Ostropest plamisty to znane już w starożytności roślina, której prozdrowotne właściwości musisz poznać! Dowiedz się, jak ostropest może pomóc Twojej wątrobie i nie tylko.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest ostropest plamisty?

Roślina zwana z łaciny Silybum marianum pochodzi z rodziny astrowatych, a wyglądem przypomina oset. Od niego ostropest jest jednak zdecydowanie większy, niektóre okazy mogą urosnąć nawet do 2 metrów! Ostropest plamisty jest w Polsce rośliną uprawną, a dojrzewa pod koniec lata. Co ciekawe, uczeni pisali o jego właściwościach leczniczych już w starożytności! Jak to często z wiedzą z dawnych wieków bywa, dziś odkrywamy ją na nowo i tak też stało się w przypadku owoców (nasion) ostropestu. To nimi głównie będziemy się dziś zajmować.

Ostropest na ratunek wątrobie

Jeśli szukamy naturalnego, sprawdzonego sposobu na ochronę i regenerację wątroby, to żadna roślina nam tak nie pomoże, jak ostropest plamisty. A wszystko to dzięki niezwykłym właściwościom sylimaryny – unikatowego związku chemicznego, występującego tylko w nasionach ostropestu plamistego. Sylimaryna składa się z kilku flawonolignanów, które mają szereg prozdrowotnych cech. To przy ich udziale nasza wątroba szybciej pozbywa się toksyn, jak również jest chroniona przed napływem nowych szkodliwych związków. Z tego powodu ostropest poleca się osobom, które mają stłuszczoną wątrobę, wysoki cholesterol czy cierpią na wirusowe zapalenie wątroby. Lekarze zalecają ostropest plamisty szczególnie w czasie zatrucia alkoholowego czy w ramach wspierania leczenia alkoholizmu.

Zdrowa wątroba, zabezpieczona przed toksynami i wolnymi rodnikami, pozytywnie wpływa na cały układ trawienny. Co ciekawe, sylimaryna chroni ów organ przed trucizną zawartą w muchomorze sromotnikowym. Ostropest pomoże również na wzdęcia, zgagę i odbijanie, jak i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Inne właściwości ostropestu

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, iż ostropest ma również wpływ na przebieg endometriozy. Jego właściwości sprawiają, iż krwawienie, które występuje w tej jednostce chorobowej, nie jest tak obfite; dotyczy to również samego cyklu miesiączkowego. Wspomniana wcześniej ochrona przed wolnymi rodnikami dotyczy całego organizmu człowieka. W związku z tym antyoksydanty w ostropeście pozwalają na obniżenie ryzyka zachorowania na większość nowotworów. Jest on dopuszczony również w trakcie chemioterapii czy radioterapii, ponieważ wspiera walkę z komórkami rakowymi.

Produkty wspierające pracę wątroby

Produkty wspierające pracę wątroby

Układ pokarmowy to jeden z kluczowych determinantów naszego samopoczucia. Wzdęcia, skurcze żołądka, zgaga, biegunka czy mdłości to tylko kilka przykładowych dolegliwości związanych z trawieniem pokarmów. Możesz to zrobić, stosując preparaty wspomagające trawienie pokarmów.
Produkty z ostropestem
Ochrona i odbudowa wątroby

Jak spożywać ostropest plamisty?

Bez względu na to, w jakiej formie zakupimy ostropest, sposoby na jego spożycie są w zasadzie identyczne. Całe nasiona najlepiej zmielić w domowym zaciszu np. młynkiem do kawy. Sam nasiona są twarde i raczej nie nadają się w tej formie do jedzenia. Proszek, który uzyskamy lub zakupimy, można dodawać do np. jogurtów lub jeść na surowo. Ostropest dodajemy do ziołowych herbat (nierzadko jest składnikiem takich produktów) lub tworzymy własny napar. Jeśli nie możemy zdobyć ostropestu w takiej formie, warto sięgnąć po ekstrakt z rośliny w tabletkach. trzymajmy się wówczas dawkowania sugerowanego przez producenta. Zbyt duże ilości ostropestu przyjęte w ciągu dnia mogą powodować przeczyszczenia.