Dbanie o odzież i pościel jest jednym z naszych najważniejszych obowiązków domowych. To od niego zależy, czy nasze ubrania i otoczenie jest higieniczne. Nie możemy dopuścić do tego, aby szafa czy łóżko były siedliskiem bakterii. Tu pojawia się naturalne pytanie – jak często prać?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Na co zwrócić uwagę podczas prania? 

Najważniejszą informacją na temat sposobu, w jaki powinniśmy prać, jest metka, która znajduje się na każdym ubraniu. To z jej pomocą łatwiej rozstrzygniemy, jaką w jakiej temperaturze prać dany produkt oraz jakie środki chemiczne możemy zastosować. W przypadku każdej tkaniny bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń temperaturowych. W przeciwnym wypadku można bardzo łatwo ją zniszczyć. Dobrze jest również zwracać uwagę na to, aby nie prać za często. To niekorzystne zarówno dla środowiska (używamy do tego chemikaliów), a także dla niektórych tkanin, które łatwo się niszczą pod wpływem wody, proszku i temperatury.

Zadbaj o higienę i czyste ciało!

Zadbaj o higienę i czyste ciało!

Do mycia i kąpieli
Do pielęgnacji
Do higieny intymnej

Jak często prać bieliznę? 

W przypadku majtek czy skarpetek zasada jest prosta – pierzemy je po każdym użyciu i nie warto w tym względzie robić jakichkolwiek wyjątków. W tych rejonach bakterie namnażają się z łatwością, nie warto im ułatwiać zadania!

Nieco inaczej jest w przypadku biustonoszy. Można je prać po kilku dniach noszenia, ale raczej nie więcej, niż 3-4 dni. Dlaczego? Tkaniny biustonosza ściśle przylegają do naszego ciała, nie mają więc żadnego kłopotu z chłonięciem potu czy kosmetyków, które często stosujemy. Niestety, noszenie biustonosza kilka dni “po terminie” może sprawić, że Twoje ubrania przejmą jego mało zachęcający już zapach. Sprawi to, że ludzie mogą Cię zacząć unikać Twojego towarzystwa, bo po prostu będziesz nieładnie pachnieć. Dlatego nie zapominaj o częstym praniu staników na wszelki wypadek!

Jak często prać pościel?

Nasze łóżka są niestety siedliskiem roztoczy kurzu domowego. To mikroskopijne pajęczaki, które żywią się m.in. naszym martwym naskórkiem. Odchody roztoczy są silnym alergenem – stąd często mówimy o tzw. uczuleniu na kurz. Faktycznie chodzi wtedy o odchody wspomnianych roztoczy. Jak się ich pozbyć dzięki regularnemu praniu? Dla wielu z nas pranie pościeli co tydzień może być kłopotliwe. Dobrze jest jednak utrzymać pewną regularność, np. 2 razy w tygodniu. Temperatura prania powinna być dostosowana do materiału, z którego pościel jest wykonana, jednak jeśli chcemy się pozbyć roztoczy, to potrzebujemy około godzinnego prania w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Nie każda tkanina jest do tego przystosowana, niemniej samo pranie mocno osłabia roztocza i nie należy rezygnować z niego. 

Jak często robić pranie ręczników?

Utrzymanie ręczników w czystości również nie jest najłatwiejsze. W końcu kąpiemy się codziennie, korzystamy z ręczników praktycznie bez przerwy i pozostawiamy je w wilgotnym środowisku. W przypadku dużych, kąpielowych ręczników dobrze jest je wymieniać i prać co kilka dni. Jeśli tego nie robimy, to istnieje duża szansa, że nasze ręczniki zaczną brzydko pachnieć. To oznaka, że namnażają się w nich bakterie i pranie należy rozpocząć natychmiast. 

Reszta ubrań

W wypadku innych elementów naszego ubioru wszystko zależy od ich przeznaczenia. Kurtki czy płaszcze wypierzemy raz, maksymalnie dwa razy w trakcie sezonu, natomiast koszulki czy T-shirty lepiej prać znacznie częściej, najlepiej zaraz po użyciu. Piżamę natomiast możemy prać po kilku dniach, ale już np. strój kąpielowy – po każdorazowym założeniu. Warto też obserwować swoje ubrania i reagować na to, co się z nimi dzieje. Nie powinny zbyt przenikać zapachami, aby gwarantować nam codzienny komfort. Czasem lepiej wyprać o jeden raz za dużo, niż za mało, choćby ze względów higienicznych.