Kilka kilogramów w siedem dni – o takim efekcie diety marzy chyba każdy. Jednak szybko nie znaczy, że skutecznie. Dieta kapuściana to dobry start dla osób, które poważnie myślą o tym, aby schudnąć i mają świadomość, że dieta błyskawiczna może zakończyć się efektem jojo. Najważniejsze jest wprowadzenie zdrowych nawyków, a pierwsze zrzucone kilogramy mogą pomóc, by się do nich przekonać.

Zasady diety kapuścianej

Główną pozycją w menu tej diety jest zupa kapuściana. Można ją jeść w nieograniczonych ilościach i o każdej porze, co sprawia, że nigdy nie jesteśmy głodni. Dodatkowo kapusta dostarcza sporo witaminy C, A oraz E, a także zawiera potas, wapń, magnez, żelazo i błonnik pokarmowy. Jej jedzenie dobrze wpływa na pracę żołądka oraz działa antybakteryjnie i przeciwnowotworowo. Do diety kapuścianej przekonuje ponadto niski koszt jej przeprowadzenia oraz dostępność niezbędnych produktów. Nie trzeba kupować żadnych suplementów. Natomiast do przygotowania zupy potrzebne są: kapusta włoska, cebula, papryka, seler naciowy, pomidory oraz przyprawy (z wyłączeniem soli). Warzywa należy pokroić, zagotować do miękkości i doprawić. Wystarczy ugotować kilka porcji takiej zupy, a zaoszczędzimy czas spędzony w kuchni. 

Oprócz zupy kapuścianej do diety włącza się stopniowo świeże warzywa i owoce oraz niewielkie ilości mięsa i ryżu. Od połowy diety można również jeść koktajle bananowo-mleczne (jeden na dzień, mleko odtłuszczone). Bardzo ważne w trakcie diety jest wypijanie około dwóch litrów wody mineralnej na dzień. Dopuszczalne są herbatki ziołowe, zielona herbata oraz soki warzywne i owocowe. Obowiązują ponadto inne zasady, które są podstawami każdej racjonalnej diety. Zabronione jest picie napojów gazowanych, słodkich oraz alkoholu. Warto ograniczyć sól. Nie można jeść smażonych potraw.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Prawda, czy mit? 

Dietę kapuścianą powinno stosować się siedem dni, co pozwala na zrzucenie kilku kilogramów – od 2 do 5. Dlatego nazywana jest ona dietą błyskawiczną. Zdecydować na nią mogą się osoby zdrowe, które walczą z niewielką nadwagą. Najczęściej chcą one w krótkim czasie uzyskać zamierzony efekt i poprawić swoje samopoczucie. Na przykład przed ważną uroczystością. O diecie kapuścianej głośno zrobiło się kilkanaście lat temu, kiedy to prezydent Aleksander Kwaśniewski, jedząc zupę kapuścianą, ekspresowo pozbył się zbędnych kilogramów. Odtąd dieta kapuściana nazywana jest też dietą prezydencką.

Trzeba jednak zaznaczyć, że to dopiero początek odchudzania, bo waga spada w tak krótkim czasie głównie ze względu na utratę wody. Poza tym oczyszczamy organizm, rozkręcamy metabolizm, a wątroba zaczyna regenerować się z uwagi na niewielką zawartość tłuszczu w posiłkach. Tkanka tłuszczowa zostaje jednak na swoim miejscu. To zbyt krótki czas, by rozpoczęło się jej spalanie.

Dieta kapuściana na co dzień?

Co stanie się, jeżeli zupa kapuściana na stałe zostanie w menu i dalej będziemy eliminować inne produkty? Dieta kapuściana jest tzw. monodietą. Opiera się na jednym daniu oraz ograniczonej liczbie produktów, co na dłuższą metę może prowadzić do utraty witamin z grupy B oraz rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), a także żelaza i magnezu. To z kolei grozi niedożywieniem i pogorszeniem ogólnej kondycji organizmu. Poza tym po kilku dniach znudzimy się smakiem zupy kapuścianej. Prawdopodobnie przez to zniechęcimy się do stosowania jakiejkolwiek diety. W ten sposób doprowadzimy do efektu jojo, bo wygłodniały organizm przestawi się na magazynowanie energii w postaci tłuszczu. Drastyczne ograniczenie kalorii w diecie (poniżej 1000 kcal) nie pozostaje również bez wpływu na ogólne samopoczucie. Mogą pojawić się bóle głowy, brzucha, wzdęcia, osłabienie i apatia. 

Dieta cud na krótką metę

Żadna dieta błyskawiczna nie rozwiąże w 100 proc. problemu z nadwagą i kilogramami, które zbierały się przez lata. Efekty diety kapuścianej utrzymają się dłużej, jeśli po siedmiu dniach wprowadzimy inną, bardziej zbilansowaną dietę, a racjonalnie skomponowane posiłki staną się codziennością. 

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl