Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na nasze codzienne funkcjonowanie. Dystans społeczny i częsta dezynfekcja dłoni to jedne z wielu zaleceń, których musimy przestrzegać. Co zrobić, jeśli musisz skorzystać z porady lekarskiej? Jak przychodnie funkcjonują w dobie koronawirusa?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Opieka medyczna online

Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa zaleca się, aby unikać wizyt w przychodni czy poradni specjalistycznej. Alternatywą dla tradycyjnej wizyty u lekarza jest teleporada, czyli porada telefoniczna. Jest ona polecana zarówno tym osobom, które są pod stałą opieką lekarza i chcą umówić się jedynie na rutynową kontrolę i przepisanie recepty, jak i tym, którzy potrzebują porady lekarskiej z powodu pogorszenia się stanu zdrowia. Teleporada jest udzielana w przychodniach, jak i w poradniach specjalistycznych, o ile to możliwe.

Lista poradni podstawowej opieki zdrowotnej udzielających teleporad jest dostępna na stronie www.nfz.gov.pl. Wykaz ten jest aktualizowany – niektóre z placówek obecnie zdecydowały się na zawieszenie usługi telefonicznej porady, na nowo otwierając się na wizyty pacjentów w placówce. Oczywiście tego typu wizyty odbywają się w reżimie sanitarnym.

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Pulsoksymetry
Termometry
Ciśnieniomerze

Jak skorzystać z teleporady – poradnik krok po kroku

Korzystanie z teleporady jest bardzo łatwe. Wystarczy, że zadzwonisz na recepcję przychodni lub poradni specjalistycznej. Recepcjonistka poprosi Cię o podanie nazwiska lekarza, z którego usług chcesz skorzystać lub sama wybierze jednego z nich na podstawie przeprowadzonego z Tobą wywiadu. Kolejnym krokiem jest od razu przekierowanie połączenia do lekarza lub też podanie godziny, w której możesz spodziewać się telefonu od lekarza. Niektóre placówki prowadzą zapisy online na teleporadę, inne „przeprowadzają” wizyty na bieżąco.

Podczas rozmowy z lekarzem opisz dokładnie swoje dolegliwości, miej też pod ręką listę leków, które aktualnie zażywasz. Lekarz na podstawie wywiadu stwierdzi, czy jest w stanie dokonać diagnozy telefonicznie, czy też musisz przyjść osobiście do placówki. W pierwszym z przypadków, o ile będzie to konieczne, otrzymasz od lekarza – lub osoby z recepcji, po zakończonym połączeniu z lekarzem – kod do e-recepty. Zapisz go. Lekarz może Ci również wystawić e-zwolnienie.

Jak zrealizować e-receptę?

Choć e-recepta obowiązuje od jakiegoś czasu, trwająca pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz częściej o niej mówimy. Obecnie, z racji panującej sytuacji, kod e-recepty otrzymasz bez żadnego problemu ustnie. Aby ją zrealizować w dowolnej aptece, musisz podać kod farmaceucie i okazać dowód tożsamości lub podać PESEL. Osoby, które mają założone IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, mogą otrzymać kod do e-recepty SMS-em lub na adres mailowy. Sposób, w jaki chcesz dostawać kod, wybierasz podczas rejestracji konta.

E-recepta umożliwia Ci wykupienie poszczególnych leków w różnych aptekach. Jednak w przypadku leku, który został Ci przepisany w ilości większej niż jedno opakowanie na jednej e-recepcie, wszystkie jego opakowania musisz kupić w tej samej aptece. Oczywiście zakup możesz rozłożyć na raty.