Mimo świadomości, że słodycze zgubnie działają na zdrowie, wielu ich amatorów nie jest w stanie zrezygnować ze słodkiej przekąski w postaci batonika czy kawałka ciasta. Nie brakuje też dzieci i dorosłych, którzy jedzą słodycze codziennie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Niestety cukier, zwłaszcza w nadmiarze, powoduje między innymi problemy z wagą oraz choroby zębów. Jak przestać jeść słodycze, szczególnie jeżeli jest się uzależnionym od słodkiego smaku? Czym je zastąpić i dlaczego warto podjąć tę walkę?

Dlaczego jemy słodycze i czy są one zdrowe?

Aby dowiedzieć, się, jak przestać jeść słodycze, najpierw musimy zrozumieć, skąd w ogóle bierze się na nie ochota. Słodki smak od dzieciństwa powoduje stan uspokojenia i błogostanu. Płaczące dziecko uspokaja się, kiedy w jego ustach ląduje lizak czy cukierek. Dzieje się tak na skutek wyrzutu endorfin, czyli hormonów szczęścia w mózgu. W dorosłym życiu także podświadomie szukamy odprężenia i relaksu w słodkim smaku batoników czy ciast. Staje się to uzależnieniem psychicznym od dobrego nastroju i poczucia bezpieczeństwa.

Niestety słodycze nie dostarczają organizmowi żadnych pożądanych składników odżywczych. Co więcej, puste kalorie są przyczyną plagi otyłości oraz próchnicy, które powoli stają się problemami cywilizacyjnymi, trudnymi do opanowania. Ponadto cukier wpływa niekorzystnie na błonę śluzową żołądka i proces trawienia. Udowodniono także degradujący wpływ cukru na rozwijający się mózg dziecka. Jeden baton zawiera prawie tyle kalorii, co pełnowartościowy obiad, jednakże ten pierwszy wybór to tylko szkodliwy cukier, który syci na krótko i na krótki czas poprawia samopoczucie psychiczne. W jaki sposób przestać spożywać słodkości lub przynajmniej je ograniczyć? Czym zastąpić cukry proste?

Czy istnieją słodkie alternatywy dla słodyczy?

Na szczęście miłośnicy słodkiego smaku nie muszą z niego zupełnie zrezygnować. Wystarczy tylko wprowadzić do diety niskokaloryczne albo duże zdrowsze odpowiedniki, które również powodują podniesienie poziomu hormonów szczęścia w mózgu. Dzięki temu można będzie osiągnąć dobre samopoczucie bez negatywnego oddziaływania na własne ciało. Przykładem produktów, które należy wprowadzić do swojej diety zamiast słodyczy są: truskawki, winogrona, daktyle, stewia czy ksylitol (o słodzikach więcej przeczytasz tutaj) czy marchewka. Także suszone figi, banany czy orzechy dają uczucie sytości, a także pozwalają się zrelaksować i doznać przyjemnego uczucia uspokojenia.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

W domu można przygotować również przekąski, które dostarczą ciału witamin i minerałów oraz będą zdrowe, a przede wszystkim słodkie. Przykładem może być przekrojone na pół i lekko wydrążone jabłko, polane odrobiną miodu i zapieczone przez kilka minut w piekarniku. To wspaniały deser, szczególnie na zimowe wieczory. Można dodatkowo posypać go rodzynkami. Inny pomysł na przekąskę to pudding z nasion chia. Należy zalać je mlekiem kokosowym i poczekać aż napęcznieją. Po dodaniu łyżeczki syropu klonowego, pudding będzie sycący, pyszny i przede wszystkim zdrowy.

Jak przestać jeść słodycze?

Ogromne znaczenie ma uświadomienie sobie faktu, że słodycze w żaden sposób nie sprzyjają zdrowiu, a wręcz przeciwnie. Cukier warto odstawić od razu i definitywnie. Przez pierwszych kilka tygodni uzależnienie będzie dawało o sobie znać. W tym czasie można korzystać ze zdrowych zamienników. Trzeba jedynie pamiętać, by słodkości jeść raczej rano, ponieważ organizm musi mieć czas na ich spalenie w ciągu dnia. Wieczorem najlepiej postawić na warzywa, kasze lub nabiał. Pomocą w pozbyciu się nałogu słodyczowego może być także łykanie tabletek z chromem, który znacznie zmniejsza ochotę na cukier.

A jak przestać jeść słodycze, jeżeli był to jedyny sposób na relaks i odprężenie? Należy poszukać czegoś, co również spowoduje podniesienie poziomu hormonów szczęścia w mózgu. Przykładem może być sport. Jazda na rowerze, bieganie a nawet jogging powodują wyrzut endorfin, dzięki czemu znacznie poprawia się samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W tym, aby przestać jeść słodycze, może pomóc również zajmujące hobby w domu, szczególnie gdy nie masz możliwości wyjść na zewnątrz.  Wciągnie ono na długie godziny i pozwoli zapomnieć o nałogu objawiającym się silnym pragnieniem sięgnięcia po czekoladę czy wafelka.

Biorąc pod uwagę różne okoliczności, ćwiczyć możesz również w domu. Nowoczesne technologie bardzo to ułatwiają – siec jest pełna darmowych treningów dostosowanych do możliwości każdego łasucha! Spróbuj, a przekonasz się, że po pewnym czasie zapotrzebowanie organizmu na słodki smak znacznie spadnie, a skutkiem ubocznym może być poprawa kondycji, stanu jamy ustnej lub utratą zbędnych kilogramów.