Drogerie i sklepy internetowe zachęcają nas do kupowanie perfum z feromonami. Ich działanie ma nam pomóc zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach partnera czy sprawić, że kolega z pracy chętniej podejmie z nami współpracę. Czy tak jest w rzeczywistości? Co to są feromony i jak wpływają one na organizm ludzki?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czy feromony działają?

Feromony to związki chemiczne, a dokładniej semiochemiczne. Zazwyczaj składają się z kilku składników, które występują w różnym natężeniu. Co ciekawe, feromony nie mają zapachu. Nawet jeśli mamy do czynienia z dużym stężeniem substancji, ich woń jest bardzo delikatna. Feromony są wytwarzane przez rośliny czy zwierzęta. To sygnał, który ma na celu przekazać informację lub wywołać reakcję. Chodzi np. o odstraszenie przeciwnika, zasygnalizowanie swojej dominacji czy gotowości do reprodukcji. Badacze naukowi od wielu lat próbują dowiedzieć się, jak działają feromony u ludzi. Wyniki ich prac niejednokrotnie były sprzeczne. Co warto podkreślić, najlepiej zbadanymi feromonami są te, które występują u owadów.

Feromony męskie i damskie

Feromony są odbierane poza naszą świadomością. Nie mamy wpływu na to, jak zareagujemy na dany związek chemiczny. Udowodniono, że feromony są odbierane przez narząd lemieszowo-nosowy. Co ciekawe, początkowo myślano, że nie występuje on u ludzi. Obecnie wiemy, że niektóre osoby go mają, inne nie. Dlatego też odbiór feromonów jest kwestią bardzo indywidualną. Feromon to sygnał chemiczny, który dociera z narządu lemieszowo-nosowego do mózgu człowieka, a dokładnie do podwzgórza.

Gdzie wytwarzane są feromony? Te związki chemiczne są produkowane m.in. przez gruczoły potowe czy łojowe. Są obecne w wydzielinach z pochwy, w moczu, ślinie, łzach, spermie. Feromony mogą wywoływać określoną reakcję, nieś ze sobą pewną informację, wpływać na nastrój, wydzielanie hormonów i pobudzać seksualnie.

Wpływ feromonów na ludzi

Organizm ludzki nieświadomie podlega działaniom feromonów. Wciąż badane są poszczególne związki chemiczne, które człowiek może wytwarzać, jednak już teraz można wspomnieć o kilku z nich. Najpopularniejsze feromony męskie to androstadienon oraz androstenol. Feromony damskie to z kolei m.in. estratetraenol. Coraz więcej mówi się i pisze o tym, jak działają feromony na pobudzenie seksualne. Badania wykazały, że feromony mogą zwiększać atrakcyjność danej osoby. Wydzielanie feromonów przez mężczyzn sprawia, że kobiety uznają ich za przystojniejszych i wartych uwagi. Co ważne, w przypadku kobiet wydzielanie feromonów zależy m.in. od cyklu menstruacyjnego – w czasie owulacji kobieta jest postrzegana jako bardziej atrakcyjna przez mężczyzn.

Skoro feromony to wabik na drugą płeć, wiele producentów postanowiło wykorzystać to w swoich biznesach. Obecnie feromony mogą być wytwarzane sztucznie, w laboratoriach. Związki te stają się składnikiem perfum lub wód toaletowych bądź też są sprzedawane w czystej postaci. Warto dodać, że cena takiego produktu może być znacznie większa, niż samych tradycyjnych perfum. Jak stosować feromony? Producenci zwracają uwagę, że najlepiej spryskać się feromonami ok. 15 minut przed wyjściem z domu. Związki te mają działać przez ok. 4-6 h. Nakładamy je na nawilżoną skórę, a następnie wkładamy ubranie. Gdzie stosować feromony? W tych samych miejscach, w których nanosimy perfumy, czyli nadgarstki, kark, zgięcie łokci.

Bezpieczny i udany seks

Bezpieczny i udany seks

Dla bezpieczeństwa
Dla wygody
Dla przyjemności

Feromony a polepszenie swojej pozycji

Feromony to nie tylko sposób na zwiększenie swojej atrakcyjności. Wiele osób sięga po nie, aby poprawić swoją pozycję w grupie. Niektóre badania wykazały, że konkretne feromony mogą wpływać na to, czy dana osoba będzie chciała podjąć z nami współpracę. Te związki chemiczne są wykorzystywane zatem do tego, aby podkreślić swoją dominację w grupie, sprawić, aby dana osoba darzyła nas szacunkiem, czy czuła się bezpiecznie w naszym towarzystwie. Wszystko zależy od tego, który feromon wybierzemy.

Działanie feromonów jest szeroko zachwalane przez producentów perfum z feromonami, jednak naukowcy wciąż podchodzą do tych wiadomości z pewną dozą niepewności. Badania trwają, a póki co tylko niektóre z feromonów zostały okryte i opracowane. Pewne jest natomiast, że nie każda osoba jest podatna na działanie feromonów. Warto też dodać, że w przypadku relacji damsko-męskich oprócz słynnej „chemii” duże znaczenie mają uczucia i intelekt. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że feromony kocie czy psie lub końskie są z powodzeniem stosowane do redukcji stresu u zwierząt.