Choć serce nie sługa, to wiemy sporo na temat jego funkcjonowania. Przygotowaliśmy kolejny zestaw ciekawostek na temat ludzkiego ciała – naszym bohaterem dziś jest właśnie serce, centrum naszego organizmu. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Narząd na lata

Pierwsze oznaki tworzenia się serca w ludzkim płodzie stwierdza się około 2-3 tygodnia ciąży. Co ciekawe, uważa się również, że jego wytrzymałość może wynieść grubo ponad 100 lat. 

Tętno

Spoczynkowe tętno różni się u dorosłych i u dzieci. U zdrowego człowieka wynosi ono około 70-80 uderzeń na minutę, natomiast u małego dziecka ponad 120. Inaczej sprawa ma się w wypadku sportowców wyczynowych. U nich tętno spoczynkowe może być znacznie niższe wynieść 60 lub mniej uderzeń na minutę. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku malutkich zwierzątek, takich jak ryjówka etruska, której miniaturowe serduszko bije z częstotliwością aż 1200 uderzeń na minutę! 

Preparaty na serce

Preparaty na serce

O ten niezwykły narząd, nieustannie pracujący mięsień, jeden z najważniejszych organów ciała należy dbać, jeszcze zanim dopadnie nas choroba. Dbaj o nie każdego dnia. Sprawdź dostępne preparaty wzmacniające jego pracę.
Preparaty przeciwzakrzepowe
Wzmacniające prace serca
Leki uspokajające

Waga

Serce nie jest szczególnie ciężkim narządem. W przypadku mężczyzn waży ok 300-350 gramów, u kobiet nieco mniej, 230-280 g. To nic w porównaniu do serca płetwala błękitnego, którego serce waży kilkaset kilogramów! 

Jest moc!

Serca w ciągu życia człowieka wykonuje nawet 2,5 miliarda uderzeń! Łącznie daje to ponad 170 milionów litrów przepompowanej krwi. W ciągu jednej minuty serca przetacza ponad 5 litrów krwi. To naprawdę doskonały system, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo dbać o serce!

Zmiany w budowie

Struktura serca co ciekawe może się zmieniać. Stwierdza się to najczęściej u sportowców, u których dochodzi do przerostu mięśnia sercowego i powiększające się komory. Z powodu takiej wydolności profesjonalni sportowcy nie mogą nagle zaprzestać aktywności fizycznej.

Strzeż się poniedziałków!

Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Statystycznie rzecz ujmując, najwięcej zawałów notuje się w poniedziałek rano – między 6 a 12. Jedną z przyczyn może być stres. Nagły wzrost hormonów odpowiadających za stres może wywołać spontaniczną homeostazę – czyli krzepnięcie krwi. Stąd już tylko krok do wystąpienia zatorów i zawału serca. 

Kilometry dróg

Kiedy czytamy, że ludzkie jelito cienkie ma kilka metrów długości, robi to na nas względne wrażenie. To co powiedzieć o układzie krwionośnym? Szacuje się, że łączna długość wszystkich naczyń, które doprowadzają krew z życiodajnym tlenem do naszych komórek wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów. To wystarczy, aby opasać kulę ziemską 2,5 raza! 

Pierwsze źródło myśli i duszy

Przez setki lat uważano, że to właśnie w sercu mieszczą się myśli i dusza, a nie w mózgu. Stąd czasami stereotypowo uważano serce za symbol życia – gdy przestaje ono bić, człowiek umiera. Dziś na szczęście wiemy, że stwierdzenie zgonu ma miejsce w przypadku śmierci mózgu, a nie serca. W związku z tym nawet zatrzymanie akcji nie jest sytuacją bez wyjścia.  

Przeszczepy serca

Nam, Polakom, przeszczepy serca są szczególnie bliskie za sprawą Zbigniewa Religi i jego sukcesu, którym niewątpliwie był pierwszy udany przeszczep wykonany w Zabrzu w 1985 roku. Na świecie technika ta pierwszy raz została zastosowana jeszcze pod koniec lat 70., ale pierwszy pacjent poddany przeszczepowi zmarł po 18 dniach na zapalenie płuc. Obecnie w naszym kraju przeprowadza się niemal tysiąc transplantacji rocznie, z czego około 80 dotyczy serca. Jest to operacja nie tylko skomplikowana, ale i skuteczna. Pacjenci po przeszczepach mogą żyć jeszcze ponad 30 lat.