Chleby, makarony, ciasta, drożdżówki, pierogi – mączne wypieki to stały element naszej kuchni. Są nie tylko smaczne, ale dodają nam niezbędnej energii do codziennego funkcjonowania. Która mąka jest najzdrowsza? Po który typ mąki powinny sięgać osoby na diecie?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Rodzaje mąki

Na sklepowych półkach czeka na nas kilkanaście typów mąki. Po który z nich sięgnąć? Mąka to zazwyczaj zmielone ziarna zbóż. Co ważne, liczy się stopień ich zmielenia. Im bardziej oczyszczone ziarno, tym mniej w nim cennych składników odżywczych. To właśnie zewnętrzna część ziarna jest bogata np. w błonnik czy witaminy.

Na opakowaniu mąki podawana jest liczba, która określa jej typ, np. 500, 2000. Im wyższa liczba, tym produkt bogatszy w składniki mineralne. Przykładowo, popularna mąka pszenna 450 tortowa zawiera jedynie 0,45% składników mineralnych w 100 g, z kolei mąka żytnia 2000 ma ich aż 2%. Jednak typ mąki określa nie tylko ilość jej odżywczych składników. Im wyższa liczba, tym ciemniejszy kolor mąki i jej grubsza granulacja.

Mąka pszenna czy żytnia?

Na polskich stołach króluje mąka pszenna oraz żytnia. To właśnie mąka pszenna typu 550 jest uznawana za najbardziej uniwersalną. Jest to mąka biała, uboga w składniki odżywcze. Zawiera jednak gluten, dzięki czemu wypieki są pulchniejsze i elastyczniejsze, ale i bardziej kaloryczne. Mąka żytnia jest zdecydowanie zdrowszą wersją. Zawiera mniej glutenu i skrobi od mąki pszennej, jest mniej kaloryczna. Z drugiej strony mąka pszenna jest łatwiej przyswajalna przez organizm.

Wybierając mąkę, należy wziąć pod uwagę nie tylko jej składniki odżywcze, ale również to, co chcemy przygotować. Wspominane już mąka pszenna 450 tortowa nadaje się do upieczenia pulchnych biszkoptów, a mąka typu 550 jest uniwersalna. Z kolei mąka do chleba to typ 750/850. Z mąki pszennej razowej 2000 upieczemy pełnoziarnisty chleb lub bułki. Mąka żytnia jest używana do wypieków pieczywa, makaronów, czasami pierników.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Mąki bezglutenowe, mąki na odchudzanie

Jesteś na diecie? Z pewnością ograniczasz spożycie pieczywa. Błąd. Możesz sobie pozwolić np. na dwie kromki chleba pełnoziarnistego na śniadanie, które stanowią nie tylko doskonałe źródło błonnika, ale zapewnią Ci uczucie sytości na długo. Polecana mąka na odchudzanie to przede wszystkim mąka bezglutenowa. Jest ona odpowiednia także dla osób zmagających się z celiakią. Do mąk bezglutenowych zaliczamy m.in. mąkę kukurydzianą, ryżową, gryczaną, jaglaną, kasztanową czy ziemniaczaną lub sojową.

Najzdrowsze mąki

W ostatnim czasie wielu sympatyków zyskała mąka z amarantusa. Jest ona zaliczana do grupy najzdrowszych mąk, a wszystko to dzięki dużej zawartości m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, wapnia czy błonnika. Jednak ze względu na jej smak, stanowi ona raczej dodatek do innego typu mąk.

Mąka orkiszowa to także zdrowa mąka, bogata m.in. w błonnik czy żelazo. Warto jednak pamiętać, że jest to mąka pszenna, zatem zawiera gluten. Bogactwem błonnika i składników mineralnych może poszczycić się również mąka owsiana. Możesz ją przygotować sama, wystarczy zmielić płatki owsiane. Dodaj ją do wypieków. Do codziennej diety warto włączyć także mąkę gryczaną, która nie zawiera glutenu. To cenne źródło przede wszystkim błonnika, soli mineralnych oraz witamin z grupy B.

Jeśli do tej pory w Twojej kuchni królowała jedynie mąka pszenna, wprowadź zmiany. Mąki chlebowe (pszenne i żytnie) możesz mieszać z mąkami bezchlebowymi (np. owsianą), wpływając na smak i konsystencję posiłków.