Skręcenie, zwichnięcia, złamania. Urazy kończyn górnych lub dolnych najczęściej wymagają interwencji lekarskiej. Zanim wezwiemy pogotowie ratunkowe lub udamy się do lekarza, powinniśmy udzielić pomocy przedmedycznej poszkodowanemu. Jak wygląda pierwsza pomoc podczas złamania ręki?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Złamanie ręki – objawy

Ręka człowieka składa się z kości ramiennej, promieniowej oraz łokciowej. W obrębie dłoni wyróżniamy kości nadgarstka, śródręcza oraz palców. Złamanie ręki polega na częściowym lub całkowitym przerwaniu ciągłości kości. Jeśli dodatkowo dochodzi do przerwania ciągłości powłok skórnych, wtedy mowa o złamaniu otwartym. Innym rodzajem złamania kończyn jest złamanie z przemieszczeniem. W tym przypadku fragmenty złamanej kości przemieszczają się względem siebie.

Na urazy kończyn narażeni są nie tylko sportowcy czy osoby cierpiące na osteoporozę. Wystarczy chwila nieuwagi podczas schodzenia ze schodów, śliski chodnik czy zły manewr podczas jazdy na rowerze. Objawy złamania ręki to przede wszystkim ból, obrzęk i zasinienie. Kończyna ma ograniczoną ruchomość, może również ulec zmianie np. jej kształt. W przypadku złamania otwartego pojawia się krwawienie.

Preparaty na urazy

Preparaty na urazy

Niezbędne w każdej apteczce sterylne materiały opatrunkowe - gazy, bandaże i plastry - po które sięgniemy w przypadku skaleczeń, czy zranień.
Bandaże i gazy
Opaski i stabilizatory
Opaski elastyczne

Pierwsza pomoc przy złamaniu ręki

Przede wszystkim zachowaj spokój i staraj się być oparciem dla poszkodowanego. Sprawdź jego ogólny stan zdrowia, być może konieczne będzie natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia. Gdy poszkodowany jest przytomny, nie ma innych obrażeń i jego życiu nic nie zagraża, zazwyczaj zaleca się, aby samodzielnie przetransportować go do szpitala.

Zanim to nastąpi, przystąp do pierwszej pomocy. Jeśli to możliwe, delikatnie ściągnij biżuterię oraz odzież – możesz też np. rozciąć nożyczkami rękaw bluzki. Nie próbuj nastawiać ręki lub zmieniać jej ułożenia! Pomoc przedmedyczna przy złamaniu ręki polega przede wszystkim na unieruchomieniu kończyny. W tym przypadku system działania powinien być oparty o zasadę Potta. Na czym ona polega?

Zasada Potta:

  • przy złamaniu kości należy unieruchomić kość oraz dwa sąsiadujące z nią stawy,
  • przy złamaniu w obrębie stawu należy unieruchomić staw oraz dwie sąsiadujące z nim kości.

Za przykład może nam posłużyć złamanie kości przedramienia – unieruchomienie powinno sięgać od palców do stawu łokciowego. Pamiętaj, że zasada Potta nie obowiązuje przy złamaniu kości udowej – w takiej sytuacji należy unieruchomić całą kończynę.

Unieruchomienie złamanej kończyny

W przypadku ręki do unieruchomienia kończyny może posłużyć Ci na przykład trójkątna chusta. Temblak zrobisz także z kawałka odzieży. Pamiętaj, aby węzeł chusty nie znajdował się w miejscu urazu, a na przykład na szyi. Unieruchomienie kończyny chroni ją przed dalszymi uszkodzeniami, jak i delikatnie zmniejsza ból oraz obrzęk.

Jak postępować w przypadku złamania otwartego ręki?

Pierwszą czynnością powinno być zatamowanie krwawienia. Na ranę i odłam kostny nałóż jałowy opatrunek. Widoczną kość możesz spróbować ustabilizować bandażem. Następnie przystąp do unieruchomienia kończyny. Złamanie otwarte oznacza konieczność unieruchomienia ręki w pozycji zastanej – nie próbuj ruszać ręką poszkodowanego, staraj się unieruchomić ją do tułowia. Jeśli to możliwe, nie podawaj poszkodowanemu jedzenia oraz picia. Złamanie otwarte wymaga interwencji chirurgicznej i podania pacjentowi znieczulenia ogólnego.

W przypadku złamań ręki poszkodowany musi liczyć się z nastawieniem kończyny przez lekarza i umieszczeniem jej (w zależności od rodzaju urazu) w szynie lub gipsie. Po kilkutygodniowym okresie gojenia się kończyny, konieczne jest rozpoczęcie fizjoterapii, której celem jest przywrócenie sprawności i siły w kończynie.