ASMR to nie tylko internetowy fenomen ostatnich kilku lat, ale realny sposób na wyciszenie się, uspokojenie, a nawet na walkę z bezsennością. Dowiedz się, czym są wyzwalacze i dlaczego ASMR stało się tak popularne. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest ASMR? 

ASMR – Autonomous Sensory Meridian Response, bo tak rozwija się ten skrót, to najprościej mówiąc przyjemne uczucie mrowienia w okolicach głowy, ramion i kręgosłupa, które jest wywołane przez konkretny bodziec (wyzwalacz, trigger). Bodźcami odpowiedzialnymi za reakcję ASMR są wyzwalacze wizualne, zapachowe, głosowe oraz dotykowe. Z racji faktu, iż w tekście skupimy się na ASMR w formie wideo, skupimy się na bodźcach wizualnych oraz głosowych (dźwiękowych).

Nie istnieją w tej chwili badania, z których można stwierdzić, jaki procent populacji odczuwa ASMR oraz skąd to uczucie pochodzi. Próby wyjaśniania zjawiska najczęściej dotyczą pozytywnych skojarzeń, jakie mamy z niektórymi dźwiękami i obrazami. Ich przywołanie poprzez wideo może wyzwalać mrowienie, o którym mowa, a to pozwala m.in. „zamknąć” obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie stresu.

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Pochodzenie fenomenu

Początki obecności ASMR w internecie datuje się mniej więcej na 2008 rok. Mekką osób, które tworzą wideo ASMR jest oczywiście YouTube. To tu znajdują się tysiące różnorodnych materiałów wideo, których celem jest wywołanie wspomnianego uczucia mrowienia. Sam termin został stworzony przez Jennifer Allen w 2010 roku, a dosłownie oznacza: samoistna odpowiedź meridianów czuciowych. Meridiany w tym wypadku należy rozumieć jako pewien stan euforii, które odczuwa nasze ciało. Nie należy jednak kojarzyć tego z przyjemnością seksualną. Istotą zjawiska jest relaksacja i wyciszenie, nie pobudzenie. 

Korzyści z oglądania wideo ASMR

ASMR to bezpieczne zjawisko, które może przynieść wiele korzyści, np.:

  • Mrowienie, które odczuwamy, jest po prostu przyjemnie kojące,
  • Skupienie na danym materiale wideo pomaga oderwać się od aktualnych problemów,
  • Wiele filmików ASMR jest wprost stworzona dla osób, które mają problemy ze snem. Wszystkie prezentowane wyzwalacze mają w związku z tym pomóc w zaśnięciu lub w jego skróceniu.
  • Dla osób, które lubią się uczyć języków obcych poprzez słuchanie, ASMR sprawdzi się znakomicie, głównie ze względu na dość wolne tempo mówienia w tych materiałach czy odtwarzanie typowych sytuacji, wizyt itp. 
  • Jeśli jesteś zafascynowana ezoteryką, to w społeczności ASMR odnajdziesz wiele kanałów nawiązujących do tej tematyki.
  • Badania dowiodły, że oglądanie lub słuchanie materiałów ASMR skutecznie obniża puls i wycisza. Mogą być więc pomocne w przypadku ataku paniki, niepokoju. 
  • ASMR może pomóc w nauce medytacji.

Jedynym przeciwwskazaniem może być słuchanie tego typu materiałów podczas zajęć wymagających uwagi, np. w trakcie prowadzenia samochodu czy obsługi maszyn. 

Rodzaje wyzwalaczy (triggerów)

Bogactwo ASMR polega na tysiącach różnych wyzwalaczy, które działają na nas bardzo często w zaskakujący sposób. Poniżej znajdziesz ich listę. Które z nich na Ciebie działają? 

  • Wyzwalacze związane z głosem – np. szeptanie, tzw. soft voice (łagodny głos), ale także konkretne słowa, dźwięki, które powtarzane działają uspokajająco. Wyzwalaczem może być również wideo w języku, którego kompletnie nie rozumiemy, wtedy dotyczy to tembru głosu, melodyjności mowy. 
  • Wyzwalacze wizualne – mogą być związane z pokazywanymi obrazami (np. sielskich krajobrazów, morza, gór itp.) lub wykonywanymi czynnościami. Jednymi z popularniejszych wyzwalaczy są “terapeutyczne” ruchy dłoni oraz stosowanie w różnym stopniu kolory w wideo (np. poprzez filtry lub świecące obiekty, latarkę).
  • Szumy – mówimy tu np. o białym szumie, ale również o szumie komputera, odkurzacza, ruchu ulicznego itp. Bardzo łączy się to z działaniem np. misiów-szumisiów, które ułatwiają zasypianie małym dzieciom.
  • Muzyka – jak podają badacze Nick Davis i Giulia Poerio, którzy jako pierwsi zajęli się tym fenomenem, muzyka, nawet odgrywana bardzo cicho, dość rzadko jest uznawana za dobry wyzwalacz.
  • Odgrywanie ról – to jeden z najciekawszych aspektów ASMR i bardzo silny wyzwalacz. Może dotyczyć takich ról i sytuacji jak badanie lekarskie, spotkanie z przyjacielem/przyjaciółką i wspólną kawę, wizytę w sklepie, u dentysty, mechanika, kosmetyczki czy fryzjera. Wiąże się to zarówno z sytuacją, jak i dźwiękami (np. ścinaniem włosów, przygotowywaniem napoju itp.). Role mogą dotyczyć zarówno sytuacji codziennych, jak i np. spotkań z bohaterami książek, gier, filmów czy komiksów. 
  • Klikanie – np. w klawiaturę lub smartfona.
  • Spokojny oddech – wyzwalacz tego typu pomaga również uspokoić się i wyrównać oddech.
  • Odgłosy natury  – wiatr, deszcz, szum morza. 
  • Drapanie – zarówno drapanie mikrofonu, jak i niektórych materiałów.
  • Głaskanie – szczególnie pędzlami do makijażu po mikrofonie.
  • Odgłosy związane z płynami – nalewanie, używanie sprayu.

Czy możliwe jest uzależnienie się od ASMR?

Zjawisko mrowienia w odpowiedzi na różne bodźce nie zostało jeszcze na tyle dokładnie zbadane, aby dać jednoznaczną odpowiedź. Faktem jest jednak, iż możemy się przebodźcować, co spowoduje, że reakcja naszego organizmu na powtarzalne wyzwalacze będzie mniejsza lub zaniknie. Jedyną radą na to jest odpuszczenie kolejnych sesji relaksacji.

ASMR po polsku

Moda na tworzenie wideo tego rodzaju przywędrowała do nas zza oceanu, dzięki czemu możemy oglądać ASMR po polsku nagrywane przez rodzimych autorów. W sieci dominują jednak materiały po angielsku lub zupełnie pozbawione kwestii mówionych. W poszukiwaniu polskich wideo możesz sprawdzić takie kanały jak Szepcząca w Sieci, K8ee ASMR, Relaks Wieczorową Porą.

Kto może tworzyć ASMR?

Jeśli uważasz, że masz odpowiedni głos, to na początek nie potrzebujesz wiele, aby tworzyć wideo tg rodzaju. Potrzebujesz do tego kamery (aparatu z funkcją nagrywania) i mikrofonu binauralnego, który umożliwia przestrzenne nagrywanie dźwięku. Dla kogo ASMR może być ciekawą drogą? Przede wszystkim dla osób, które interesują się aktorstwem i chcą spróbować sił przed kamerą w domowym zaciszu. To świetny sposób na pokazanie swoich umiejętności również w tworzeniu scenariuszy. Twoją pasją jest cosplay lub jesteś zafascynowana lub zafascynowany (panowie też tworzą!) popkulturą? Mnóstwo twórców ASMR łączy te hobby właśnie z nagrywaniem relaksujących filmików, które pomagają innym zasnąć, poradzić sobie ze stresem lub po prostu się rozerwać w wolnym czasie.