Alergie, problemy z drogami oddechowymi, czy wieczne zmęczenie to nie tylko symptomy choroby. To także znak, że w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest zła jakość powietrza. Jak można to zmienić?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza w domu?

Smog, kurz, używanie kosmetyków i detergentów, a co za tym idzie – wytwarzanie się lotnych związków organicznych to wszystko sprawia, że jakość powietrza w mieszkaniu, czy naszym miejscu pracy nie jest najlepsza. Do tego dochodzi klimatyzacja, różnego rodzaju pyłki, posiadanie zwierząt, czy dym papierosowy, a także tlenek węgla, który jest niebezpieczny dla naszego życia. Niekorzystne są również roztocza. Ponadto na złą jakość powietrza wpływa obecność nikotyny i substancji smolistych. 

Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 90 proc. czasu spędzamy właśnie w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz budynków. To może prowadzić do alergii, podrażnień układu oddechowego, a nawet astmy, jak również do zaburzeń układu nerwowego, uczucia zmęczenia, a w skrajnych przypadkach nawet do chorób nowotworowych. Dlatego warto mieć w domu rośliny oczyszczające powietrze, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i nasiona
Herbaty ziołowe
Zioła w tabletkach

Rośliny domowe filtrujące powietrze

Jeżeli mamy ciągły katar, ciężko nam się oddycha, czujemy, że mamy podrażnione nozdrza lub gardło, czas pomyśleć o zmianach. Dostępnych jest wiele urządzeń filtrujących, ale równie dobrym pomysłem może być uprawa roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Zieleń usuwa toksyny, obniża niekorzystne działanie alergenów, neutralizuje metale ciężkie, nawilża powietrze, a co najważniejsze – pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen. Rośliny są naturalnym filtrem. Potwierdzają to badania naukowców z NASA. Podczas poszukiwań sposobów na oczyszczanie powietrza w statkach kosmicznych, dowiedli oni, jak duże znaczenie mogą mieć rośliny.

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze w domu:

1. Skrzydłokwiat to domowa roślina doniczkowa, która świetnie sprawdza się w usuwaniu toksyn z powietrza. Eliminuje m.in. benzen, amoniak i formaldehyd. Zwalcza również drobnoustroje, co ważne jest w walce z alergiami. Może być piękną ozdobą domu – ma białe kwiaty w kształcie żagli.

2. Aloes to roślina o szerokich właściwościach. Jedną z nich jest oczyszczanie powietrza. Aloes m.in. neutralizuje formaldehyd i benzen. Ponadto aloes w przeciwieństwie do wielu innych roślin wytwarza tlen w dzień, a pobiera dwutlenek węgla w nocy.

3. Bluszcz pospolity to według NASA jedna z lepszych roślin, która filtruje powietrze. Potrafi ona aż w ok. 80 procentach usunąć zanieczyszczenia. Głównie poprzez zlikwidowanie benzenu, formaldehydu i ksylenu. 

4. Jeszcze większe działanie, bo aż do 90 proc. ma Zielistka Sternberga. Wystarczą dwa dni, by znacznie poprawiła ona jakość powietrza w naszym mieszkaniu. 

5. Palmy, a zwłaszcza odmiany areka, kencja oraz bambusowa to także świetne rośliny doniczkowe do odkażania powietrza. Pomagają one w pozbyciu się tlenku węgla, ksylenu, benzenu, chloroformu, formaldehydu, czy amoniaku.

6. Na szczególną uwagę, jeżeli chodzi o kwiaty oczyszczające powietrze, zasługują chryzantemy. Ich obecność oznacza pozbycie się formaldehydu, benzenu i amoniaku. Kwiaty te są również świetną dekoracją domu. 

7. Także różanecznik nazywany azalią lub rododendronem może pomóc w walce z formaldehydem. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta potrzebuje chłodnych i zacienionych miejsc. 

8. Epipremnum złociste sprawdza się w usuwaniu lotnych związków organicznych – głównie formaldehydu, ksylenu i benzenu. Ale uwaga! Roślina ta jest nazywana diabelskim bluszczem, bo jeżeli przez przypadek zjemy jej liście, to efekty uboczne mogą być naprawdę groźne (m.in. obrzęk języka i gardła, podrażnienie skóry, rozstrojenie żołądka).

9. Dracena wonna jest na szczęście bardziej przyjazna. Pomaga ona w neutralizacji benzenu i formaldehydu oraz czadu. Tą oczyszczającą powietrze roślinę doniczkową najlepiej ustawić w lekko rozproszonym świetle.

10. Podobne warunki lubi Nefrolepis, czyli bardzo popularny gatunek paprotki. Jonizują one powietrze, a także neutralizują formaldehydy.