Coraz częściej eksperymentujemy w kuchni i próbujemy nowych potraw. Oprócz walorów smakowych i zapachowych zwracamy także na wygląd dania na talerzu. Jedną z ciekawych propozycji dla miłośników gotowania (lub po prostu jedzenia) są jadalne kwiaty. Które kwiaty można jeść i jak je wykorzystać w kuchni?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jadalne kwiaty z ogródka

Jadalne kwiaty to żaden nowy trend, jednak dopiero teraz zyskuje on coraz większą popularność w Polsce. Do tej pory kolorowe żywe kwiatki służyły do dekoracji tortów, ciast i deserów. Obecnie coraz częściej w restauracjach można zamówić sałatkę z kwiatami jako jednymi z głównych składników dania, a nie tylko jego ozdobą. Jedzenie kwiatów ma jednak kilka zasad. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, które kwiaty są jadalne. Po drugie, zbierać je w sprawdzonych miejscach. Kwiaty z kwiaciarni lub te zerwane przy drodze lub w parku są zazwyczaj pryskane i sztucznie nawożone. W tym przypadku stawiamy na naturę i zrywamy kwiaty z przydomowych ogródków lub łąk. Warto także pamiętać, aby nie jeść pręcików i słupków, a jedynie płatki kwiatów.

Jak zrywać kwiaty? Najlepiej zaraz po tym, jak wyschną z porannej rosy. Kwiaty wkładamy do wiklinowego kosza lub torebki papierowej (torebki foliowe się nie sprawdzą). W domu należy umyć i osuszyć kwiaty na papierowym ręczniku. Jeśli zależy nam na dobrych walorach smakowych, jedzmy kwiaty niedługo po tym, jak je zerwiemy. Wolisz przechować kwiaty na później? Zasusz je i włóż do szklanego pojemnika z pokrywką lub torebki papierowej. Odłóż w suche i nienasłonecznione miejsce.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Jak wykorzystać jadalne kwiaty?

Nie wszystkie kwiaty są jadalne. Jeśli nie jesteś pewna, czy dana roślina nie jest trująca, nie jedz jej. Uważać powinni także alergicy. Najlepiej stopniowo wprowadzać kwiaty do swojego menu i jeść ich niewielkie porcje. Jadalne kwiaty to przede wszystkim… kalafior oraz brokuły. Tak, to warzywa, ale jemy ich kwiaty. Z pewnością masz swoje ulubione sposoby na ich przygotowanie. Jak jednak wykorzystać jadalne kwiaty z ogródka? Oprócz jedzenia ich na surowo lub suszenia możesz zrobić z kwiatów (w zależności od ich rodzaju) nalewkę, syrop leczniczy, konfiturę, dodać je do sałatki, potraw mięsnych lub rybnych, usmażyć w cieście, dodać do deserów, ciast lub do napojów. Ciekawym rozwiązaniem jest także włożenie płatków do foremek na lód. Takie kostki lodu nie tylko zdobią napój, ale również nadają mu ciekawych walorów smakowych i zapachowych!

Które kwiaty są jadalne?

Na sam koniec lista, na którą czekasz. Najpopularniejsze jadalne kwiaty to bratek ogrodowy, nasturcja oraz chaber bławatek. Jadalne bratki mają łagodny smak i świetnie nadają się do deserów i sałatek, zawierają także sporo przeciwutleniaczy, które wymiatają wolne rodniki z organizmu. Kwiaty nasturcji charakteryzują się pikantną nutą, nadając daniu wyrazisty smak. Jest źródłem m.in. błonnika i witaminy C. Z kolei chaber bławatek przykuwa uwagę nie tylko pięknym kolorem, ale nietypowym słodko-pikantnym smakiem. Co więcej, wspomaga on trawienie.

Kwiaty z właściwościami leczniczymi, to m.in. mniszek lekarski, z którego Twoja babcia pewnie robiła syrop na przeziębienie oraz nagietek lekarski, a przygotowana nalewka z niego jest pomocna przy zwalczaniu bólu menstruacyjnego. Inne jadalne kwiaty to m.in. kwiaty cukinii i kwiaty dyni, które możesz przygotować w cieście naleśnikowym lub po prostu usmażyć i nadziać smacznym farszem. Róża idealnie nadaje się na konfitury, do napojów, jako ozdoba oraz składnik deserów. Syrop z kwiatów stokrotki działa przeciwzapalnie. Kwiaty lawendy wykorzystasz do deserów lub lodów, z kolei kwiaty bzu czarnego do zrobienia nalewki (pamiętaj jednak, że surowe kwiaty bzu czarnego są toksyczne, dlatego wymagają obróbki). Kwiaty mięty czy kwiaty melisy to idealny składnik i ozdoba napojów czy deserów. Koniczyna pasuje do dań mięsnych i sałatek. Ma słodki smak i jest bogata w witaminy C i E. Kwiat szczypiorku ma charakterystyczny cebulowy smak, to idealny dodatek do np. jajecznicy.

Na koniec jeszcze ważna uwaga – czytaj dokładnie informacje o danych kwiatach, łatwo bowiem o pomyłkę. Przykładem może być kwiat grochu warzywnego, który jest jadalny. Jednak już kwiat groszku pachnącego jest toksyczny i nie nadaje się do jedzenia.