Czy wiesz, że codzienna aktywność, która nie jest związana z regularnymi treningami, ma ogromny wpływ na Twoją wagę? To właśnie NEAT – temat dzisiejszego artykułu. Dowiedz się więcej!

Czym jest NEAT?

Non-exercise activity thermogenesis, czyli NEAT, to po polsku spontaniczna aktywność fizyczna niezwiązana z treningiem. Co przez to rozumieć? Każdy z nas w ciągu dnia wykonuje mnóstwo drobnych ruchów ciałem czy kończynami – w dużej mierze bez większej kontroli. Częściowo nie mamy na taką aktywność wpływu. Z pewnością znasz osoby, które po prostu nie mogą usiedzieć w miejscu i nie jest to kwestia żadnej choroby.

Szacuje się, że taka spontaniczna aktywność może odpowiadać za wzrost zapotrzebowania kalorycznego nawet o kilkaset kalorii dziennie i może wspomagać zarówno osoby, które regularnie uprawiają sport, jak i typowych pracowników biurowych, których aktywność fizyczna jest niewielka. NEAT-em nazwiemy takie czynności jak tupanie w rytm muzyki, kręcenie włosami, bębnienie palcami o blat i dziesiątki innych, pozornie niewiele znaczących ruchów. Razem jednak wpływają na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. NEAT może oznaczać nawet za 15% wydatku kalorycznego! 

Więcej sił do aktywności fizycznej dzięki preparatom z apteki

Więcej sił do aktywności fizycznej dzięki preparatom z apteki

Energia i witalność
Witaminy

NEAT a odchudzanie

Specjaliści nie mają wątpliwości – NEAT ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje nasze ciało. W końcu gdy jest przyzwyczajone do ogólnej aktywności, naturalnie poprawia się krążenie krwi i przyspiesza metabolizm. Z badań przeprowadzonych na osobach o podobnym statusie (wiek, płeć, tryb życia, wykonywana praca) wynika, że różnice między ludźmi wynoszą nie więcej, niż 300 kcal dziennie. Jednak gdy dodać do tego aktywności spontaniczne, różnica ta wzrastała dwu, a nawet trzykrotnie! Nie musimy dodawać, że to naprawdę spore wsparcie dla osób, które chcą się odchudzać. 

Gdzie szukać dowodów na skuteczność spontanicznej aktywności? Przypomnijcie sobie nasz tekst o diecie śródziemnomorskiej. To chyba najlepszy przykład, jak NEAT w połączeniu ze zbilansowaną dietą może wpływać pozytywnie na długość życia, samopoczucie czy ogólny stan zdrowia – o prawidłowej wadze nie wspominając. 

Jak możesz podnieść swój poziom spontanicznej aktywności?

NEAT to tak naprawdę codzienne czynności, o których możesz decydować za każdym razem. Wprowadzaj je stopniowo, aby powoli wyrabiać w sobie pewne nawyki. Jasne, z pewnością nie wszystko od razu się uda, ale się nie poddawaj! Możliwości jest naprawdę wiele, spójrz:

 • jeśli to możliwe, wybieraj schody zamiast windy,
 • wysiadaj wcześniej z autobusu i resztę trasy do pracy lub z pracy przejdź pieszo,
 • a może jednak jazda na rowerze
 • podobnie gdy korzystasz z samochodu – parkuj dalej od miejsca pracy, aby robić sobie krótkie spacery,
 • zamiast siedzieć w komunikacji miejskiej – stój. Oznacza to większy wydatek kaloryczny,
 • częściej gotuj w domu zamiast zamawiać jedzenie / korzystać z restauracji. Nie tylko dzięki temu masz lepszą kontrolę nad tym, co jesz, ale również możesz się więcej ruszać,
 • zrezygnuj z długich sesji na kanapie, może warto np. poświęcić więcej czasu dziecku, które chce się bawić? 
 • jeśli masz pracę siedzącą, w miarę możliwości staraj się co jakiś czas wstać, pójść po wodę etc.,
 • rozmowy telefoniczne przeprowadzaj na stojąco lub chodząc,
 • postaw na seks! To doskonały środek przeciwbólowy, dzięki któremu poprawiasz sobie nastrój, krążenie krwi i utrwalasz relację z ukochaną osobą,
 • wspominaliśmy już o spacerach? Warto zakupić sobie nawet najprostszą opaskę, która liczy kroki. Standardowa droga do pracy i do domu może wynieść ok. 5000 kroków. Dobrą praktyką jest wykonywanie 10000 kroków dziennie. 

Przekonana? To do dzieła! Pamiętaj jednak, że samo podniesienie NEAT-u nie będzie skuteczne, jeśli nie połączysz aktywności ze zdrową, zbilansowaną dietą. 

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl