Promieniowanie słoneczne ultrafioletowe (UV) wspomaga syntezę witaminy D3, poprawia nastrój i pomaga w leczeniu wielu chorób skóry. Pamiętajmy jednak, że długotrwała ekspozycja na słońce może nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, począwszy od oparzeń i przebarwień na ciele, poprzez proces fotostarzenia skóry, aż po nowotwory. W związku z tym tak ważne jest, by szczególnie w okresie wiosenno-letnim smarować ciało specjalnymi kosmetykami. Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać, a jakie preparaty mogą stosować kobiety w ciąży? Czy krem z filtrem utrudnia opalanie?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak działają kremy z filtrem?

Każdego dnia nasza skóra jest narażona na działanie trzech rodzajów promieniowania UV:

  • promieniowanie UVA – sprzyja powstawaniu wolnych rodników oraz zmian nowotworowych, a także bierze udział w rozkładzie kolagenu oraz w procesach fotostarzenia. Z promieniowaniem UVA mamy do czynienia przez cały rok, w tym także zimą;
  • promieniowanie UVB – odpowiada za zmianę koloru naszej opalenizny na brązową, a także wpływa na powstawanie poparzeń słonecznych i podrażnień. Na skutek promieniowania UVB na skórze pojawiają się piegi, przebarwienia i niejednokrotnie trudne do usunięcia plamy;
  • promieniowanie UVC – najmniej szkodliwe dla naszej skóry, jest zatrzymywane przez warstwę ozonową.
Zadbaj o bezpieczne opalanie

Zadbaj o bezpieczne opalanie

Samoopalacze
Filtry SPF 50 i 50+
Filtry 20-30

Kosmetyki do opalania mają więc za zadanie chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, a także działać przeciwstarzeniowo i zabezpieczać skórę przed pojawieniem się przebarwień słonecznych. Na opakowaniu kremu lub balsamu przeciwsłonecznego znajdziemy informację, przed którym z powyższych rodzajów promieniowania UV chroni i w jakim stopniu. Co więcej, na opakowaniu umieszczany jest także skrót SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, którym określa się stosunek minimalnej dawki promieniowania słonecznego powodującej rumień na skórze zabezpieczonej filtrem do minimalnej dawki promieniowania UV, która wpływa na powstanie rumienia na skórze niechronionej.

Obok skrótu SPF podaje się liczbę, która oznacza wysokość danego filtra, dzięki czemu wiemy, jak długo możemy przebywać na słońcu po aplikacji kosmetyku w porównaniu do czasu korzystania ze słońca bez uprzedniego zastosowania preparatu. Dla przykładu, biorąc pod uwagę, że w naszej szerokości geograficznej wystarczy około 20 minut od momentu ekspozycji ciała na słońce do powstania rumienia na skórze, zastosowanie kremu z filtrem SPF10 chroni skórę przez około 200 minut.

Pozostaje zadać sobie pytanie – czy krem z filtrem utrudnia opalanie? Nie! Jest to jeden z najczęściej rozpowszechnianych mitów na temat kremów z filtrem, których zadaniem jest ochrona przed poparzeniem, a nie przed opalenizną. Nawet stosując krem z faktorem 50 lub 50+ wciąż mamy szansę na piękną, brązową opaleniznę, jednak proces opalania będzie zdecydowanie dłuższy, a przy tym zdrowszy.

Krem z filtrem – rodzaje

Obecnie na rynku spotykamy się z trzema rodzajami kremów z filtrem, a mianowicie:

  • filtry mineralne – nazywane także filtrami fizycznymi lub naturalnymi, należą do grupy związków nieorganicznych, które występują zazwyczaj w formie tlenku cynku lub tlenku tytanu. Co ważne, cząsteczki są na tyle duże, że nie wnikają w głąb skóry, a jedynie tworzą na jej powierzchni delikatny filtr ochronny, którego zadaniem jest odbijanie i rozpraszanie promieniowania UVB oraz części widma promieniowania UVA. Filtry mineralne są w pełni bezpieczne dla skóry, dzięki czemu polecane są do ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci i niemowląt, a także dla osób ze skłonnością do podrażnień i reakcji alergicznych. Warto jednak pamiętać, że kremy z filtrem mineralnym pozostawiają na skórze biały nalot, który trudno się rozprowadza;
  • filtry chemiczne – inaczej nazywane syntetycznymi, są to związki chemiczne, w których zawarte są wiązania nienasycone lub grupy karbonylowe, indolowe czy też azotynowe. Są znacznie wygodniejsze w nakładaniu, a większość z nich wyróżnia pełen zakres ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Filtry syntetyczne wnikają w wierzchnie warstwy skóry, a następnie absorbują część promieniowania UV, zamieniając je następnie w energię cieplną. Wybierając kosmetyk z filtrem syntetycznym, należy zwrócić uwagę na jego skład. Zdarza się, że w niektórych preparatach znajdziemy takie składniki jak silikony, silne alergeny czy też syntetyczne substancje zapachowe, które mogą mieć niekorzystny wpływ na naszą skórę;
  • filtry mieszane – jest to rozwiązanie pośrednie, łączące w sobie cechy filtrów mineralnych oraz syntetycznych. Działają dwukierunkowo – z jednej strony absorbują promieniowanie UV, z drugiej natomiast skutecznie je odbijają. Dzięki temu preparaty te zapewniają bardzo dobrą ochronę przeciwsłoneczną, a także wysoki stopień fotostabilności i lekkość formuły. Polecane są m.in. osobom o bardzo jasnej karnacji i błękitnych oczach, a także osobom zmagającym się z bielactwem.

