Morele wyglądają jak mniejsza wersja brzoskwiń, a smakują jak fioletowe śliwki. Poza tym niewiele mają wspólnego z tymi owocami. Ze zdrowym odżywianiem za to bardzo dużo. Zarówno morele świeże, jak i suszone są źródłem m.in. witamin oraz makroelementów. Przypisywany im jest nawet wpływ na długowieczność! Czy słusznie?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Morele to krzewy i drzewa wywodzące się z Azji. Następnie przez Armenię dotarły one do Europy. Dlatego często są nazywane owocami ormiańskimi. Morela to pestkowiec, który pochodzi z rodziny roślin różowatych. Owoc ten lubi słońce i ciepły klimat, dlatego na półki sklepowe morele trafiają w środku lata lub pod koniec.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Morele – właściwości dla zdrowia i urody

Owoce te warto jeść m.in. ze względu na bogactwo beta-karotenu, flawonoidów i zeaksantyny. Są to przeciwutleniacze, które chronią przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu możemy uniknąć nowotworów, cukrzycy oraz chorób serca. Zapobiegają one również starzeniu się. Dodatkowo beta-karoten korzystnie wpływa na wzrok oraz jest tarczą ochronną dla skóry, jeżeli chodzi o szkodliwe działanie promieni UV. To także prowitamina witaminy A. Pomaga ją wytworzyć oraz przekształcić w organizmie człowieka. Ta z kolei wraz z obecną w morelach witaminą E zapobiega problemom ze wzrokiem (m.in. zwyrodnieniu plamki żółtej). Poza tym świeże morele zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę C.

Do tego owoce te są bogatym źródeł potasu (275 mg w 100 gramach). Pomaga on w regulacji ciśnienia krwi oraz w pracy mięśni i nerek. Morele mają również dobry wpływ na układ pokarmowy. W owocach tych znajdziemy sporo błonnika oraz pektyn, co pomaga w walce z zaparciami, zgagą i niestrawnością. Jedzenie moreli zaleca się osobom, które cierpią na nadkwasotę, bowiem owoce mają odczyn zasadowy. Regularne spożywanie moreli usprawnia procesy trawienne. To wszystko przy niewielkiej kaloryczności. W 100 gramach moreli mamy 50 kalorii. Tymczasem jedna średnia morela waży ok. 50 g, a owoc bez pestki to 45 g (23 kalorie).

Morele świeże a suszone

Inaczej jest w przypadku suszonych owoców. Ile mają kalorii morele suszone? W 100 gramach znajduje się ok. 300 kcal. Dlatego jest to idealna przekąska w trakcie wzmożonego wysiłku. Pięciokrotnie większa w morelach suszonych jest także zawartość beta-karotenu i witaminy C w porównaniu do owoców świeżych. Wzrasta też poziom m.in. wapnia, potasu, fosforu, magnezu i błonnika pokarmowego. Dzięki temu suszone morele działają wzmacniająco na kości, wspomagają układ odpornościowy, pomagają w walce z trądzikiem i niedokrwistością oraz poprawiają kondycję skóry. Trzeba jednak uważać na zbyt dużą ilość owoców suszonych w diecie ze względu na ich wysoką kaloryczność oraz obciążenie dla układu pokarmowego.

“Magiczne” właściwości moreli

Czy morele są zdrowe? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Czy aby na pewno? Właściwości zdrowotne przypisuje się nie tylko samym owocom. Pestki moreli zawierają sporo zagadkowej witaminy B17 (amigdalina). Zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że posiada ona antynowotworowe właściwości oraz może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. To z kolei ma zapewniać długowieczność. Dowodem tego była obserwacja członków himalajskiego plemienia Hunza, którzy dożywają 145 lat. Jednak żadne badania kliniczne nie potwierdziły tych “magicznych” właściwości.

Potwierdzona jest za to obecność cyjanku w pestkach moreli. Dlatego nie należy ich dziennie jeść więcej niż 2-3. Większa ilość grozi zatruciem, a następnie uszkodzeniem wątroby i układu nerwowego oraz niewydolnością nerek. Bezpiecznie i pewniejsze jest ich zastosowanie w kosmetyce. Pestki moreli są bogate w kwas gamma linolowy, który pomaga w nawilżeniu skóry. Mają one także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Olej produkowany z pestek pomaga ponadto w chorobach układu oddechowego. Do tego w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy stosowany jest sok wypływający z pni morelowych drzewek. Substancja ta zawiera m.in. sole mineralne, białka i galaktozę.