Słoneczna pogoda sprzyja wakacyjnemu odpoczynkowi, jednak może być także przyczyną naszego złego samopoczucia. Gdy słupek rtęci wskazuje na temperaturę powyżej 30 st. C, warto ograniczyć aktywność fizyczną i zadbać o nawodnienie organizmu. Jednak to niejedyne zasady, których należy przestrzegać, gdy żar leje się z nieba. Jakie są skuteczne sposoby na upał?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Nawodnienie organizmu

Upały dają się we znaki szczególnie osobom starszym, schorowanym, a także dzieciom i kobietom w ciąży. Wysoka temperatura nie sprzyja również pracy fizycznej na zewnątrz, jednak tak naprawdę upał wpływa na każdego z nas, bez względu na wiek. Możemy być senni, zmęczeni, mieć gorszy apetyt, kłopoty z koncentracją w pracy czy narzekać na opuchnięte nogi. Jak walczyć z upałem? Przede wszystkim musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Napoje gazowane, duża dawka kawy i czarnej herbaty nie są dobrym wyborem. Najlepiej sięgać po wodę niegazowaną w wersji solo lub z dodatkiem np. mięty i cytryny, letnie herbaty owocowe, domowe lemoniady bez cukru lub izotoniki (zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni fizycznie).

Podczas upału pocimy się, aby nasz organizm się nie przegrzał. Musimy zatem uzupełnić braki soli mineralnych. Ile pić, aby dobrze nawodnić organizm? Przyjmuje się, że 2-2,5 l wody dziennie dla osoby dorosłej to minimum. Oczywiście wliczamy w to np. zupę czy porcję zjedzonego arbuza. Skoro już mowa o jedzeniu. Lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych obiadów na rzecz chłodnika, warzyw na parze czy sałaty z kurczakiem i dipem. Podczas upału wiele osób traci apetyt, jednak regularne i lekkie posiłki to konieczność, aby zapewnić organizmowi zastrzyk energii w tym trudnym dla niego czasie.

Zadbaj o bezpieczne opalanie

Zadbaj o bezpieczne opalanie

Samoopalacze
Filtry SPF 50 i 50+
Filtry 20-30

Skuteczna ochrona przed słońcem

Gdy żar leje się z nieba, dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie wychodzenia z domu w godzinach między 12 a 15. Poranne i wieczorne spacery pozwolą nam odetchnąć rześkim powietrzem. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na pozostanie w domu, nie zapominajmy o pokryciu skóry kremem z filtrem UV (dopasowanym do naszej karnacji). Promieniowanie słoneczne szkodzi skórze, powoduje nie tylko oparzenia, ale i przyspiesza proces jej starzenia się i pojawienia się przebarwień. W pakiecie z kremem z filtrem stosujemy pomadkę ochronną do ust.

Stylizacja na upały powinna być przewiewna i w jasnych kolorach. Unikajmy dopasowanych ubrań, lepszym wyborem będzie luźniejsza sukienka z lnu czy T-shirt z bawełny. Do tego oczywiście nakrycie głowy – kapelusz, czapeczka, chustka. Osoby starsze i dzieci powinny okryć nie tylko głowę, ale i kark.

Nie można też zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych. W salonie optycznym można kupić okulary już za kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy, że okulary z bazarku nie dostarczą naszym oczom należytej ochrony. Jakie obuwie sprawdzi się podczas upałów? Niekiedy sytuacja zmusza nas do wybrania zakrytych butów, ale jeśli to możliwe, postawmy na sandały lub klapki o wyprofilowanej podeszwie. UWAGA! Modne gumowe baleriny czy sandały mogą powodować oparzenia stóp!

Jak się ochłodzić?

Klimatyzacja w biurze lub podczas jazdy samochodem przyniesie nam ulgę w słoneczny dzień, jednak pamiętajmy, aby różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz nie była zbyt duża. Jak ochłodzić organizm w błyskawicznym tempie? Wystarczy przyłożyć mokry okład na nadgarstki. Tak samo zadziała polewanie ich zimnym strumieniem wody z kranu. W upalne dni warto nosić ze sobą spray chłodzący do stóp lub wodę termalną, którą spryskamy twarz i ciało.

Wieczorem warto zadbać o nogi i stopy. Leżenie z uniesionymi nogami przez 10 minut pozwoli nam pozbyć się uczucia ciężkich nóg. Z kolei moczenie stóp w wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego to sprawdzony sposób na relaks. W przypadku problemów z poceniem się stóp warto dodać do wody szałwię.

Sprawdzone metody pozwolą nam znieść upał i zadbać o dobre samopoczucie. Pamiętajmy, że organizm przyzwyczaja się do wyższych temperatur przez kilka dni. Dajmy sobie czas na odpoczynek i dbajmy o tych, którym upał doskwiera najmocniej. W tej grupie są również zwierzęta – zostawmy dla nich pojemnik ze świeżą wodą w ogrodzie!