Jak nakładać krem z filtrem na twarz?

Stosowanie kremów z filtrem UV zalecane jest przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim, jednak pamiętajmy, że skóra twarzy narażona jest na działanie promieniowania słonecznego przez cały rok. W związku z tym nakładanie kremu z filtrem powinno stać się ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry twarzy bez względu na porę roku. Jak robić to prawidłowo i ile nakładać kremu z filtrem na twarz?

Na początek przeprowadzamy standardową pielęgnację skóry twarzy – oczyszczamy ją, a następnie nakładamy serum lub krem nawilżający. Kolejnym krokiem powinna być aplikacja kremu przeciwsłonecznego – jednorazowo nakładamy cienką warstwę preparatu, około 1,5 ml. Z uwagi na fakt, że kobiety często stosują krem ochronny pod makijaż, warto wybierać takie kosmetyki, które nie wpłyną negatywnie na trwałość podkładu. Co ważne, chociaż w drogeriach spotkamy się z wieloma podkładami i pudrami z SPF 15 lub SPF 30, to kosmetyki te nie zagwarantują dostatecznej ochrony przed działaniem promieniowania UV. W związku z tym zaleca się wybór kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV – SPF 50 lub SPF 50+.

Pamiętajmy, że nawet kosmetyki o największej ochronie przed słońcem nie gwarantują skuteczności przez cały dzień. Dobrym sposobem jest zatem ponowna aplikacja kremu po kilku godzinach lub spryskanie twarzy specjalną mgiełką zawierającą filtr ochronny.

Krem z filtrem w ciąży – o czym należy pamiętać?

Kobietom w ciąży zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, co ma związek nie tylko z ochroną przeciwsłoneczną, ale także z zabezpieczeniem przed przebarwieniami. Jak wiadomo, ciąża to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych. Przyszłe mamy są znacznie bardziej narażone na powstanie przebarwień, pajączków na skórze oraz znamion barwnikowych, które mogą ulec zezłośliwieniu.

Kobiety w ciąży powinny stosować przede wszystkim kremy z filtrem mineralnym, które nie powodują podrażnień i skutecznie odbijają od skóry promienie UV. W przypadku kobiet ciężarnych, których skóra nie jest nadmiernie wrażliwa, polecane są również kosmetyki z filtrem mieszanym i możliwie jak najwyższym faktorem, czyli SPF 50 lub SPF 50+.

Jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt?

Skóra dziecka jest szczególnie podatna na promieniowanie UV, dlatego też zadaniem rodziców jest zadbanie o jak najlepszą ochronę przeciwsłoneczną już od pierwszych chwil życia maluszka. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty do opalania będą odpowiednie dla wrażliwej skóry najmłodszych dzieci. Jaki krem z filtrem dla niemowląt należy zatem wybrać? Otóż dzieciom poniżej 1. roku życia zaleca się stosowanie kremów ochronnych, które nie zawierają filtrów chemicznych ze względu na ich potencjalne działanie alergizujące. Kremy dla niemowląt powinny zawierać naturalne filtry mineralne oraz posiadać wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, a mianowicie SPF 50 lub SPF 50+.

Dzieci powyżej 1. roku życia, a najlepiej dopiero od 2. roku życia, można smarować kremami z filtrami chemicznymi, jednak i w tym przypadku warto zwrócić uwagę na skład preparatu, by mieć pewność, że będzie on bezpieczny dla malucha. Ważna jest także odpowiednia aplikacja kremów z filtrami – dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kosmetyk aplikujemy równomiernie, na 15-30 minut przed wyjściem z domu. Nakładanie kremu powtarzamy regularnie, nie rzadziej niż co 2 godziny i po każdej kąpieli, spoceniu się lub wytarciu ręcznikiem – nawet jeśli używamy preparatu wodoodpornego.

Autor artykułu:
tech.farm. Izabela Soroka