Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli nam dłużej cieszyć się jej dobrym wyglądem. Właściwy dobór kosmetyków jest również niezwykle ważny w przypadku problemów skórnych, jak AZS czy łuszczyca. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem są emolienty. Czym są i jak działają?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dermokosmetyki dla dzieci i dorosłych

Emolienty to preparaty o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Te specjalistyczne dermokosmetyki zazwyczaj kupimy bez recepty, choć niektóre z nich dostępne są jedynie w aptekach. Emolienty można stosować w każdym wieku – sprawdzają się zarówno w pielęgnacji skóry osób dorosłych, jak i u niemowląt (wiele z dermokosmetyków jest przeznaczonych dla noworodków już od 1. dnia życia). Produkty te są używane w leczeniu dermatologicznym, w przypadku problemów skórnych, ale i także w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień i alergii. Oczywiście ciężka postać AZS czy łuszczycy lub egzemy oznacza konieczność stosowania również innych produktów, w tym leków na receptę, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza.

Produkty pomocne w walce z AZS

Produkty pomocne w walce z AZS

Do skóry atopowej i alergicznej
Do skóry problematycznej
Do skóry wrażliwej

Jak działają emolienty?

Wspominaliśmy już o działaniu nawilżającym i natłuszczającym emolientów. Produkty te zapobiegają utracie wody z naskórka, uelastyczniają skórę i sprawiają, że jest ona miękka w dotyku. Odbudowa płaszcza hydrolipidowego naskórka to jednak nie wszystko. Nowoczesne dermokosmetyki wykazują też działanie przeciwzapalne. Tego typu produkty tworzą na skórze warstwę ochronną przed alergenami, bakteriami czy wirusami. Emolienty dobrze radzą sobie z łagodzeniem podrażnień, pieczenia i świądu skóry. Regularne stosowanie emolientów pomaga zlikwidować nieprzyjemne uczucie szorstkości, regeneruje i odżywia skórę.

Warto dodać, że skład dermokosmetyków jest różny. To, że jeden produkt nie spełni do końca naszych oczekiwań, nie oznacza, że produkt innej firmy tego nie zrobi. Jeśli zależy nam jedynie na pielęgnacji i nasza skóra nie wymaga leczenia, wtedy możemy nawet pokusić się o rezygnację z gotowego produktu i postawić na domowe emolienty. Wiele sklepów z naturalnymi kosmetykami oferuje kupno poszczególnych składników, gotowych do skomponowania własnej mikstury. Zazwyczaj naturalne emolienty powstają na bazie olejów roślinnych, warto też dodać do nich witaminy i jeden z humektantów. Oczywiście tego typu produkt należy szybciej zużyć i przechowywać w odpowiednich warunkach.

Skład emolientów

Emolienty działają łagodnie, ale skutecznie. Produkty te są hipoalergiczne, nie zawierają barwników, substancji zapachowych oraz konserwantów (uważnie czytajmy składy!), dlatego też nie podrażniają nawet delikatnej skóry niemowląt. W skład dermokosmetyków wchodzą m.in. ceramidy (stanowią one naturalny składnik lipidów skóry), kwasy tłuszczowe, oleje roślinne, substancje łagodzące (np. pantenol), a także humektanty (np. kwas hialuronowy, mocznik czy gliceryna), które odpowiedzialne są za utrzymanie wody w skórze. Na rynku dostępne są całe serie dermokosmetyków różnych marek. Do wyboru mamy żele, emulsje do kąpieli, kremy, balsamy, szampony.

Produkty te stosujemy do porannej i wieczornej pielęgnacji, ale warto je dodać też np. do wody, aby już w trakcie kąpieli zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Jeśli wybieramy emolienty do pielęgnacji skóry, zalecane jest ich używanie dwa razy dziennie, zwłaszcza po kąpieli, gdy skóra jest wilgotna. W przypadku leczenia dermatologicznego należy stosować się do zaleceń lekarza. Przykładowo – dawka emolientów dla dziecka z łagodniejszą postacią AZS wynosi zwykle do 350 ml tygodniowo.