Kurkuma, szafran, mirra… Zioła szwedzkie to jeden z obowiązkowych elementów apteczki miłośników medycyny naturalnej, ale nie tylko. Skąd tak duża popularność mieszanki ziołowej i jakie są jej właściwości?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zioła szwedzkie Marii Treben

Zioła szwedzkie to kompozycja 11 ziół, wymieszanych ze sobą w różnych proporcjach tak, aby całość doskonale się uzupełniała. Skład ziół szwedzkich jest następujący: szafran, mirra, kurkuma, teriak, aloes, senes, kamfora, korzeń rabarbaru, arcydzięgiel, korzeń dziewięćsiłu, manna. Autorem mieszanki ma być szwedzki lekarz Klaus Samst, ale niektóre ze źródeł przypisują je Paracelsusowi.

Powrót popularności ziół zawdzięczamy z kolei austriackiej zielarce, Marii Treben, która w latach 70. XX wieku opisywała kuracje na podstawie słynnej mieszanki. Z tego powodu niektóre ze sklepów oferują zioła szwedzkie pod nazwą „Zioła szwedzkie Marii Treben”. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup, sprawdź dokładnie skład mieszanki, aby mieć pewność, że kupujesz oryginalny produkt.

Na co pomagają zioła szwedzkie?

Mieszanka ziół ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Można je stosować zewnętrznie, jako okłady lub produkt do nacierania skóry, lub też wewnętrznie – pijąc odpowiednią dawkę nalewki. Niektórzy używają ziół nie tylko w ramach kuracji na dane schorzenie, ale i profilaktycznie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i zadbać o wzmocnienie organizmu. Pamiętaj jednak, aby stosowanie ziół skonsultować z lekarzem, który pomoże Ci również dobrać właściwą dawkę produktu. Warto także wykonać test alergiczny na skórze.

Zioła szwedzkie są stosowane na szereg dolegliwości. Dobrze sprawdzają się przy problemach skórnych, oparzeniach, odmrożeniach, trądziku, wysypkach, leczeniu blizn. Pomagają także zmniejszyć bóle mięśni, stawów, bóle reumatyczne. Zioła szwedzkie są też polecane przy bólach miesiączkowych, bólu zęba, migrenach, bólach gardła, gorączce, dreszczach. Stosuj je także na odciski, przy problemach żołądkowych, wzdęciach lub jeśli cierpisz na brak apetytu. Zioła szwedzkie na hemoroidy czy na pasożyty w jelitach to również popularne rozwiązanie, które zyskało wielu zwolenników na całym świecie.

Nalewka z ziół szwedzkich

Jak zrobić nalewkę z ziół szwedzkich? To bardzo proste! Wystarczy kupić gotową mieszankę ziół i zalać je 1,5 l wódki (40%). Nalewkę trzymaj w ciemnym miejscu przez dwa tygodnie, codziennie wstrząsając butelką. Po tym czasie możesz przecedzić nalewkę i rozlać ją do mniejszych, ciemnych butelek. Tak przygotowana nalewka z ziół może Ci służyć przez kilka lat.

Jak stosować zioła szwedzkie?

Odpowiednią dawkę ustala lekarz, jednak wstępnie można przyjąć, że w przypadku profilaktycznych działań, zalecane jest codzienne picie łyżki nalewki, rozcieńczonej w pół szklanki wody. W trakcie kuracji dawka ta może być większa i wynosić nawet 3 łyżki nalewki dziennie. Warto także wspomnieć, że zioła szwedzkie można wykorzystać w inhalacji. Takie rozwiązanie pomoże Ci uporać się z bezsennością, jest też polecane przy problemach z nerwicą, depresją, brakiem koncentracji. Jeśli chodzi o wspomniane już użytkowanie zewnętrzne i robienie okładów z ziół, to zaleca się, aby wcześniej posmarować dany fragment skóry np. wazeliną kosmetyczną i dopiero na tak natłuszczoną powierzchnię ciała przyłożyć okład.

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i preparaty ziołowe

Zioła i nasiona
Herbaty ziołowe
Zioła w tabletkach

Przeciwwskazania

Nalewka na bazie alkoholu nie jest polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie stosuj ziół szwedzkich, jeśli jesteś alergiczką, cierpisz na niewydolność nerek czy marskość wątroby lub chorujesz na padaczkę. Pamiętaj także, aby nie stosować ziół razem z produktami mlecznymi, zachowaj odstęp czasowy między ich spożywaniem.