Tonizowanie twarzy jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji skóry twarzy, o którym niestety często zapominamy. Tonizacja ma za zadanie przywracać skórze prawidłowe pH, usuwać z niej resztki zanieczyszczeń, a także dogłębnie nawilżać i odświeżać skórę. Po co tonizować twarz, jak robić to prawidłowo i jakich efektów możemy się spodziewać dzięki regularnemu stosowaniu produktów o działaniu tonizującym?

Tonizowanie skóry twarzy – co to takiego?

Tonizowanie twarzy to zabieg polegający na nadawaniu skórze odpowiedniego dla niej odczynu pH. Jak wiadomo, niskie wartości pH oznaczają, że mamy do czynienia z kwaśnym środowiskiem, natomiast wysokie informują o środowisku zasadowym. Naturalne pH skóry wynosi około 5, co oznacza, że jest ono kwaśne. Poziom ten utrzymywany jest dzięki prawidłowej pracy gruczołów potowych i łojowych, które dbają w ten sposób o ochronę przed namnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów. Pamiętajmy jednak, że regularne stosowanie kosmetyków do mycia twarzy zmienia odczyn pH skóry na bardziej zasadowy – podczas mycia skóry jej pH może wzrosnąć nawet o 3 punkty i utrzymywać się na tak wysokim poziomie przez 1,5 godziny po kontakcie z kosmetykiem myjącym.

Tonizowanie skóry ma zatem przywracać jej prawidłowe pH, a także wspierać pracę gruczołów potowych i łojowych. Jeśli nie zadbamy o to, by środki myjące stosowane były w połączeniu z produktami do tonizacji twarzy, to możemy przyczynić się do osłabienia bariery ochronnej skóry, a co za tym idzie – pogorszenia się stanu naszej cery.

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Toniki
Produkty do pielęgnacji twarzy i szyi
Kremy nawilżające

Co daje tonizowanie twarzy?

Przywracanie skórze fizjologiczne pH to najważniejsza korzyść wynikająca z regularnego tonizowania twarzy. Warto jednak podkreślić, że kosmetyki tonizujące mają również inne właściwości, w zależności od tego, jakie substancje aktywne są w nich zawarte. Wśród najważniejszych korzyści tonizowania twarzy wymienia się m.in.:
nadawanie twarzy promiennego wyglądu;

 • odświeżanie skóry twarzy;
 • ściąganie rozszerzonych porów;
 • łagodzenie podrażnień, które pojawiają się na skórze;
 • dogłębne nawilżenie skóry twarzy;
 • wsparcie w regeneracji podrażnionego naskórka;
 • redukcja zmian skórnych, takich jak m.in. wypryski, trądzik lub zmarszczki;
 • usuwanie pozostałości zanieczyszczeń;
 • lepsze działanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy;
 • przygotowanie skóry do kolejnych etapów codziennej pielęgnacji.

Czym tonizować twarz?

W drogeriach spotkamy się z różnego rodzaju kosmetykami do tonizacji twarzy, które powinny być zawsze dopasowywane indywidualnie do potrzeb naszej skóry. Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy toniki do twarzy oraz hydrolaty, nazywane także wodami roślinnymi (kwiatowymi lub owocowymi). Tonik to produkt stworzony na bazie wody, który w swoim składzie zawiera takie składniki aktywne jak: oleje, witaminy, ekstrakty roślinne, glicerynę czy też alkohol. Co ważne, toniki możemy podzielić na kilka kategorii, w tym:

 • toniki łagodzące, które zawierają substancje o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia. Polecane są przede wszystkim dla cery wrażliwej;
 • toniki z kwasami złuszczającymi, które poprawiają kondycję skóry. Polecane są do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej;
 • toniki nawilżające o uniwersalnym działaniu, doskonałe do każdego typu cery;
 • toniki odświeżające, które normalizują i odświeżają skórę twarzy, a także poprawiają stopień jej nawilżenia i koją podrażnienia.

W sytuacji, gdy skóra źle reaguje na substancje zawarte w toniku, z pomocą przychodzi hydrolat, który powstaje podczas procesu destylacji roślin parą wodną. Hydrolaty składają się zatem z wody destylowanej, substancji aktywnych pochodzenia roślinnego oraz śladowych ilości olejku eterycznego. Ich pH jest zbliżone do naturalnego, dzięki czemu mogą być stosowane jako alternatywa dla toniku, dbając tym samym o nawilżenie i odświeżenie skóry twarzy, a także wzmocnienie działania kremu, balsamu lub serum do twarzy.

Jak tonizować twarz?

Tonizowanie skóry twarzy powinno być przeprowadzane po każdorazowym jej umyciu – zarówno rano, jak i wieczorem. Co więcej, jeśli w ciągu dnia nasza skóra również ma kontakt z wodą oraz środkami myjącymi, warto przetrzeć ją tonikiem lub spryskać hydrolatem z atomizerem. Tonizowanie twarzy zawsze rozpoczynamy po umyciu i dogłębnym oczyszczeniu skóry. Niewielką ilość toniku nakładamy bezpośrednio na twarz lub na płatek kosmetyczny, który delikatnie przykładamy do twarzy, pamiętając o tym, by nie pocierać nadmiernie skóry, ponieważ może to naruszyć jej naturalną barierę ochronną.

Co ważne, nigdy nie powinniśmy spłukiwać toniku z twarzy – należy poczekać do całkowitego jego wchłonięcia, a następnie przejść do kolejnego etapu pielęgnacji skóry twarzy, jakim jest nawilżenie jej poprzez aplikację kremu lub serum.

Jeśli chcesz, by Twoja skóra zachwycała pięknym i promiennym wyglądem, zadbaj o to, by odpowiednio dobrany tonik do twarzy lub hydrolat na dobre zagościły na Twojej półce łazienkowej. Ich wyjątkowe właściwości odświeżające i nawilżające zadbają o poprawę kondycji skóry twarzy i sprawią, że odzyska ona naturalne pH.

Autor artykułu: tech. farmaceutyczny Justyna Jarzembska

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl