Nie bez przyczyny lekarze określają samotność mianem jednej z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Pochłonięci pracą stawiamy na szybkie kontakty wirtualne, zapominając o tych w świecie rzeczywistym. W dobie koronawirusa i zaleceniu utrzymywania dystansu społecznego relacje międzyludzkie cierpią jeszcze bardziej. Dlaczego samotność jest groźna i jak poradzić sobie z osamotnieniem?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Bliskość niezbędna do dobrego samopoczucia i zdrowia

Mówi się, że 4 przytulenia dziennie pozwalają nam przeżyć. Do dobrego zdrowia potrzeba już 8 przytuleń. Z kolei 12 uścisków jest niezbędnych do tego, aby się rozwijać. Bliskość fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Jesteśmy istotami społecznymi, które z kontaktów międzyludzkich czerpią dobry humor, motywację do działania, ale i lepsze zdrowie. Dzięki bliskości jesteśmy spokojniejsi, a nasze serce bije wolniej.

Niestety, badania specjalistów z całego świata potwierdzają, że samotność to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Najbardziej narażeni na osamotnienie są ludzie młodzi, wchodzący w dorosłość, oraz osoby starsze. W obecnej sytuacji, pandemii COVID 19, izolacja społeczna jest wręcz wskazana. Przez wiele tygodni byliśmy zamknięci w czterech ścianach. Mimo iż obostrzenia związane z koronawirusem zostały poluzowane, dystans społeczny jest wciąż nakazany. Pozostaje również kwestia nieufności do drugiego człowieka, który przecież nieświadomie może nas zarazić chorobą.

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Wpływ samotności na psychikę człowieka

Można być samotnym mając duże grono znajomych, może też być tak, że osoba utrzymująca kontakt z jednym czy kilkorgiem przyjaciół, określa się mianem szczęśliwej.Skąd ta różnica? Samotność to stan, na który ma wpływ nie ilość relacji międzyludzkich, ale ich jakość. Można być samotnym również w małżeństwie. Chodzi o to, czy nasze potrzeby społeczne są zaspokajane. Obecnie kontakt nawet z kilkoma osobami jest utrudniony, a te nawiązywane poprzez media społecznościowe są zaledwie namiastką tych tradycyjnych. Nie można zapomnieć również o tych relacjach, które nie przetrwały kilkunastotygodniowej kwarantanny.

Skutki długotrwałej samotności dotykają zarówno psychikę, jak i zdrowie fizyczne. Ciągła samotność wpływa negatywnie na samoocenę i samopoczucie. Dana osoba ma coraz większe skłonności do pesymizmu, depresji, ucieczki w alkohol. W tym miejscu należy także wspomnieć o zwiększonym ryzyku chorób serca, otyłości, podwyższonym poziomie kortyzolu czy brakiem motywacji do działania i aktywności fizycznej, dbania o siebie. Badania przeprowadzone przez polskich uczonych wykazały, że osoby samotne w dobie koronawirusa bardziej niż o zdrowie swoje i bliskich, martwią się właśnie o ich relacje, stan psychiczny i finanse. Mają również problem z dostosowaniem się do ograniczeń, ponieważ zależy im na utrzymaniu kontaktów międzyludzkich.

Jak poradzić sobie z samotnością?

Samotność i lęk towarzyszą Ci na co dzień? Ignorowanie ich czy uciszanie, podobnie jak brak reakcji na objawy somatyczne, nie jest wyjściem z sytuacji. Samotność w czasie koronawirusa i izolacji społecznej jest jeszcze bardziej uciążliwa. Dlatego ważny jest plan działania i przezwyciężenie strachu przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Na co dzień staraj się stosować do kilku wskazówek psychologów: ustal swój rytm dnia, wypracuj rutynę i odznaczaj na liście rzeczy, które już zrobiłaś. Będziesz czuła satysfakcję, że wykonałaś to, co sobie zaplanowałaś. Nie stroń od aktywności fizycznej. Możesz umówić się na wspólny trening online z przyjaciółką lub nieznajomą osobą z internetu. Wielu z nas tak teraz robi. Utrzymuj kontakty z bliskimi poprzez media społecznościowego, nie przelewaj swojej frustracji na domowników – lub jeśli mieszkasz sama – na listonosza czy sąsiadów. Znajdź sobie nowe hobby – może to być nawet kolorowanie kolorowanek dla dorosłych. Takie zajęcie niesamowicie odpręża!

Wychodź na spacery. Uśmiechaj się – udowodniono, że nawet uśmiech wymuszony stanowi sygnał do mózgu, co skutkuje poprawą naszego humoru. Mieszkasz sama? Co powiesz na stworzenie domu zwierzakowi, na przykład ze schroniska? W Nowym Jorku pandemia koronawirusa zbiegła się z masowym zabieraniem psiaków do domu z większości schronisk w mieście. W końcu nic tak nie poprawia humoru, jak wierny towarzysz u boku! Na dodatek będziesz mieć motywację do codziennej dawki aktywności fizycznej. Nie zajadaj problemów słodyczami. Pamiętaj, że wielu psychologów prowadzi teraz bezpłatne porady online. Na stronie NFZ znajdziesz również numery telefonów, pod którymi możesz uzyskać wsparcie. Mimo iż wszyscy czujemy niepewność przed jutrem i wielu z nas dokucza samotność, starajmy się spojrzeć w przyszłość z choćby niewielką nutką optymizmu, a w razie potrzeby nie bójmy się poprosić o pomoc. Także tą psychologiczną.