Fasolka szparagowa to jeden z największych przysmaków lata. Dobrze smakuje w wersji solo, jednak mało kto potrafi odmówić sobie fasolki szparagowej z masłem i bułką tartą. Ile gotować fasolkę? Jakie są jej odmiany?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Fasolka szparagowa – właściwości

Fasolka szparagowa to warzywo strączkowe, które uprawiane jest już od 7000 lat. I choć jej początki są ściśle związane z Ameryką (Ameryka Północna jest wciąż jej największym producentem), to obecnie stanowi ona przysmak każdej z kuchni świata. Fasolka szparagowa nie jest trudna w uprawie, więc to dobra informacja dla wszystkich osób mających przydomowe ogródki. Do wyboru mamy dwa rodzaje fasolki szparagowej – żółtą oraz zieloną. Pierwsza z nich ma delikatniejszy smak, druga wyrazistszy.

Jakie witaminy i minerały zawiera fasolka szparagowa? Warzywo to jest cennym źródłem błonnika pokarmowego i kwasu foliowego. W jego składzie znajdziemy witaminy z grupy B, a także witaminy A, E, K oraz C. Fasolka szparagowa dostarcza organizmowi również wapnia, żelaza, magnezu, potasu, miedzi czy fosforu. Co ważne, warzywo to nie jest kaloryczne (porcja 100 g liczy 30 kalorii) i ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą je jeść cukrzycy.

Fasolka szparagowa nie tylko dobrze smakuje i pozostawia po sobie uczucie sytości, ale wspomaga także pracę układu nerwowego, obniża poziom złego cholesterolu czy obniża ciśnienie krwi. Zawartość antyoksydantów pozwala z kolei zwalczać wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu. Jedzenie fasolki szparagowej polecane jest zwłaszcza kobietom w ciąży czy osobom z anemią. Minusy? Zjedzenie fasolki szparagowej zazwyczaj oznacza wzdęcia.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Fasolka szparagowa gotowanie

Mimo iż strąki fasoli wyglądają apetycznie, nie możemy jeść ich na surowo. Wszystko to z powodu obecności w fasoli substancji toksycznej, która ulega rozpadowi podczas obróbki termicznej. Ile gotować fasolkę szparagową? Wszystko zależy od odmiany fasolki, jak i tego, czy jest ona młoda, czy stara (starsza odmiana jest grubsza i ma bledszy kolor). Młoda fasolka gotuje się szybciej, podobnie jak jej żółta odmiana.

Sposób przygotowania fasolki szparagowej jest bardzo prosty. Obierz fasolkę z włókien i ogonków, a następnie umyj warzywo w zimnej wodzie. Zagotuj wodę z dodatkiem soli i wrzuć do niej fasolkę. Po ponownym zagotowaniu się wody z fasolą odczekaj 5-15 minut w przypadku żółtej fasolki lub 15-20 minut, jeśli gotujesz zieloną fasolkę szparagową. Oczywiście sprawdzaj widelcem na bieżąco stopień miękkości fasoli. Powinna być miękka i krucha. Po ugotowaniu i odcedzeniu fasoli przelej ją zimną wodą. Możesz także zdecydować się gotowanie fasoli szparagowej na parze. Wystarczy średnio 15 minut, aby była gotowa!

Jak wykorzystać fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa z masłem i bułką tartą to klasyczna propozycja, którą uwielbiamy. Fasolkę możesz także dodać do zup jarzynowej, wykorzystać do sałatki czy podać z jajkiem sadzonym. Danie z makaronem i fasolką i innymi warzywami czy zestaw ziemniaki, fasolka i kurczak także smakuje wyśmienicie. Tak naprawdę, ile osób, tyle pomysłów na wykorzystanie fasolki.

Dobrym pomysłem jest mrożenie fasolki szparagowej, dzięki czemu możemy cieszyć się jej smakiem nawet w zimowych miesiącach. To również zdrowsza propozycja niż jedzenie zimą warzyw sprowadzanych z odległych zakątków świata. Jak mrozić fasolkę szparagową? Umyj strąki i usuń z nich ogonki oraz włókna. Jeśli fasolka jest długa, możesz przekroić ją na pół. Lekko podgotuj fasolkę (starczy ok. 5 minut), a następnie przelej ją zimną wodą. Gdy strąki będą osuszone, przełóż je do woreczków i zawiąż, a następnie włóż do zamrażalki. Zimą wykorzystaj fasolkę do zup, ulubionych potraw czy rozgrzewających dań kuchni azjatyckiej.