Poród siłami natury czy przez cesarskie cięcie? Takie pytanie zadaje każda ciężarna swojemu lekarzowi. I choć to poród naturalny jest tym zalecanym, część kobiet nie może się na niego zdecydować ze względu na przeciwwskazania zdrowotne lub m.in. brak postępu w przebiegu porodu naturalnego. Czy podobnie jest w przypadku ciężarnych z wadą wzroku? Jaka wada wzroku kwalifikuje do cc?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Poród a wada wzroku – przy jakiej wadzie wzroku cesarskie cięcie to konieczność?

Ciąża, poród i połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Wiele ciężarnych skarży się na problemy z oczami – chodzi przede wszystkim o suchość oczu, nietolerancję szkieł kontaktowych czy pogorszenie ostrości widzenia. Zwykle są to problemy przejściowe i ustępują po porodzie. Czy wada wzroku może ulec zmianie w trakcie ciąży? Czasem tak się dzieje, ale mowa tutaj raczej o osobach z krótkowzrocznością. U niektórych ciężarnych z „minusami” wada może się nieco zwiększyć (np. o pół dioptrii), jednak nie jest to regułą. Bywa i tak, że młoda mama musi pogodzić się z faktem, że stare okulary korekcyjne należy wymienić na nowe.

Warto pamiętać, że każda kobieta, nie tylko z wadą wzroku, powinna udać się w trakcie ciąży na wizytę do okulisty. Specjalista na podstawie badań określi, czy dana pacjentka kwalifikuje się do porodu cc czy też nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu siłami natury. Ciężarne z nadciśnieniem czy cukrzycą także powinny być pod stałą opieką okulisty – te choroby mogą negatywnie wpłynąć na stan oczu. Jeśli chodzi o same wady wzroku a poród, to zwykle nie stanowią one wskazań do cesarskiego cięcia. Problemem mogą być natomiast zwyrodnieniowe zmiany w siatkówce oka i ryzyko jej odwarstwienia się w wyniku wysiłku i wzrostu ciśnienia w gałkach ocznych w trakcie porodu siłami natury.

Preparaty okulistyczne dla kobiet w ciąży

Preparaty okulistyczne dla kobiet w ciąży

Preparaty do oczu
Preparaty dedykowane dla kobiet w ciąży

Wada wzroku a cesarskie cięcie – rekomendacje PTGiP

Duża wada wzroku a poród naturalny – czy to możliwe? W większości przypadków tak. Oczywiście każda pacjentka to indywidualny przebieg ciąży i porodu, jednak rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2018 roku potwierdzają, że wskazaniem pozapołożniczym i okulistycznym do cesarskiego cięcia są tylko zmiany w siatkówce i ryzyko jej odwarstwienia się. Poród siłami natury nie jest zatem możliwy w przypadku takich problemów okulistycznych, jak:

  • ostry lub zaawansowany stożek rogówki,
  • zaawansowana jaskra z zaawansowanymi ubytkami w polu widzenia,
  • stany pooperacyjne gałki ocznej,
  • ślepota korowa oraz surowicze odwarstwienie siatkówki w przebiegu stanów rzucawkowych,
  • krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową,
  • retinopatia cukrzycowa proliferacyjna.

Oczywiście wskazaniem do cesarskiego cięcia są również nagłe stany okulistyczne. Warto dodać, że zmiany na siatkówce obwodowej u ciężarnej, które zwiększają ryzyko odwarstwienia siatkówki, często można zabezpieczyć jeszcze przed porodem. Mowa o fotokoagulacji laserowej, bezpiecznym i bezbolesnym zabiegu, który należy przeprowadzić minimum miesiąc przed planowanym porodem.

Przygotowanie do porodu

Ciąża wiąże się z dużym stresem u przyszłej mamy. Aby zapewnić sobie i dziecku bezpieczeństwo, warto zdecydować się na diagnostykę okulistyczną, nawet jeśli pacjentka nie uskarża się na problemy ze wzrokiem i nie ma stwierdzonej wady wzroku. Badanie dna oka, wykonane w 4-5 miesiącu ciąży, da cenne informacje lekarzowi i może stanowić przesłankę do zaplanowania cesarskiego cięcia lub porodu naturalnego. O ile wada wzroku a poród naturalny zwykle się nie wykluczają, to jednak ostateczna decyzja należy do ginekologa położnika i okulisty.

Autor artykułu:
tech. farm. Małgorzata Kruszewska