Słońce, bezchmurne niebo i ledwo wyczuwalny wiaterek – czego chcieć więcej? Choć piękna słoneczna pogoda jest uwielbiana przez większość z nas, są osoby, które podczas upałów są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Chodzi o seniorów. Gdy żar leje się z nieba, osoby starsze mogą narzekać na gorsze samopoczucie, kłopoty z oddychaniem czy obrzęki ciała. Jak pomóc seniorowi przetrwać upał?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak przetrwać upały?

Gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 30 st. C, senior musi zmienić swoje codzienne nawyki. Upały nie tylko pogarszają samopoczucie i mogą powodować problemy ze snem, ale również wpływają m.in. na skoki ciśnienia, czy osłabienie i odwodnienie organizmu. W takich dniach należy ograniczyć wyjścia z domu – szczególnie ważne jest, aby nie przebywać na zewnątrz między godz. 11 a 15. Zadbajmy także o temperaturę w naszych czterech kątach. Opuszczone żaluzje lub zasłonięte zasłony i wiatrak z pewnością polepszą nasz komfort. Wietrzenie pokojów i spacery najlepiej zostawić na wczesny poranek lub wieczór.

Nie bez znaczenia jest również ubiór – luźny, wykonany z przewiewnych materiałów, jak m.in. bawełna czy len. Do tego nakrycie głowy i karku oraz krem z filtrem UV. Jeśli chodzi o obuwie, to oczywiście najlepszym wyborem będą sandały, jednak niekiedy senior po prostu nie umie obejść się bez skarpet. W takim przypadku warto wybrać skarpety bambusowe. Zmęczenie i opuchliznę nóg pomogą zmniejszyć spraye chłodzące z wyciągiem z kasztanowca, arniki i mentolem, a także kąpiele stóp w wodzie z solą.

Preparaty pomagające zachować seniorom dobrą kondycję ciała i umysłu

Preparaty pomagające zachować seniorom dobrą kondycję ciała i umysłu

Dla seniorów
Na układ krążenia
Na energię i witalność

Odwodnienie seniora

W upalny dzień zwiększa się nasze zapotrzebowanie na wodę. Aby uniknąć przegrzania się, nasz organizm się poci. Jednak wraz z potem tracimy cenne sole mineralne, które musimy uzupełniać na bieżąco. Co więcej, osoby starsze mogą mieć problemy z odczuwaniem pragnienia i zapominać o nawadnianiu organizmu. W takim przypadku niezbędna jest pomoc opiekuna lub kogoś bliskiego. Ile senior musi pić podczas upałów? Zwykle 2,5 l wody, ale pamiętajmy, że dostarczamy ją organizmowi również z pożywieniem.

Regularne picie wody, herbatek ziołowych, rozcieńczonych soków owocowych, a także jedzenie m.in. chłodników, sałatek, zup, arbuza, melona, pomidorów, ogórków czy mango to idealne rozwiązanie podczas upałów. Warto ograniczyć z kolei picie kawy i herbaty czarnej, jedzenie czerwonego mięsa czy potraw ciężkostrawnych. Co zrobić, jeśli smak wody znudził się seniorowi? Warto dodawać do niej plasterki owoców lub warzyw, na przykład cytryny, ogórka czy pomarańczy. Podczas upałów można również sięgnąć po napar z mięty czy szałwii, które pomogą w ochłodzeniu organizmu.

Leki, zioła a upał

W upalne dni należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie leki zażywa senior oraz gdzie je przechowuje. Wszystkie preparaty muszą być położone w suchym i ciemnym miejscu, niektóre z nich (sprawdzimy to na ulotce) w lodówce. Warto też pamiętać, że poszczególne leki, maści czy zioła wchodzą w interakcje z promieniowaniem słonecznym i mogą wywołać uczulenie. W tej grupie znajdują się m.in. niektóre antybiotyki, rumianek, dziurawiec czy nagietek lekarski. Zażywanie leków moczopędnych w trakcie upałów również powinno przebiegać pod nadzorem lekarza.

Udar seniora – jak mu pomóc?

Uczulenie to niejedyne zagrożenie dla seniora podczas upału. Osoby starsze – i nie tylko – są narażone na udar słoneczny i cieplny. Ten pierwszy objawia się bólem i zawrotami głowy, uczuciem pragnienia i suchością w ustach, zaczerwienieniem skóry, zmęczeniem i uczuciem niepokoju. Objawy udaru cieplnego to wysoka temperatura i przyśpieszone tętno, nudności, suchość skóry, pragnienie, a także w wielu przypadkach utrata przytomności. W przypadku udaru słonecznego przenieśmy seniora w chłodne, zaciemnione miejsce i ułóżmy w pozycji półleżącej. Podajmy do picia wodę, wachlujmy i stosujmy chłodne (ale nie zimne!) okłady na kark, głowę i nadgarstki. Udar cieplny u seniora i każdej innej osoby wymaga pomocy lekarskiej – zadzwońmy po pogotowie i stopniowo ochładzajmy tę osobę.

Upały stanowią duże zagrożenie dla osób starszych, schorowanych, ale także dzieci i kobiet w ciąży. Otoczmy je szczególną opieką w słoneczne dni, a jeśli sami jesteśmy seniorami, stosujmy się do powyższych rad i zaleceń lekarza. Przed słońcem i wysoką temperaturą możemy się skutecznie ochronić!