Ciąża, poród i pojawienie się dziecka wiążą się nie tylko z przyjęciem roli rodziców, ale także nowej roli kochanków. Liczy się cierpliwość, bezpieczeństwo, zaufanie, a przede wszystkim wiedza. Nie ma uniwersalnych odpowiedzi na wszystkie pytania, ale kilka wskazówek może sprawić, że życie seksualne świeżo upieczonych rodziców będzie naprawdę udane i nabierze zupełnie innego wymiaru niż wtedy, gdy byliście tylko we dwoje. Jak wygląda seks po ciąży i kiedy można sobie na niego pozwolić?

Kiedy zacząć współżycie po ciąży?

Wiele zależy od tego, jak przebiegał poród. Z medycznego punktu widzenia pierwszy seks po porodzie naturalnym może odbyć się po upływie 6-8 tygodni. W przypadku cesarki jest to możliwe minimum po 6 tygodniach. Oczywiście warto skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, kiedy współżycie po ciąży będzie bezpieczne oraz komfortowe dla pacjentki. Musi on ocenić, czy zatrzymane zostało krwawienie z pochwy, w jakim stanie są rany po ewentualnym nacięciu i pęknięciu krocza oraz jakie jest tempo gojenia się ran po cesarskim cięciu. To niezwykle ważne w kontekście pierwszych zbliżeń i tego, czy nie będą one zbyt bolesne, a nawet niewskazane dla partnerki. Na początek można spróbować delikatnych pieszczot, stymulacji dłoni pochwą oraz pettingu.

Ona musi powiedzieć “tak”

Jednak najważniejsze jest to, by kobieta czuła się gotowa na seks. Dla niektórych pań pobyt w szpitalu i wydanie na świat maleństwa to trudne przeżycia. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie, co związane jest z tzw. baby blues, czyli obniżeniem nastroju po urodzeniu dziecka. Również zmiany hormonalne powodują, że kobieta nie jest zainteresowana seksem. Zamiast zastanawiać się nad tym, kiedy będzie to możliwe, dajcie sobie czas. Cierpliwość jest lepszym rozwiązaniem niż rozczarowanie i niechęć po nieudanym zbliżeniu.

Produkty na udany seks

Produkty na udany seks

Erotyczna apteczka
Prezerwatywy
Na potencje

Rozmowa o obawach i pragnieniach

Pomiędzy organizacją domowego życia na nowo, zajmowaniem się pociechą, a dotychczasowymi obowiązkami trzeba znaleźć czas na rozmowę o bliskości pomiędzy świeżo upieczonymi rodzicami. Ona jest zmęczona, a jej uwaga skupiona jest głównie na dziecku. Czasami zapomina o partnerze. Być może nie chce zajść w kolejną ciążę. A do tego myśli o tym, że jej ciało się zmieniło i czuje się nieatrakcyjnie. Po porodzie naturalnym kobieta może obawiać się też o jakość współżycia z powodu zmian w obrębie pochwy (pomocne mogą być w tym przypadku ćwiczenia mięśni Kegla).

On z kolei tęskni za bliskością. Kocha jej ciało w nowym wydaniu. Wie, że musi być delikatny, ale pragnie znów poczuć się w łóżku mężczyzną. Nie zostawajcie sami z tymi myślami. Porozmawiajcie o tym, czego potrzebujecie. Na początek wystarczą drobne gesty, pieszczotliwe słowa i czułości. Bliskości nie buduje się wyłącznie na seksie, lecz na poczuciu bezpieczeństwa i zrozumienia. 

Seks po ciąży – ten pierwszy raz

Na początek zadbajcie o… logistykę. Nie można spodziewać się, że będziecie w stanie skupić się na sobie, gdy obok będzie maluszek. Pierwsze współżycie po ciąży może okazać się również trudne, gdy poczujecie presję. Poproście kogoś z rodziny, aby zaopiekował się dzieckiem przez dwie godziny. Urządźcie ciepłą kąpiel lub wzajemny masaż. Nie nastawiajcie się, że od razu wszystko się uda. Być może skończy się na przytulaniu, a być może wylądujecie w łóżku. Każde z tych rozwiązań do kolejny krok w Waszej relacji. 

Jeżeli uda się zainicjować seks po ciąży, musi być on delikatny oraz niewymuszony. Może się przecież okazać, że będzie to dla partnerki zbyt bolesne przeżycie. Jest kilka pozycji, dzięki którym można tego uniknąć. W trakcie pozycji misjonarskiej kobieta nie musi napinać mięśni brzucha, a także można kontrolować głębokość penetracji. Jest ona najbardziej wskazana i komfortowa zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu. Pozycja “na łyżeczkę” to też dobre rozwiązanie po cesarce ze względu na dużą możliwość kontrolowania penetracji oraz brak ucisku na bliznę. Dobrym rozwiązaniem w pierwszych tygodniach seksu jest ponadto pozycja “na jeźdźca”. Unikać trzeba natomiast pozycji “na pieska” oraz seksu oralnego w przypadku partnerki. 

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl