Śniadanie to podstawowy posiłek dnia, który ma zapewnić energię oraz składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Podczas lekcji mózg powinien działać na pełnych obrotach. Niestety często uczniowie zapominają o tym, aby dzień rozpocząć od porządnego posiłku. Oto pomysły na śniadanie do szkoły, które mogą to zmienić.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pierwszy, najważniejszy posiłek dnia

Organizm wyczerpuje o poranku rezerwy energetyczne. Potrzebuje “paliwa” do funkcjonowania, czyli nowej porcji energii i składników odżywczych. Dlatego też pierwszy posiłek należy zjeść do godziny po przebudzeniu – najlepiej pomiędzy godziną 6 a 10. Śniadanie jest drugim pod względem kaloryczności posiłkiem dnia (na pierwszym miejscu jest obiad). Ma dostarczać ok. 25-30 proc. energii. W przypadku uczniów jest to ok. 500 kcal. Co powinno wylądować na talerzu? Przede wszystkim produkty bogate w białko, które dają uczucie sytości i przyspieszają przemianę kalorii.

Ważne są również węglowodany oraz tłuszcze, które zapewnią energię na dłuższy czas. Ponadto w śniadaniu powinna znaleźć się jedna z pięciu dziennych porcji warzyw i owoców. Posiłek na start ma być urozmaicony i warto, aby zawierał produkty ze wszystkich poziomów piramidy żywnościowej. Dobrym pomysłem są jajka i jogurty, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce (lub soki), chude wędliny oraz ryby i orzechy.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Co na śniadanie do szkoły?

Wielu dorosłych w pośpiechu i natłoku zajęć zapomina o pierwszym, regularnie jedzonym posiłku. Nic więc dziwnego, że dzieci w wieku szkolnym także mają z tym problem. Często zrywają się do szkoły w ostatnim momencie. Nie pomagają kanapki przygotowane i zapakowane do plecaka. Śniadanie jest niestety na ostatnim miejscu. Zwłaszcza gdy w szkole znajduje się automat, czy sklepik, gdzie dziecko może kupić niezdrową przekąskę. Tymczasem regularnie jedzone zdrowe śniadanie m.in. poprawia odporność, zapobiega otyłości i próchnicy, obniża w dłuższej perspektywie poziom złego cholesterolu we krwi oraz zapobiega chorobom żołądka. Na szali jest więc zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Jakie więc możemy przygotować zdrowe śniadanie dla dziecka?

Pomysły na pierwsze śniadanie

Tradycyjne kanapki zniechęcają. W zamian za to możemy postawić na wytrawne muffiny. Przygotowuje się je z mąki pełnoziarnistej. Do tego dodajemy szynkę, ser, suszone pomidory, szpinak, paprykę, czy oliwki. Dzieci będą zaciekawione nowością, a w muffinach przemycimy sporo witamin (np. w warzywach). Natomiast w słodkiej wersji muffin cukier zastępujemy miodem lub innym, zdrowym zamiennikiem, a do środka dodajemy np. owoce leśne.

Łasuchom do gustu przypadną również słodkie desery – np. warstwowa przekąska z płatków śniadaniowych, musu owocowego lub samych owoców, serka białego, granoli, miodu oraz bakalii. Zapakować można ją w słoik lub wysoki, plastikowy pojemnik. Kanapkową rutynę warto też przerwać za sprawą słodkich, ale zdrowych smarowideł lub słonych past na chleb. Cytrynowa pasta lemon curd, krem pistacjowy, pesto bazyliowe, czy guacamole. To tylko niektóre alternatywne pomysły na śniadanie do szkoły.

Zdrowe słodycze lub słone przekąski

Oczywiście nasuwa się pytanie, co przygotować do szkoły, gdy u dziecka udaje się wyrobić nawyk jedzenia pierwszego posiłku w domu lub gdy czeka je dłuższy pobyt poza domem. Jeżeli chodzi o drugie śniadanie do szkoły, to sprawdzą się zdrowe słodycze (nie kupne, lecz przygotowane w domu), czyli m.in. ciasteczka owsiane, batoniki musli, czy garść bakalii. Jeżeli chcemy przemycić więcej warzyw, to dobrą opcją są tortille (najlepiej razowe). Do środka można dać dokładnie te same składniki, co na kanapki. Dzieci skuszą się na kolorowe, ciekawie wyglądające przekąski. Podobnie jest w przypadku razowych pasztecików faszerowanych pieczarkami lub szpinakiem i serem feta. Opcją pośrednią są naleśniki na słodko (z bananem, serkiem i miodem) lub na słono (z warzywami i serem).