Każda kobieta marzy o tym, by jej stopy były idealnie gładkie i zadbane. Niestety, o pielęgnacji skóry stóp często przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy za oknem robi się na tyle ciepło, że chcemy założyć letnie sandały i klapki. Liczne zaniedbania, takie jak suche stopy, zrogowacenia i zgrubienia sprawiają jednak, że z pozoru błahy problem kosmetyczny może urosnąć nawet do rangi dużego dyskomfortu psychicznego i poważnego problemu zdrowotnego. Dlaczego pięty pękają i jakie są sposoby na suche, szorstkie pięty?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pękające pięty – przyczyny

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała i w zależności od funkcji, jakie pełni w danej partii ciała, charakteryzuje się zróżnicowaną, złożoną budową. Mówi się, że skóra składa się z około 60 wyspecjalizowanych warstw, jednak są miejsca na naszej cielesnej powłoce, które są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia. Przykładem tego są pięty, na których skóra jest niemal dwukrotnie grubsza niż w innych rejonach ciała. Wynika to z dużego obciążenia, jakie każdego dnia wytrzymują nasze stopy.

Chociaż na co dzień nie odczuwamy dyskomfortu związanego z gruboskórnością naszych stóp, to może stać się to przyczyną nadmiernego rogowacenia skóry na piętach. Naskórek rogowacieje wtedy, gdy proces jego narastania jest zbyt szybki w stosunku do pozbywania się go podczas złuszczania. Warto przy tym wspomnieć, że skóra na stopach posiada znikomą ilość gruczołów łojowych, w związku z czym łatwiej ulega przesuszeniu i szybciej traci swoją elastyczność.

Jak widać, odwodnienie skóry jest jednym z najważniejszych czynników, które przyczyniają się do rozwoju procesu pękania pięt. Wśród pozostałych przyczyn pękających pięt należy wymienić:

  • przesuszoną skórę – suche stopy mogą być konsekwencją przyjmowania niedostatecznej ilości płynów, co może prowadzić do odwodnienia organizmu, niedożywienia oraz niedoboru witaminy A, odpowiedzialnej za prawidłowe nawilżenie skóry;
  • noszenie nieodpowiedniego obuwia – niewskazane jest noszenie butów zbyt ciasnych, butów na wysokim obcasie, jak również tych na zbyt niskiej podeszwie, które słabo amortyzują siły powstające podczas chodzenia. Co ważne, niekorzystne może być także zbyt długie stanie w jednej pozycji;
  • nadwaga – osoby o zbyt dużej masie ciała mają tendencję do rozszerzania się skóry na piętach, która w efekcie może pękać;
  • jednostki chorobowe, takie jak niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia, choroby skórne (m.in. AZS, łuszczyca lub egzema)
  • cukrzyca – skóra diabetyków jest delikatniejsza i wrażliwsza w szczególności na stopach, a do tego bardziej podatna na uszkodzenia;
  • predyspozycje genetyczne – szorstkie pięty często są uwarunkowane genetycznie i spotykane u kilku pokoleń w jednej rodzinie.

Szorstkie pięty – objawy

Objawy pękających pięt możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest zauważalne napięcie skóry przy nawet najmniejszym ucisku. Skóra staje się przesuszona, może piec i swędzieć. Dodatkowo, w miejscach, w których skóra jest twardsza, przybiera ona barwę żółtą lub brązową. Jeżeli na tym etapie nie zostanie wdrożona odpowiednia pielęgnacja skóry stóp, jej nadmierne przesuszenie może doprowadzić do łuszczenia skóry oraz zmiany koloru na białą, żółtą lub czerwoną. Pamiętajmy także, że całkowite zbagatelizowanie problemu, jakim są pękające pięty, może skutkować krwawieniem, a nawet rozwojem infekcji bakteryjnej w okolicach stóp.

Co na popękane pięty?

Podstawą leczenia suchych stóp jest całoroczna pielęgnacja, czyli regularne usuwanie twardego naskórka za pomocą pumeksu lub peelingu. W walce z popękaną piętą mogą pomóc także odpowiednie dermokosmetyki na bazie mocznika (najlepiej te z zawartością 10% mocznika), który jest naturalnym czynnikiem nawilżającym skórę, a także olejku z drzewa herbacianego o działaniu antyseptycznym. Warto sięgać także po specjalistyczne kremy i balsamy, które w swoim składzie zawierają lanolinę i witaminę E, witaminę A oraz masło shea.

W sytuacji, gdy leczenie miejscowe suchych pięt nie przynosi zamierzonych rezultatów, warto wybrać się na wizytę do kosmetyczki lub podologa, który jest w stanie nie tylko zlikwidować problem suchych stóp, ale także zapobiec nawrotom tej uciążliwej dolegliwości. W niektórych przypadkach może się okazać, że konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii.

Domowe sposoby na suche pięty

Produkty do pielęgnacji skóry stóp

Produkty do pielęgnacji skóry stóp

Suche stopy i pękające pięty
Kosmetyki do pielęgnacji stóp
Problemy skórne stóp

O piękne, idealnie gładkie stopy możemy zadbać nie tylko w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym, ale także w warunkach domowych. Wśród najpopularniejszych domowych sposobów na suche pięty zaliczamy:

  • kąpiel stóp w wodzie z solą leczniczą (np. bocheńską lub iwonicką). Warto przy tym pamiętać, by nie stosować soli kuchennej w sytuacji, gdy na piętach utworzą się rany;
  • kąpiel w naparze z ziół, w tym m.in. kozieradki, siemienia lnianego, rumianku, ziela krwawnika, liści brzozy lub nagietka;
  • moczenie stóp w kąpieli z siemienia lnianego;
  • kąpiel w mleku i wcieranie w stopy sody oczyszczonej;
  • kuracja witaminą A w kapsułkach;
  • odciążanie stóp – częste zmiany pozycji w ciągu dnia, relaks z uniesionymi do góry nogami, co zwiększa ukrwienie nóg.

Pamiętajmy, że podobnie jak w każdej dolegliwości, z jaką się zmagamy, w przypadku stóp znacznie ważniejsza jest profilaktyka niż leczenie. Starajmy się zatem poświęcać pielęgnacji stóp tyle samo uwagi, co pozostałym partiom ciała, a na efekty nie będziemy musieli długo czekać – skóra stóp odzyska swoją elastyczność i gładkość.

Autor artykułu:
tech. farmaceutyczny Monika Kędzierska