Dieta bogata w owoce i warzywa sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi oraz zapobiega chorobom. W Polsce dużą popularnością cieszą się przede wszystkim jabłka, choć i gruszki mają swoich zwolenników. Które z owoców, jabłko czy gruszka, jest zdrowszym wyborem?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Owoce sezonowe – raj dla smakoszy i nie tylko

Latem i jesienią częściej niż zwykle sięgamy po jabłka i gruszki. To pyszne, aromatyczne owoce, które doskonale smakują na surowo, ale dają także spore możliwości w ich przygotowywaniu. Wypieki z owocami, domowe przetwory na zimę, kompoty czy musy to smaczne propozycje dla małych i dużych. Zarówno jabłka, jak i gruszki to owoce bogate w cenne substancje odżywcze i wykazujące właściwości prozdrowotne.

Do wyboru mamy różne odmiany jabłek i gruszek, jednak warto pamiętać o jednej ważnej sprawie. Wybierajmy owoce ekologiczne, bez pestycydów. Nie jedzmy także owoców, których skórka pokryta jest brązowymi plamami lub jest w części nadgniła. Takie menu może wywołać zatrucie pokarmowe.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Dlaczego warto jeść jabłka?

Jabłka to owoce, których w Polsce nie brakuje. Każdego roku znaczna część ich zbiorów przeznaczona jest na eksport. Co ciekawe, pierwsze ślady owoców jabłoni odnaleziono w wykopaliskach z Biskupina, datowane są one na ok. 3500 lat temu. Jabłko to źródło m.in. witamin (głównie C, K i z grupy B), soli mineralnych (potasu, wapnia, żelaza, magnezu, sodu czy fosforu) oraz błonnika, w tym pektyn, które są rodzajem błonnika pokarmowego rozpuszczalnego.

Sporą część jabłka stanowi woda, ok. 80%, zatem jedzenie tego owocu pomaga nawodnić organizm. Co ważne, jabłko nie jest kaloryczne i nie ma wysokiego indeksu glikemicznego. Porcja 100 g surowego jabłka dostarcza nam średnio 52 kcal, a jej IG wynosi 38. To doskonała wiadomość dla osób będących na diecie oraz diabetyków. Boisz się sięgać po owoce ze względu na cukier w ich składzie? Zawarty w jabłkach błonnik zmniejsza wchłanianie cukru, co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Ile jabłek dziennie można zjeść?

Zaleca się, aby nasza dieta zakładała zjedzenie minimum 1 jabłka każdego dnia. Gwarantuje to, że już taka porcja dostarczy Twojemu organizmowi dawkę cennych składników odżywczych i wpłynie na Twoje zdrowie. Najlepiej sięgaj po jabłko surowe i jedz je razem ze skórką. To właśnie w niej znajduje się najwięcej flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Badania wykazały, że regularne jedzenie jabłek zmniejsza ryzyko rozwoju chorób jelita grubego, jak i wystąpienia udaru. Naukowcy wspominają także, że owoc ten wspomaga pracę mózgu i przeciwdziała chorobie Alzheimera. Jabłka wspomagają również procesy trawienne i wpływają pozytywnie na pracę jelit. Jeśli masz zaparcia, jedz jabłka surowe ze skórką. W przypadku biegunek sprawdzi się jabłko starte lub np. ugotowane czy pieczone.

Zawarty w jabłkach potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi, jak i wpływa na pracę mięśnia sercowego. Jabłka obniżają także cholesterol całkowity, jak i pomagają usunąć toksyny z organizmu. Wspomniane już pektyny zapewniają uczucie sytości, więc jeśli jesteś na diecie, to sięgaj śmiało po jabłka! Jabłka o czerwonej skórce zawierają największą ilość antyoksydantów, które wpływają na proces starzenia się skóry. A! I jeszcze jedno – jabłka działają odkwaszająco na organizm.

Gruszka – właściwości zdrowotne

Jesienią chętnie sięgasz po gruszki, a zimą włączasz do menu przetwory z tego owocu? Słusznie! Gruszka to kolejny owoc, który regularnie powinien pojawiać się w Twoim menu. Podobnie jak jabłko, nie jest to produkt kaloryczny, nie ma też wysokiego indeksu glikemicznego. Porcja 100g gruszki dostarcza ok. 60 kcal, a jej IG jest równy 30-35.

Gruszka to źródło m.in. witamin (głównie z grupy B, witaminy C, K, A), błonnika oraz soli mineralnych (potasu, fosforu, miedzi, boru, żelaza czy wapnia). W porównaniu z jabłkiem gruszka zawiera więcej błonnika i białka. Z kolei podobnie jak w przypadku jabłka, najwięcej witamin i przeciwutleniaczy jest zawartych w skórce owocu. Jeden z nich, kwercetyna, pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na Alzheimera.

rozcięte jabłka i gruszki

Duża zawartość potasu sprawia, że gruszki wspomagają pracę układu naczyniowo-krwionośnego, a witamina K wpływa pozytywnie na krzepliwość krwi. Porcja boru przyda się z kolei w profilaktyce osteoporozy, jak i przy intensywnym wysiłku umysłowym – wybieraj dojrzałe owoce. Zawarty w gruszkach jod jest sprzymierzeńcem osób chorujących na niedoczynność tarczycy. Podobnie jak jabłka, tak i gruszki zmniejszają wystąpienie udaru mózgu.

Jabłko i gruszka a nasze płuca

Według naukowców oba owoce wykazują także pozytywny wpływ na pracę płuc i zmniejszenie ataków astmy. Regularne jedzenie miękkich gruszek wpływa na pracę jelit i pomaga uchronić się przed zaparciami. Masz biegunkę? Sięgnij po odmianę gruszki z owocami mniej soczystymi. Gruszka polecana jest także osobom cierpiącym na kamienie nerkowe. Owoc ten sprawdzi się również w leczeniu infekcji. Już w starożytności napar z gruszki był wykorzystywany w zwalczaniu kaszlu czy gorączki. Gruszka to także dobry sposób na szybkie nawodnienie organizmu, jak i zapewnienie sobie uczucia sytości na długo.

Jabłko czy gruszka – co jest zdrowsze?

Oba owoce stanowią źródło cennych substancji odżywczych, wykazują właściwości lecznicze i… są pyszne. Jeśli chcesz dostarczyć organizmowi dawkę witamin i minerałów, a przy tym zadbać o dobre trawienie, sięgaj po oba owoce. W końcu nie bez powodu tradycyjny wigilijny kompot stanowi połączenie m.in. suszonych jabłek i gruszek. To naturalny sprzymierzeniec naszego układu pokarmowego po obfitej uczcie i nie tylko!