Ostry smak i intensywny czerwony kolor – papryczka chili ma tylu samo zwolenników, co i przeciwników. Warzywo to jest stosowane jako przyprawa lub nawet jeden z głównych elementów dań. Co więcej, wykazuje właściwości prozdrowotne. Wszystko za sprawą zawartego w niej alkaloida o nazwie kapsaicyna. Jak działa wspomniany składnik papryczki?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Papryczka chili – dlaczego jest tak ostra?

Papryczka chili pochodzi z Ameryki Środkowej. Warzywo to jest najczęściej spotykane w kuchni tajskiej czy indyjskiej, jednak chętnie sięgają po nie kucharze na całym świecie. To doskonały dodatek do sosów czy past, ale nie tylko. Dobrze sprawdza się jako element dania głównego czy składnik zupy, a wiele osób lubi jeść papryczkę chili surową. Jej ostry smak zawdzięczamy kapsaicynie. To alkaloid, który dobrze rozpuszcza się w tłuszczach czy alkoholu. Dlatego też, jeśli chcemy złagodzić pieczenie jamy ustnej po zjedzeniu papryczki chili, warto przepłukać usta tłuszczem roślinnym lub wypić szklankę tłustego mleka czy troszkę alkoholu.

Co ciekawe, pod nazwą papryczka chili kryje się kilka odmian warzywa, w tym m.in. cayenne, pasilla czy ancho. Ostrość papryczki mierzy się skalą Scoville’a, w skrócie nazywaną SHU. Skoro już wiemy, że za charakterystyczny smak warzywa odpowiada kapsaicyna, warto dodać, że jej czysta postać ma 15-16 mln SHU. Dla porównania SHU cayenne to 30-50 tys. Najostrzejsze papryczki chili mają SHU na poziomie 1 do 3 mln (w zależności od odmiany). Która część warzywa jest najostrzejsza? Zdecydowanie nasiona!

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Papryczka chili – właściwości

To małe warzywo kryje w sobie cenne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały. Wśród nich warto wymienić witaminy z grupy B, w tym B6, a także antyoksydanty, czyli witaminy A, C czy E. Dodatkowo papryczka chili to źródło witaminy K, żelaza, potasu czy magnezu. Wisienką na torcie jest wymieniana już kapsaicyna. Włoscy naukowcy dowiedli, że regularne jedzenie papryczki chili (4 razy w tygodniu lub częściej) pomaga wydłużyć nam życie. W czym tkwi sekret czerwonego warzywa? Okazuje się, że połączenie antyoksydantów (które wymiatają z organizmu wolne rodniki i zapobiegają stanom zapalnym i starzeniu się) z kapsaicyną to duet doskonały.

Jak działa kapsaicyna?

Udowodniono, że kapsaicyna wpływa pozytywnie na metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu. Kapsaicyna na odchudzanie to sprawdzone rozwiązanie, a do wyboru mamy dostarczenie jej do organizmu wraz z pożywieniem lub w formie suplementu. To jednak nie wszystko. Ten alkaloid obniża poziom cholesterolu i udrażnia naczynia krwionośne. Jedzenie papryczki chili przyczynia się zatem do obniżenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Kapsaicyna obniża także poziom glukozy we krwi i jest pomocna w zapobieganiu, jak i leczeniu, wrzodów żołądka. Wykazuje też działanie antybakteryjne. Jedzenie papryczki chili zapewnia nam uczucie ciepła i rozgrzewa organizm w mgnieniu oka. To działanie rozgrzewające zostało również wykorzystane przez przemysł farmaceutyczny. Kapsaicyna jest składnikiem plastrów czy maści rozgrzewających, pomagających zmniejszyć ból m.in. stawów. Z kolei osoby borykające się z cellulitem lub chcące poprawić jędrność skóry powinny poszukać na sklepowych półkach kremów lub peelingów z… kapsaicyną. Zgadza się, ten alkaloid wykazuje wszechstronne działanie.

Czy papryczka chili jest szkodliwa?

Znamy już prozdrowotne właściwości papryczki chili i zawartej w niej kapsaicyny, warto jednak pamiętać, że nie każdy z nas może włączyć to warzywo do swojej diety. Jedzenie pikantnych potraw i przypraw nie jest polecane osobom z wrażliwym przewodem pokarmowym. Jeśli nie wiemy, jak nasz organizm zareaguje na papryczkę chili, zacznijmy od naprawdę małych dawek warzywa. Osoby odchudzające się mogą spróbować pić wodę ze sproszkowaną papryczką chili. Badania naukowców wykazały, że już 2 mg kapsaicyny dziennie pomaga w zrzuceniu wagi (oczywiście bez aktywności fizycznej i odpowiedniej diety efekty te nie będą zbyt duże).

Choć kapsaicyna ma wiele pozytywnych właściwości, stosowana w nadmiarze jest toksyczna. Za dawkę szkodliwą uznaje się już 56 mg na kilogram masy ciała. Całe szczęście dostarczenie organizmowi takiej porcji wraz z pożywieniem jest praktycznie niemożliwe. Mimo to warto pamiętać, że bóle brzucha czy problemy z oddychaniem/duszności mogą świadczyć o tym, że zjedzona przez nas ilość papryczki chili jest zbyt duża. Jeśli zajdzie taka potrzeba, skorzystajmy z pomocy lekarza.