanie śluzówki, warstwy ochronnej gardła. Kiedy nie mówisz, zawsze oddychaj nosem – w ten sposób nie będziesz wysuszać narządu głosowego.

Jakich symptomów nie należy lekceważyć?

Niepokojących objawów związany z głosem nie można bagatelizować. Twój niepokój powinny wzbudzać:

  • nasilająca się chrypka (szczególnie po długotrwałym korzystaniu z aparatu mowy);
  • problemy z oddychaniem;
  • uczucie zatrzymania wydzieliny w krtani;
  • nieczysta intonacja;
  • dwugłos;
  • bezgłos.

Tego typu objawy mogą sygnalizować początki takich chorób, jak na przykład: guzki głosowe, niedowład mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe, czy też wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych, ale również zapalenie krtani, a nawet zmiany nowotworowe. W celu wyjaśnienia podejrzeń i zdiagnozowania choroby, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.

Jak odpowiednio zadbać o sprawny głos?

Nikt nie zna Cię lepiej, niż Ty sam. Profilaktyka powinna mieć indywidualnych charakter, dostosowany do Twoich potrzeb. Jeżeli w życiu zawodowym często korzystasz z aparatu mowy, powinieneś udać się na wizytę do lekarza foniatry, który specjalizuje się w dziedzinie otolaryngologii. Taka konsultacja zalecana jest szczególnie śpiewakom, aktorom i lektorom, dla których ważna jest prawidłowa modulacja i emisja głosu. Podczas wokalnych występów należy pamiętać o świadomym oddychaniu, czyli przede wszystkim o odpowiedniej pracy przepony.

Nawet jeżeli śpiew nie jest jedną z Twoich mocnych stron, warto zatroszczyć się o stan swojego głosu poprzez przestrzeganie podstawowych zasad higieny i zdrowego trybu życia. Racjonalne żywienie i odpowiednie nawodnienie organizmu z pewnością poprawią jakość wydawanych przez Ciebie dźwięków. Aparat mowy bardzo potrzebuje odpoczynku. Nic nie jest w stanie lepiej zregenerować naszego organizmu, niż spokojny sen. Trzeba więc pamiętać o odpowiedniej liczbie godzin snu każdej doby. Istotne jest także to, by zbyt długo nie przebywać w pomieszczeniach, w których powietrze jest zbyt suche (szczególnie ryzykowne mogą okazać się obiekty klimatyzowane latem i mieszkania w okresie grzewczym). Z pomocą przychodzą, zyskujące coraz większą popularność, nawilżacze powietrza. Takie urządzenie będzie zapewne trafionym prezentem dla osoby zmagającej się z problemami głosowymi.