Tęsknisz za smakiem naturalnych warzyw, owoców i ziół i codziennym ruchem na świeżym powietrzu? Załóż ogródek przydomowy! Z tekstu dowiesz się, dlaczego warto to zrobić. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Świeże warzywa i zioła na wyciągnięcie ręki

W dobie masowej produkcji żywności i obaw, że dzieje się to z udziałem szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych, posiadania naturalnych produktów ma szczególne znaczenie. Zawsze chciałaś jeść zdrowo? Załóż ogródek przydomowy, w którym będziesz mogła korzystać z całego arsenału warzyw, owoców i ziół. Nie potrzebujesz do tego sztucznych nawozów, zwłaszcza w przypadku mniej wymagających roślin. Przypomnisz sobie, jak kiedyś smakowały warzywa czy owoce – całkiem możliwe, że ten smak Cię zaskoczy intensywnością i bogactwem. 

Ogródek przydomowy to więcej ruchu

Ogródek wymaga pracy fizycznej – to fakt. W jednym z naszych poprzednich artykułów wspominaliśmy o NEAT, czyli spontanicznej aktywności fizycznej, która pozwala dłużej utrzymać organizm w dobrej kondycji. Z pewnością zauważyłaś, że ogródek jest często jedyną rozrywką seniorów. nic w tym dziwnego – to bardzo zdrowy sposób na codzienną aktywność. Im dłużej utrzymujemy się w ruchu, tym lepiej. Jeśli więc brakuje Ci spacerów, jesteś zapracowana i uważasz, że nie masz czasu na kolejne “zadania”, pomyśl o ogródku przydomowym jak o miejscu, w którym o siebie zadbasz, ale i odpoczniesz od codziennych trosk. 

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i nasiona
Herbaty ziołowe
Zioła w tabletkach

Twoje miejsce relaksu

Ogródek przydomowy, choć trzeba w niego włożyć trochę wysiłku, może się zamienić w Twoją oazę spokoju. Nic tak nie poprawia nastroju jak obecność zieleni, ale i przepięknych kolorów warzyw, owoców, czy dodatkowych kwiatów. Ogródek może być Twoim domowym sposobem na aromaterapię, a nawet medytację – zwłaszcza podczas monotonnej pracy (przekopywania czy pielenia).

Satysfakcja

Możemy być szczęśliwe z sukcesów naszych pociech czy z powodzenia zawodowego, ale niewiele uczuć może się równać z satysfakcją, która wiąże się z własnym ogródkiem przydomowym. Jeśli jesteś początkująca, to z pewnością zachwycą Cię pierwsze oznaki, że coś z tych nasion jednak wyrośnie. Nie wspominamy tu nawet o pierwszym plonie – pozwoli Ci on docenić własną pracę, bo będziesz miała namacalny dowód, że przynosi ona owoce lub warzywa!). Sam widok pięknie rozwijającego się ogrodu również jest nie do pobicia!

Co warto sadzić?

Założenie nawet małego ogródka warzywnego nie jest specjalnie skomplikowane. Co możesz w nim posadzić? Z warzyw proponujemy bardzo proste w utrzymaniu rośliny, np.:

  • rzodkiewkę, która daje szybki plon już na początku wiosny,
  • marchew, która swój plon daje jesienią,
  • buraki – podobnie jak marchew, również dają plon jesienią,\
  • jarmuż to jedno z najzdrowszych zielonych warzyw, które może również pełnić funkcję dekoracyjna na talerzu,
  • cebulka lub szczypiorek,
  • jeśli masz szklarnię, to ciekawym rozwiązaniem mogą być ogórki i pomidory, ale to już zadania dla bardziej zaawansowanych.

W przypadku ziół z powodzeniem możesz posadzić bazylie, rukolę czy miętę, choć ta ostatnia bardzo się rozrasta i trzeba ją trzymać na wodzy. Wolisz owoce? Czasami uważa się, że truskawki nie są łatwe w sadzeniu i utrzymaniu, ale to kwestia odpowiedniego zaangażowania. Możesz również postawić na krzaczki malin, jeżyn czy porzeczek, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji w ciągu roku.

Przekonana? A może już masz swój przydomowy ogródek i chcesz się nim pochwalić? Czekamy na Wasze wyjątkowe ogrody w komentarzach.