Nadwrażliwość na słońce, określana potocznie mianem uczulenia na słońce, może dotknąć każdego z nas. Łatwo pomylić ją z poparzeniem słonecznym lub… zbagatelizować. Gdy wiosną piękna pogoda zachęca nas do dłuższego przebywania na zewnątrz, czerpiemy ogromną radość z „łaskotania” słońca po twarzy, zapominając o ochronie przeciwsłonecznej. Jak objawia się alergia na słońce i jak ją leczyć?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Gdy słońce szkodzi, czyli uczulenie na słońce

Wiosna i wczesne lato to czas budzenia się przyrody do życia. Również my zyskujemy dodatkową energię, a duża w tym rola słońca. Wykorzystujemy witaminę D, korzystamy z coraz dłuższych dni i chętniej wybieramy aktywność na świeżym powietrzu. Niestety, nie wszyscy cieszą się z nadejścia słonecznej pory roku. Nadwrażliwość i uczulenie na słońce często pojawia się tuż po zimie. Niedobory melaniny, która chroni nas przed promieniowaniem UV, a także zbyt intensywna i za długa ekspozycja na słońce mogą wywołać u nas objawy przypominające alergię. To jednak niejedyne powody, dla których wiele osób unika opalania się.

Nadwrażliwość na słońce to inaczej fotodermatoza. Mogą ją wywoływać różne czynniki. Jednym z jej powodów jest już wspomniana nagła i zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV po zimie. Wiele osób narzeka na uczulenie na słońce wiosną lub wczesnym latem, jednak z czasem skóra przyzwyczaja się do większej dawki promieniowania UV, a dolegliwości mijają. Innymi czynnikami wywołującymi nadwrażliwość na słońce są leki, kosmetyki, perfumy czy pożywienie. Niektóre substancje wchodząc w reakcję ze światłem słonecznym działają na nas szkodliwie. Mowa m.in. o niektórych ziołach (np. dziurawiec, miłorząb japoński), lekach psychotropowych, poszczególnych antybiotykach, doustnej antykoncepcji czy też retinolu. Wysypka od słońca częściej pojawia się także u osób z niektórymi chorobami, jak chociażby trądzik różowaty, albinizm czy toczeń rumieniowaty układowy.

Jakie są objawy alergii na słońce?

Jedną z fotodermatoz jest pokrzywka od słońca. Pojawia się ona na skórze niedługo po ekspozycji na słońce i zwykle samoistnie znika. Czerwone bąble pokrywają obszary odsłonięte, jednak rzadko występują na twarzy. Znacznie częściej mamy do czynienia jednak z inną fotodermatozą, którą są wielopostaciowe osutki świetlne. Skóra jest pokryta pęcherzykami lub grudkami, występuje świąd, zaczerwienienie, niekiedy opuchlizna. Nierzadko osoba nadwrażliwa na słońce skarży się na gorsze samopoczucie, bóle głowy czy gorączkę. Jak widać, uczulenie na słońce objawy ma podobne do poparzenia słonecznego. Warto dodać, że jeśli czynnikiem wywołującym reakcję skórną są leki, zioła czy kosmetyki, zmiany na skórze mogą pojawić się nie tylko na odsłoniętych partiach ciała. Istnieje także duże ryzyko wystąpienia przebarwień, które są trudne do usunięcia.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Jeśli zauważysz u siebie objawy uczulenia na słońce, schowaj się do cienia. Ulgę przyniosą Ci chłodzące okłady, pianki z panthenolem, żel z aloesu czy maść z cynkiem. Skonsultuj się z dermatologiem, który sprawdzi, co jest przyczyną nadwrażliwości na słońce i wybierze odpowiednie dla Ciebie leczenie. W zależności od przypadku, stosuje się m.in. leki antyhistaminowe czy terapię PUVA połączoną z farmakologią. W większości przypadków wystarczy wyeliminować czynnik wywołujący alergię, taki jak stosowanie danego zioła czy kosmetyku. Uczulenie na słońce u dziecka również wymaga konsultacji z lekarzem. Pierwszą pomocą mogą być wilgotne pieluszki, nałożone na ciało w celu schłodzenia, jak i popularne leki przeciwbólowe oraz produkty łagodzące skutki opalania.

Bezpieczne opalanie

Lekarze zalecają tzw. hartowanie słońcem. Pierwsze tygodnie słonecznej pogody to trudny czas dla naszej skóry. Dawkujmy kąpiele słoneczne i nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. W końcu promieniowanie UVA dociera do nas nawet w pochmurny dzień! Jeśli planujesz zmienić otoczenie na bardziej słoneczne, stosuj przed wyjazdem beta-karoten i selen. Kremy z filtrem należy nakładać co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. U dzieci sprawdzi się SPF 50. Niezawodne są ubrania z filtrem, nakrycia głowy, a także okulary przeciwsłoneczne zakupione u optyka.

Produkty nawilżające skórę

Produkty nawilżające skórę

Kremy na dzień
Cera odwodniona
Cera sucha i bardzo sucha

Choć w większości przypadków nadwrażliwość na słońce mija po kilku dniach czy tygodniach, to niektóre osoby muszą poddać się specjalistycznemu leczeniu, aby móc w pełni bezpiecznie i bez efektów ubocznych zażywać kąpieli słonecznej. Jednak bez względu na to, czy słońce powoduje u Ciebie problemy skórne, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV. To prosty sposób na piękną skórę i opóźnienie jej procesu starzenia się.

Autor artykułu:
tech. farm. Małgorzata Kruszewska