Łuszczący się naskórek, skłonność do podrażnień i uczucie pieczenia na twarzy, utrata elastyczności skóry, popękane dłonie, a także spierzchnięte usta – to sygnały, że Twój organizm jest odwodniony. Na szczęście jest to stan przejściowy, który można wyeliminować poprzez m.in. odpowiednią dietę oraz pielęgnację. Jak możesz zapobiec odwodnieniu skóry i co zrobić w momencie, gdy zauważysz u siebie pierwsze zmiany?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Woda i skóra bez siebie nie istnieją

Ciało człowieka składa się w ok. 50 do 75 proc. z wody (to zależy od wieku, płci, stanu zdrowia i trybu życia). Rola wody jest kluczowa w zapewnieniu równowagi pracy organizmu – odżywia komórki, pomaga w usuwaniu toksyn i w procesach trawiennych, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, poprawia pracę mózgu oraz odpowiada za kondycję skóry. Nawilża ją od środka, opóźnia starzenie się cery i tworzy barierę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, chłód, promieniowanie słoneczne, klimatyzacja, ogrzewanie, silne detergenty itd. Co wydarzy się, gdy pijesz zbyt mało wody?

Produkty nawilżające skórę

Produkty nawilżające skórę

Kremy na dzień
Cera odwodniona
Cera sucha i bardzo sucha

Odwodniona skóra twarzy – objawy

Uczucie napięcia, utrata elastyczności, łuszczenie się, powiększone pory oraz pieczenie – tego typu objawy świadczą o odwodnionej skórze twarzy. Kolejny etap to skłonność do podrażnień, łuszczenia się skóry, jej szybszego starzenia się oraz do powstawania zmarszczek mimicznych i linii odwodnieniowych na twarzy. Skóra traci też swój kolor i naturalny blask.

Brak wody szybko dostrzeżesz szczególnie na cerze pod oczami. Jest ona cieńsza i bardziej delikatna niż w pozostałych częściach twarzy (broda, czoło). Poza tym szybciej się przesusza, bo znajduje się w niej mniej gruczołów łojowych, które pomagają w nawilżeniu. Odwodniona skóra pod oczami charakteryzuje się opuchlizną i cieniami. Gdy stan ten trwa kilka tygodni, możesz u siebie zaobserwować również odwodnioną skórę na nogach. Staje się ona szorstka i pojawia się delikatny, biały nalot. Gorzej ma się także kondycja cery na rękach. Odwodniona skóra dłoni objawia się szorstkością i spękaniami (głównie w przestrzeniach między palcami).

Skóra sucha a odwodniona – różnice

Co istotne, podobne objawy mogą wystąpić w przypadku skóry suchej lub atopowej. Jednak odwodnienie to stan tymczasowy, możliwy do odwrócenia. Natomiast suchość skóry jest wrodzona, a atopowe zapalenie dolegliwością przewlekłą. Poza tym brak wody wpływa na stan skóry bez względu na to, czy jest ona z natury sucha, mieszana, czy tłusta. Nawet ta ostatnia jest narażona na odwodnienie. Na tym nie koniec różnic. Określenie “sucha skóra” odnosi się do niskiego poziomu jej natłuszczenia, a “skóra odwodniona” do poziomu nawodnienia/nawilżenia.

Jak nawodnić odwodnioną skórę?

Niedostateczna ilość przyjmowanych płynów prowadzi nie tylko do odwodnionej cery. Może być przyczyną bezsenności, bólów głowy, ogólnego osłabienia, braku koncentracji i koordynacji ruchowej, zaburzeń pamięci oraz trawienia i pracy serca. Dlatego też dziennie nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia należy wypijać minimum 2 litry wody (tylko na same procesy fizjologiczne zużywanych jest ok. 2-3 l płynów). Picie takich ilości sprawi, że w kilkadziesiąt dni poziom nawodnienia cery podniesie się o kilkanaście procent.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zapobiec odwodnieniu twarzy i skóry w innych częściach ciała? Warto zadbać o tzw. płaszcz hydrolipidowy, czyli warstwę ochronną cery. W tym celu trzeba unikać silnych kosmetyków (np. do demakijażu), które wysuszają i podrażniają skórę. Zamiast tego lepiej wybrać nawadniające i odżywcze środki pielęgnacyjne, które przenikają do wnętrza skóry (w składzie m.in. z kolagenem, mocznikiem, proteinami, ceramidami, gliceryną i pantenolem). Mogą one być w formie maski lub toniku. Drugim krokiem dla wzmocnienia efektu jest użycie kremu nawilżającego dostosowanego do typu skóry. Dobrym rozwiązaniem jest też unikanie silnego promieniowania UV, bądź chronienia się przed nimi za pomocą kremu z filtrem.

Autor artykułu: mgr farm. Paweł Konończuk