Spektakularne metamorfozy gwiazd, które zrzuciły zbędne kilogramy, zbudzają w nas podziw i… zazdrość. Czy rzeczywiście można schudnąć, stosując odpowiednio dobraną dietę? A przede wszystkim, czy można zrobić to w sposób bezpieczny i zdrowy? Od kilku lat dużą popularnością cieszy się dieta 8 godzin – tłumaczymy, na czym ona polega.

Dieta 8 godzin – na czym polega?

Twórcami diety 8 godzin są amerykańscy dziennikarze, którzy pracowali dla słynnego magazynu „Men’s Health”: David Zinczenko oraz Peter Moore. Ich książka „Dieta 8-godzinna. Obserwuj znikające kilogramy bez patrzenia na to, co jesz” w krótkim czasie stała się bestsellerem. W czym tkwi fenomen diety, której efektem ma być szybkie zrzucenie nadprogramowych kilogramów?

Dieta ośmiogodzinna to dieta zakładająca spożywanie pokarmów jedynie w trakcie okna żywieniowego. Można jeść przez 8 godzin dziennie, np. od 8 do 16, od 10 do 18 lub od 12 do 20. W zależności od tego, jaki jest nasz dobowy rytm, ustalamy godziny spożywania posiłków. Pozostałe 16 godzin przeznaczamy na głodówkę, aby organizm mógł się zregenerować i miał czas na strawienie wszystkiego, co zdążyliśmy zjeść. Oczywiście w trakcie kilkunastogodzinnego postu można pić wodę, kawę, herbatę czy herbatki ziołowe, jednak bez dodatków w postaci na przykład cukru czy miodu.

Jakie są efekty diety 8 godzin?

Tym, co wyróżnia dietę ośmiogodzinną od innych diet jest fakt, że możemy jeść to, co lubimy i to, co chcemy. Oczywiście zalecane jest unikanie żywności przetworzonej czy słodyczy, jednak tak naprawdę nie są one zakazane. Nie ma także żadnych konkretnych reguł dotyczących wielkości porcji czy ilości spożywanych kalorii. Zalecane jest natomiast opóźnianie spożycia śniadania, a w zamian picia rano np. herbaty, aby stłumić uczucie głodu. Twórcy diety wspominają również o aktywności fizycznej. Wystarczy poświecić na nią jedynie 8 minut dziennie, a trening nie powinien być intensywny. Jak długo stosować dietę 8 godzin? Według wytycznych dieta 8/16 przynosi zadowalające efekty przy stosowaniu jej zaledwie przez 3 dni w tygodniu.

Zinczenko i Moore zwracają uwagę na to, że dieta 8 godzin pozwala w szybki sposób pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale przytaczane są takie liczby, jak utrata nawet 10 kg w zaledwie kilka tygodni. A wszystko to bez liczenia kalorii, jedzenia wyłącznie warzyw czy intensywnego wysiłku. Co więcej, dieta 8 godzin ma nie tylko przyspieszać metabolizm, ale również m.in. uchronić nas przed chorobami m.in. serca czy cukrzycą. Tyle teorii. Jak jest naprawdę?

Zalety i wady diety 8/16

Warto zacząć od tego, że każda dieta powinna być dobrana indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę m.in. stan zdrowia, wiek, aktywność danej osoby, a także to, na jakich efektach jej zależy. Dieta 8 godzin z pewnością spodoba się wszystkim, którzy nie lubią odmawiać sobie słodyczy czy fast foodów, którzy nie chcą liczyć kalorii. To także gratka dla osób, które nie lubią pocić się podczas intensywnych treningów. Jednak przecież każdy z nas wie, że utrata masy ciała to efekt diety, w której zmieniamy swoje złe nawyki żywieniowe oraz ćwiczymy powyżej 30 minut dziennie. W przeciwnym razem czeka nas efekt jojo.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy i dietetyków każdego dnia powinniśmy jeść kilka zbilansowanych posiłków. Odstęp między nimi nie powinien przekraczać 4 godzin. Zatem zalecana w diecie 8/16 głodówka wcale nie poprawi pracy naszego metabolizmu, a wręcz ją spowolni. Mogą pojawiać się również napady wilczego głodu, a wraz z przyjmowaniem dużych porcji posiłków po dłuższym czasie głodówki – skoki glukozy we krwi.

Nie ma również żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby, że dieta 8 godzin chroni nas przed różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi. Warto jednak wspomnieć o dwóch zaletach diety – mowa o ciągłym nawadnianiu organizmu (oczywiście najlepszym wyborem jest woda) oraz unikaniu spożywania posiłków w późnych godzinach wieczornych.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Czy warto stosować dietę 8 godzin?

Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na daną dietę. W sieci nietrudno znaleźć opinie osób, które schudły dzięki stosowaniu diety 8 godzin. Czy jest to zdrowa dieta? Niestety nie. Jednak jeśli mimo to chcesz ją wypróbować, wprowadź kilka zdrowszych zmian. Zwróć uwagę na to, aby Twoje posiłki miały mniejszą wartość kaloryczną niż dotychczas.

Nie spożywaj dań o dużej porcji, ale zastąp je regularnymi mniejszymi posiłkami w oknie żywieniowym. Zjedz lekkostrawną kolację najlepiej 2 godziny przed snem. Unikaj słodyczy i żywności przetworzonej. Menu powinno być urozmaicone, aby dostarczyć Ci niezbędnych składników odżywczych. Nie pij zbyt dużej ilości mocnej herbaty i kawy, zastąp je wodą, herbatami ziołowymi czy sokami warzywnymi, niekiedy owocowymi. I jeszcze jedno – ćwicz! Zalecane 8 minut dziennie nieintensywnego wysiłku to zdecydowanie za mało.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl